Říj 232015
 

23.10.2015

Naše družstvo zajišťující provoz garáží a parkování členů je takový malý svět. Všichni platíme měsíční příspěvky převyšující základní členský vklad. I včetně neparkujících členů, na které nezbývá místo. Neparkující tak financují levné parkování ostatních členů a ze své vstupní investice cca 150 000,- nic nemají resp. mají to, že každý měsíc zaplatí 800,- na příspěvku.

Jde o systém velmi nemorální a nelegální. Příspěvky jsou do tzv. provozního fondu, z něhož je dle stanov ale financováno vše – opravy, provoz, investice, vyplácení vystoupivších a není rozdíl mezi kapitálem družstva a tímto účelovým fondem. Nutno podotknout, že příspěvky jsou též v rozporu s § 587 OBZ stanovícím limity pro příspěvky na úhradu ztráty a analogicky s ust. § 744 ZOK, jež v případě bytových družstev umožňuje uložit příspěvkovou povinnost pouze bydlícím členům (tj. nelze ji v našem případě ukládat neparkujícím).

Rok a půl hovořil s lidmi, přesvědčoval je na schůzích, že ty příspěvky budem muset vracet a skončíme v insolvenci, ať to nastavíme správně (což by též znamenalo snížení příjmů družstva o desítky procent z neoprávněně vybíraných příspěvků od neparkujících). Bojoval jsem proti představenstvu a nechal svolat členské schůze a následně náhradní členské schůze za účelem změny. Nebyly usnášení schopné. I ti, jež mi věřili, mi říkali: „Hele já se raději nechám obírat, jen ať to funguje.“ Jiní nepřímo Klausovsky naznačovali, zhasněme světla, jen ať můžem navýšit zastřešené parkovací kapacity dostavbou střechy, na kterou bychom při legálním postupu pár let neměli. Jiní možná věřili 70 letému stavařovi a 70 letému právníkovi, který na schůzi 2014 tvrdil, že družstvo není obchodní korporací. Po té, co jsem mu předložil (§ 1 ZOK …) zčervenal a nic neřekl. Možná věří našim „daňovým poradcům“ mj. tvrdícím, že podíl vystoupivších nelze rozředit mezi ostatní, obdobně jako to udělal např. ČEZ v minulost u akcií, kterými vlastnil sám sebe. To mj. znemožňuje těm bitím za spravedlivých a legálních podmínek z družstva vystoupit … Pomíjím, že modlou v otázkách korporátního práva je v našem družstvu placený daňový poradce (jenž o korporátním právu ví kulové) a nikoli právník …

I drtivé většině ostatních včetně neparkujících je to tak nějak jedno, hlavně když nemusí nic dělat. Jak dopadla kuponová privatizace v ČR „ala Zhasněme světla“, asi víme všichni. Poslední skupinka pragmatiků mi radí na lidi se vykašli, oni o Tvou pomoc nestojí.

Jak je to možné

Lidé se bojí neznámého. Bují pověsti, že chci družstvo rozkrást či rozprodat i přes mou odbornou reputaci a reputaci člověka angažujícího se hojně v neziskové sféře. Dále jsou lidé líní něco řešit. Raději se nechají mlátit. Teprve až když to mlácení překročí určitou hranici, začnou místo maximálně občasného mumlání jednat. U nás by to patrně musela být insolvence či rozhodnutí soudu.

Rusko a Čína

Nech vládnoucí vládnout a bohatnout, a když tě oligarcha přejede mercedesem, nic se nestane. Když tě přejede Putin, zabijeme Tě, ale takových případů bude málo, tak se Ti to snad nestane… Ale garantujeme Ti, když ti oligarcha upálí a znásilní dceru (a lidi vyjdou do ulic –skutečná událost „Oksana 2012“, to byla sice Ukrajina, ale z Ruska se k nám takové zprávy ani nedostanou), že už to sakra budeme řešit a oligarchu sejmem. Navíc Ti nikdo nebrání se oligarchou (ekonomickým či stranickým) stát. Nebo si vyber totální chaos … Jsme velmi velký stát, jež potřebuje řád. S demokracií relativně malých evropských zemí daleko nedojdeme …, občane pochop to přece a nedělej trable.

Tvrdší diktatury

Libye za Kadáfího, Severní Korea, Irák za Husajna. Čína za Maa. Vyber si chaos a válka. Nebo budeš poslouchat, držet hubu, platit větší daně. Taky se Ti nesmí dařit moc dobře, aby ostatní nefrflali. Občas si vezmu Tvojí dceru do postele, jen na pár dní.

Náboženské (muslimské) diktatury

Vyber si chaos a válka. Nebo totální omezení života. Jsme přece jen 500 let za světem a fakticky ve středověku. Občane, otroku pochop to. Jsem tvůj feudálně-ropný-náboženský vladař. Otroku muži – žena je jen o něco více než koza – to máš jako bonus za omezení tvého života v mém režimu. Otroku ženo: ty jsi jen o něco víc než koza a s tebou se tedy vůbec nebavím.

Závěr pro svět

Každá sociální skupina od našeho družstva po islámské státy si musí jít svou cestou a lidé v ní sami pochopit a přestat se bát spravedlnosti a demokracie. Někdo jde relativně rychle – jako USA a Británie, jež díky svému geografickému odloučení nedostávaly tolik nářez od sousedů. A někdo, kdo ten nářez dostával, např. Česká republika, bývalé kolonie, nebo ti, jež jsou živí ropu a nemusí cokoli řešit – obyvatelé Saudské Arábie, či brždění náboženstvím – iluzemi, jež nikdy nikdo neviděl – pomaleji. Pokud se tak nestane, způsobí vnější zásahy (USA ve světě) jen chaos. Smutné a cynické, ale tento „objev Ameriky“ nejspíš učiní jednou v životě každý z nás. Ne že by ho to zlomilo. Pomáhá třeba nezištně dál, ale již mnohem více váží své angažmá – svou osobní oběť.

Závěr pro členy družstva

Družstvo nechci potopit. Zachován se dle rady pragmatiků. Začnu opět platit příspěvek a místo se ziskem někomu pronajmu. To se v našem družstvu nesmí a pouze proto je nepatrný přebytek volných míst z celkových plnohodnotných zastřešených 60 míst pro 107 členů. Ale nikdo to nekontroluje, nikdo se o to nezajímá a až na pár výjimek nikdo nechce změnu. Někteří mi to dokonce doporučují … Ti, na které místo nezbude, budou muset najít odvahu, tak jako já a nelegální příspěvek neplatit či prostě „držet“ a až ten boj rozproudí, tak já nezůstanu v koutě jako oni, ale podpořím je.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá