Pro 112015
 

11.12.2015

Aktualizovaný antivirus Vás ochrání před viry (poškozujícími i otvírajícími Váš PC pro zneužití – trojany). Ve free verzi  Vás ale neochrání před ostatním škodlivým software – způsobujícím únik dat, generujícím síťový provoz či pop up reklamy a výzvy (náhle samovolně vyskakující okénka).

V posledních dnech jsem se trochu pral s přesměrováním a reklamami v browserech (nepříslušející k daným stránkám) na notebooku ženy s windows 8. Starší free sofware dále nepomohl a nové byly buď úplatné nebo sami malware. Jak zjistit, že doporučovaný zabiják malware sám není malware je ne zcela snadné a vyžaduje služnou znalost angličtiny a i určitou zkušenost s vyhledáváním.

Z nesnází nyní pomohl až Microsoft security scanner volně dostupný na webu výrobce Windows, jenž vedle scanu (cca 50 min. na 128 GB SSD) zvládl i odstranění. Následně bylo ještě třeba odinstalovat a znovu nainstalovat prohlížeč Opera. Virus z opery se promítal i do chromu a exploreru (žena patrně odklikla maliciosní verzi Opery).

2014 a starší

Na odstranění malware Speed up my PC od tvůrce Uniblue bylo potřeba hned několik free (dobrovolná dotace možná) prográmků: Revo Uninstaller (klasické odinstalování lze provést, ale nepomůže, program jen zmizí), dorazil jej Adwcleaner (Windows 8.1 vzhledem k absenci certifikace důvěry hodnosti pokládá dotaz, zda chceme Adwcleaner opravu nainstalovat). Z nastavení internetových prohlížečů jej odstranil Junkware Removal Tool. Použití je intuitivní – zpravidla “scan” a pak fajfkou označit programy nalezené soubory či hodnoty v registrech a potvrdit vymazání.

Od 2007, kdy jsem měl naposled co do činění s wokny, škodlivého software a trojanů značně přibilo. Rozsahu zahlcení např. ulož.cz jsem se jen divil…

  One Response to “Odstranění malware”

  1. […] Viz samostatný článek Odstranění malware. […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá