Říj 182016
 

17.10.2017 přinesla ČTK citována MF, HN zprávu o zablokování bankovních účtů ruské rozhlasové stanice v Londýně. Dle sdělení britského orgánu dohledu a médií to mělo být v souvislost s neobjektivním zpravodajstvím zejména o válce v Sýrii (podrobnosti ČTK). Redakci Magazínu spotřebitele však v této kauze zaujalo zcela něco jiného a to citovaný výrok mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové na Twitteru.

„Zdá se, že Londýn při odchodu z Evropské unie ponechal v Evropě své závazky ohledně svobody slova. Jak se říká, do nového života se musí vstoupit bez škodlivých zlozvyků,“ poznamenala na Twitteru.

Pokud by Rusové chtěli jednání Britů jen odsoudit, komentovali by to podobně jako šéfredaktorka postižené stanice, že je to útok na svobodu slova. Mluvčí Ruské diplomacie si však chtěla rýpnout spojením Brexitu a snížením demokracie. Vedle toho, že mezi řádky pochválila EU jako vzor demokracie (proti čemuž v případě Ruska ani jiné země nemá smysl bojovat, neb to lidé po světě prostě vědí), ale navíc mj. de facto nechtěně uvedla: „Ano, to známe. S tím máme bohaté zkušenosti.“

Kreml tedy mezi řádky oficiálně přiznává: „Ano, u nás svobodu slova nemáme a ani si na to nehrajeme…“ Zajímavé by bylo vnímat, zda se takto otevřeně vyjadřuje i např. čínská vláda. Patrně nikoli. Ta hájí své zájmy, ale s vědomím velkého másla na hlavě patrně nerýpe.

Svoboda slova je nikoli základní, ale první a nenahraditelný pilíř demokratického státu … Vše ostatní by patrně šlo nějakými přídavnými mechanismy kompenzovat, ale bez svobody slova to prostě vždy bude více či méně zvůle silnějšího/vládnoucího.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá