Dub 022013
 

Tento článek bud postupně doplňován.

Obvodní lékař

Překvapila mě kamarádka, dělající si atestaci na vysoce kvalifikovaném pracovišti, s tím že chce být obvodačkou. „Když máš hodně lidí a málo pacientů, tak můžeš mít až 120 000 měsíčně. Když je to naopak, tak o dost méně.

Předepisování

Lékař doporučující na interně lék na žaludek bere od distributora 30 000,- měsíčně (informace z 3. ruky v rámci rodiny mého kolegy právníka).

Zájezdy neděláme

Pracovník velkého distributora léčiv pod podmínkou zachování anonymity sdělil, že mediálně známé zájezdy do exotických destinací ani „dýžka“ za doporučování léků nedělají. Ale pro podporu marketingu se s některými zkušenějšími lékaři uzavírají dohody na provedení práce s odměnou 500-1000 Kč/hod. Jejich předmětem je provedení klinické studie (v řádu několik set hodin – až stovky pacientů po dobu několika měsíců) pro již schválené léky za účelem vypozorování případně lepších účinků než předpokládají výsledky povinných testů. Při době trvání 150 hodin ročně a např. zkoumání léků od 2 různých společností si tak doktor s dlouhodobou zkušeností může legálně přivydělat i 300 000 ročně. Má-li např. jako zaměstnanec 50000, s přivýdělkem výše celkem 75 000 měsíčně, tak si z toho na zadek nesedne, ale ani na doktora už to není špatné.

Zuby

Vedoucí výzkumu jedné chemické společnosti mi řekl, že cementy na plomby jsou nákladově velmi levné, i kdyby to stomatolog od dodavatele koupil za polovinu, dodavatel má obrovský zisk, včetně povinných testů a souvisejících nákladů. Odhaduji, že na cementu prodanému pacientovi na plombu zubař může mít 1200,- i víc, tedy pokud za něj tedy chce 2950 (viz dále pozadí článku). Má nová zubařka chce za středně velkou kompozitní výplň 1000 a 1500 za velkou (resp. 600/800 za strojově míchaný amalgám), což už mi přijde rozumné.

 Cena keramické plomby činí 7500,-. Zubní technik říkal, že jde o ruční práci, a že strojově se dělá jen malé procento. Kolik jde výslednému prodejci tedy zubařovi, však nesdělil.

Aktu 18.8.2014 Porody

Z více nezávislých zdrojů mi byly potvrzeny částky 5000 až 30 000. Zde tedy musím říct, že jsem znechucen. Tohle je snad to poslední, za co by měl člověk připlácet. Ale asi se nedivím, že to lidi dělaj. Porod ani v dnešní době asi nebude sranda, zkušený doktor často není na blízku, protože má na starost x dalších. Kamarádce z lékařské rodiny nechybělo mnoho, aby nedávno ve vyhlášené podolské porodnici nenatáhla brka. Byla údajne v HELPu, jestli to říkám dobře. Další známá zas údajně rodila 18 hodin až se zjistilo, že dítě neproleze a muselo být zatlačeno zpět a šlo na císaře. Narodilo se trochu zmodralé, naštěstí zcela zdravé. V obou případech byly maminkami 30 leté vysokoškolačky – lékarnice a soudkyně.

Závěr

Platy doktorů tedy mohou být tak špatné, jak nám média podsouvají či možná podsouvaly. Je však třeba vidět i „stínovou“ přesněji spíše paralelní ekonomiku tohoto sektoru, kdy část z ní je zcela legální a část spadá do té ekonomiky šedé, podobně jako je to u mnoha podnikatelů, zedníků, číšníků, právníků …

Pozadí článku

Je třeba si uvědomit, že vystudovat medicínu je oběť. Já to nezažil, ale znám spoustu lidí, co ano, a už v prváku vypadali jako přejetí parním válcem a to jim zůstalo (neznám ale jediného „nepřeválcovaného“, tj. psychicky úplně normálního doktora). U studentů jiných oborů jsem tyto „příznaky“ nepozoroval. Vysoké platy si doktoři zaslouží. Co se týče oběti vlastního času – života, psychiky, dle mého názoru více než všichni ostatní. Smyslem článku tedy není vzbuzovat vášně, jen uvést věci na pravou míru.

Pro článek jsem se rozhodl, po té co mě zubař, známý, se kterým jsme jednou za rok zašli na pivo, sdělil, abych si našel jiného zubaře. Předcházel tomu můj dotaz na doplatek plomby ze strojově míchaného amalgamu po sdělení ceny materiálu plomby 2950,- + 400,- doplňující ošetřující přípravky pro úkon. Nám s ženou dělal za dobu tří let každému jednu plombu za cca 700, jinak jen prohlídky a rentgeny. Na odstranění plagu a zubního kamene nás poslal k hygienistce za 1500. Našel jsem hygienistku za 500, kam už 3 roky 2x ročně chodíme, ač je nárok na odstranění zubního kamene 1 ročně dle přílohy č. 13 vyhl. 475/2012Sb, o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2013. Je fakt, že i bez toho prohlídka jednoho z nás trvala 45 minut. Pokud by vše stihl za hodinu a při ceně úkonu 368 Kč by tedy měl mít tuto sumu na hodinu, tak to není na doktora – podnikatele s vlastním vybavením, nájmem, sestričkou mnoho – spíš dosti podprůměrný plat, což je pro člověka s kvalifikací doktora nefér. Na můj návrh, že budu platit 500kč/hod za výbornou péči navíc, ale že nechci dávat za plombu 3000, že to dám radši jemu, nereagoval. Jen se dříve u pivka zmínil, že pacientů má víc než dost, což asi platí pro každého zubaře v ČR, že z peněz od pojišťovny ordinaci nezaplatí a že prostě nebude ošetřovat lidi, co nechtějí „platit“.

Nedokáži ani nechci hodnotit, zda jsou hodnoty úkonů nastaveny nízko. Ale pokud je to podobně jako u zubařských prohlídek, nedivím se, že si doktoři pomáhají jinak. A právě o tom chci psát.

  One Response to “Platy doktorů – preview 2.4.2013”

  1. I love this website – its so usefull and helpfull.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá