Kvě 262015
 

26.5.2015

„Vše se dá zničit, jen koberec 20 m2, sedačka a stěna v obyváku by měly přežít“, říkám nájemníkům. Koberec za 6000,- měl 2 roky a byl jak nový. Psa jsem povolil s tím, že doma nečůrá. Také jsme před léty měli psa – čivavu asi třetinu stran koberců u zdí a rohů nábytku označené do žluta. Jen kolem elektrických zásuvek podezřele čisto. …. Zjevně se rychle učil, takže ho proud ušetřil. Nijak mu to nevyčítám, vydržet 8 hodin musí být hrůza. Tohle byl 25 kg hafan s tvrdými chlupy a ten skutečně a úctyhodně nečůral. Po dvou letech koberec z béžova zhnědl, zflekatěl (jeden z fleků byl propiska a druhý zašlapaný tmel či podobně odolná hmota, abych pejskovi nekřivdil) a nasákl psinou. Nájemníci, že ho chtěli nechat vyčistit, ale že to nestihli. jsem přijal 1600 za opotřebení a fleky a 700 za čištění s kontaktem na chlapíka, co to za tuto částku měl vyčistit, nebo to sami již nestihli.

Kdybych věděl, co mě čeká, hned bych nájemníkům řekl, že je to na výhoz. Vyčistili jsme ho mycím strojem s kamarádem (čas s dopravou 5 člověkohodin). Po následujících 6 týdnů vysmrádal rozložený a další rok a čtvrt sbalený na balkoně – neúspěšně.

Až následně jsem zjistil, že na každej cm2 byly bez nadsázky v průměru 2 až 3 chlupy rovné štětinaté chlupy. Při 20 m2 neskutečných půl milionu chlupů… v součtu cca 1,5-2 plné nádržky (vysypávané průběžně).

Argumenty pro čištění:

je to jen na 5 let do podnájmu, pak se vrátíte do bytu a vyhodíte

už jste jej jednou s kámošem čistili a je vám té práce líto

byl jen 4 roky starý

šetříte, až to doslova bolí

minimalizujete ekologickou stopu

jste extrémě chudý (to u mě neplatí)

Do následného nepočítám stále zahnojenou plochu pod 2 skříněmi. První luxování cca 2h, další 6h (počítejme polovinu, protože mezi jedním malým filtrem jsem měl asi půl cm prachu, malý tah jsem přikládal domněnce odvaření jako u minulého po 10 minutách vypínajícího luxu po přehřátí).

Mytí jedné poloviny kartáčem 8h, vysoušení hadrem 3h. Další mytí celého pokoje strojem i s dopravou 7 člověkohodin. Následné luxování 8h. Pochvala pro 1800W 1,5 Zelmer za cca 1700,- v r. 2014. Vytuhl jen po 4 hodinách max. tahu na nejužší trubici (výrobce-Poláky bych zjebal za to, že nesundali z nalepovací izolační gumy dna nádobky papír, takže po umytí to hnilo a při luxování smrdělo a já nevěděl proč – lemplové, nicméně polský mobil goclever 550i na úrovni apple, avšak za 5300,- funguje skvěle …).

Fleky se na poněkolikáté vyčistily, zbyl jeden oranžovo-růžovo-žlutej od nohy sedačky, jež se obtiskla po mytí. Po 34 hodinách je koberec bez chlupů a smradu (vyjma oblasti pod 2 skříněmi), s 1 téměř neznatelným flekem ve stavu 4 letého dobře opečovávaného koberce. Někde jsou oblasti poškozených vláken v dásledku opotřebení a kartáčování, ale ve stoje to není pozorovatelné. Není nový, ale neštíte si na něj lehnout a nestydíte si pozvat návštěvu…

Při očekávané životnosti dalších 5 let, elektřině 250,-, 100,- prášku, kartáč 100,- si lze spočítat výhodnost výše popsaného úsilí… Táááákže, pokud budou mít nájemníci psa, malého nebo velkého, s vyčištěním nepočítejte, leda doma máte mycí stroj a nejbližších 30 volných hodin se nechcete nudit. Tak či onak, rovnou se dohodněte, že koberce a práci na jejich instalaci nájemníci s pejskem uhradí … Pokud to řešíte až následně, opřete svůj nárok o § 2944.

tip na závěr: vedle dvojího mytí je třeba vysát chlupy dokonale, jinak vás koberec píchá, kdykoli se jej dotknete jinou částí těla než chodidlem či dlaní

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá