Říj 182016
 

18.10.2016

O Babišově výroku: parfrázuji: „Pro STB jsem nepracoval. Nemůžu to doložit, neb spisy 15 000 největších STBáků byly skratovány, včetně toho mého…,“. jsem již informoval, i o tom, že to je asi nejupřímnější odpověď, co může Babiš uvést, jinak by v české politice nevykonal vůbec nic. Též o Sobotkově glose: „Pan Babiš, na rozdíl od ČSSD, minulost má.“ Na druhou stranu není známo, že by někoho poslal do vězení. V posledním článku jsem to shrnul, že každý až na výjimky extrémních vrahů apod. by měl dostat druhou šanci.

Politiku moc nesleduji. Pamatuji si 2-3 kauzy s negativním dopadem na Adrejovu image. Čapí hnízdo je známé, ale nevím nakolik se tam situace měnila a nakolik to byl záměr systém evropských dotací nějak zneužít.

Vadí mně, jak Andrej neustále deklaruje, jak platí daně a pojistné, zaměstnává lidi. To neplatí on, ale jeho klienti, jež od něj odebírají a on jim fakturuje. Navíc nebýt tu on, tak je tu na jeho místě jiný podnikatel, takže taková argumentace je demagogií. Co mu však lze přičíst k duchu, že daně platí v ČR a nikoli v daňových rájích jako třeba zakladatel Nadace proti korupci Janeček, jenž v podstatě tvrdí, jako drtivá většina podnikatelů, že daňový systém je třeba vytěžit na maximum, ikdyž už je to za hranicí morálky a danění v daňových rájích s tímto postojem též oficiálně-mediálně přiznává.

Poslední věcí, co se mi vryla do paměti, byla sázka s Kalouskem o 10 milionů. Být v jeho pozici, tak mu je dám a komentuji to. „Zrovna v případě zaplacení 10 mil. panu Kalouskovi bych si nejraději hubu vymlátil. Budu za věčného blba. Ale peníze jsem mu dal. Slovo se má držet …“ Takto je Babiš člověk, který nedrží slovo, ač by mohl. A principiálně tak nemá daleko do Macka, jenž je řečí novinářských indiánů přezdíván Inka Aka Tuta „Ten, který 11x zalhal“. Faktický rozdíl tam je však zjevný již jen pocitově.

Dvě věci se mu velmi podařily. Kontrolní hlášení DPH není tak mediálně propírané a mezi běžnými lidmi není tolik povědomí o tom, co to vlastně znamená. Dopad má ale patrně vyšší než EET. Citace středně velkého podnikatele, jenž si pochopitelně nepřeje být jmenován. „Dřív jsem občas dal do nákladů vymyšlenou fakturu. Někteří se tím (paděláním faktur pro zvýšení nákladu tzn. snížení daní) živí. Teď to nepude. Kontrolní hlášení se bude párovat a hned by tě měli. Možná teď v začátcích ještě nechávaj, než se to lidi naučí vyplňovat, ale za chvíli to najede. Jestli ti Babiš bude ještě 10 let, tak to dá úplně do kupy. A To bude dobře. Daně se maj platit. Platily se i před tisíci lety, ale dokud můžou podvádět všichni, tak budu i já.“ Opakuji, že neznám podnikatele, jenž by do nákladů nedával i věci osobní spotřeby (nepoužité k podnikání). Jinými slově neznám poctivého podnikatele, jen více či méně férové. Vidíme, že to bude mít neskutečný preventivní dopad. Odhalí se možná miliardové podvody, ale hlavně ty v součtu desetimiliardové dříve neodhalené se ani nestanou. V ekonomice tedy bude více peněz a pojede vždy rychleji, ať bude cyklus nahoře či dole.

Druhá věc je právě ta EET, jež si dal v rámci zlepšení výběru daní jako programový bod a splnil jí. Sobotka o Babišovi říká, že ANO je super koaliční partner neb de facto nemá program. Babiš ale jako hlavní bod měl zlepšení výběru daní a jako jediný politik v ČR svůj volební program splní. Fakticky to znamená, že vydělávající restaurace a další podniky, na něž to dopadne, konečně přestanou být ztrátové … A to hovořím z pozice člověka, jehož se to též jednou bude týkat.

Poměrně zajímavý je i nástup ANO v krajích 2016, kdy ČSSD je dala po řádění ODS and company poměrně do kupy. Asi se slily dopady kauzy Rath, nechuť k tradičním stranám s úspěchy Babiše na centrální úrovni.

Ještě 2 věci mu jdou k duchu. V Mladé frontě jím vlastněném deníku do něj šijí více než do ostatních politiků. Až si myslím, že je v tom podporuje. Tím deklaruje: Ano, budu demokratický politik, respektující svobodu slova. Druhá věc a ještě silnější – ANO je do značné míry stranou jednoho muže a Andrej Babiš to umí využít, aby si zjednal pořádek. Např. poslední a snad nejvíce výmluvný zákaz obcházející koalice proti vítězné ČSSD v jižních Čechách. Zde a mnoha případech je tyranie na místě.

Závěr: Nevadí mi jeho minulost a dávám mu druhou šanci. Nemůžu důvěřovat člověku, jenž říká, musím lhát, neb pravdu by lidé neunesli, ale respektuji jej pro placení daní v ČR, osobní nasazení, a srovnání výběru daní. Respektuji jej a jsem rád, že je zde. Jediné, co mě drží od toho jej volit, jsou jeho sklony k tyranii nebo přesněji k aroganci. Chápu, že voliči možná vyžadují tak trochu alfa samce a že ten tlak (mediální, politický – neustále na pranýři s horou úkolů a schůzek) Vás i semele. To si ale člověk zastupující miliony voličů ani tak dovolit nesmí. Nebojuje jen za sebe ale i za ně …Arogantní člověk je nevyzpytatelný a ve vedení nebezpečný, neb nezvládá sám sebe (vím, o čem mluvím). Spousta velkých jmen Bill Gates, Steve Jobs, Jeff Bezos na tom byly ještě mnohem hůře. Sebe nezvládali, obří firmy ano. Stát je však něco jiného než firma! Proto má zatím můj hlas decentnější, byť zkorumpovanější a méně schopná ČSSD (ovšem o řád méně zkorumpovanější než tradiční pravicové strany). Těmi daněmi však hodně zabojoval a v příštích volbách budu na vážkách.

Související článek: Fenomén jménem Babiš II – 3x a dost

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá