Bře 152013
 

Tento článek je pro spíš pro úzkou skupinku nadšenců, kteří by si chtěli založit podobný web.

Cíle návštěvnosti                                                                                                   

Magazínu splnil vytyčený roční cíl 1500-2500 unikátních IP čtenářů za posledních 30 dnů (viz tabulka zde).  Další cíle jsou 2500-5000 po 2. roce, 5000-15000 po 3. roce, 15-25000 po 5. roce a tento stav v dalších letech držet.

Cíle kvantity

1. obsáhnout v první vlně nejpalčivější otázky občanského zejm. spotřebitelského práva

2. 200 článků za první 3 roky, což je při současných 70 článcích rovněž plněno.

Cíle kvality

Měl jsem projekt s přidanou hodnotou – kombinace novinařiny a odborné publikace, kvalitu článků, ale žádné zázemí. Na začátku jsem neřešil kvalitu designu, neboť jsem nevěděl, zda u projektu vydržím. Po2 apůl měsících magazín přešel na redakční systém WordPress, tj. z opravdu z jednoduchého webu v html editoru velký posun. Dalším milníkem bylo přidání obrázků v asi měsíc na to.

Postupně byly také korigovány drobné nepřesnosti výkladu, jež mohly způsobit drobné nepříjemnosti, ale nemohly vést ke zhoršení právního postavení čtenáře, který by se jimi řídil. Ty mohou provázet každý článek, ale v prvních měsících, kdy jsem chtěl rychleji obsáhnout určitá témata a měl i menší zkušenost s tímto typem práce, byl výskyt vyšší.

V roce 2013 chci zvýšit dobu návštěvy (v současnosti 1:04 minuty), upravit texty, tak aby byly přístupné širšímu publiku (summary pro pojednání, jednodušší sloh). Dále se bude více orientovat na spotřebitelskou problematiku a zkusím kampaň proti podtrženému ovoci v řetězcích (komunikace s řetězce, jejich zákazníky, s úřady s cílem vyvinout tlak na změnu chování či legislativy).

Vývoj ve způsobu psaní

První texty byly hodně osobní. Nikdy jsem nebyl fanouškem, až v posledním roce sleduji Starcraft II. Líbí se mi moderátoři HD a Husky, zejména jejich vtípky. Občas pustí i něco ze svého života. Říkal jsem si, že to k tomu patří. Jenže prioritou Magazínu Spotřebitele není bavit lidi. Lidi sem chodí pro pomoc. Vše navíc je pro ně balast, takže osobní věci jsem hodně proškrtal. Ani vtipům moc prostor nedávám. Ale chci jich zachovat víc, než běžných (závislých) médiích.

Absence odezvy čtenářů

Trochu mě překvapuje prakticky nulová odezva čtenářů (3 dotazy čtenářů, jež osobně neznám). V žádném případě nejde o touhu po díky. Tím je pro mě návštěvnost. Ale spíš o zpětnou vazbu v podobě upozornění na chyby a požadavky na další články. Příčiny vidím v tom, že od začátku jsem nastavil poměrně přísný systém komentářů, neboť většinou příspěvky diskutérů v médiích mají přidanou hodnotu pouze v tom, že člověka pobaví. Pro čtenáře fajn, ne už tak pro admina příspěvků :), jenž je zároveň novinářem, redaktorem, fotografem, právníkem, adminem a designérem webu :). Je to zde též více o odborných věcech než o společenském dění, z čehož má běžný člověk v diskuzi větší respekt. A nakonec je to i o masách. Byť čísla nejsou malá, většina čtenářů chce, to co jim médium uvaří, aniž by se sami chtěli angažovat. To je o.k., většina lidí někdy akceptuje prakticky bezplatné statky (GPL software, hudba, filmy, web aj.) a jindy naopak něco dává.

 

Financování

Zkoušel jsem oťukat společnosti, o nichž mám vysoké mínění, co týče nejen kvality/ceny, ale I přístupu k zákazníkovi v případě problémů. Tj. Vodafone, Prabos Slavičín a s určitými výhradami Asus. Vysoké mínění mám i o Fio, ale z osobních důvodů nechci spolupracovat ani psát o podnicích nabízejících fin. služby. Nicméně, opravdu šlo jen o lehké informační oťukání, od kterého jsem při dané návštěvnosti ani nic nečekal. Kamarád měl při 10 000 UIP měsíčně roční příjem 100 Euro z google adwords, což stačí tak na webhosting :). Nevadí, že Magazín financuji. Pokud se to v budoucnu změní, fajn, pokud ne, pořád budu mít radost, že pomáhám.

 

Závěr

Splnění, snad i lehké překonání cílů. Mám radost, že děťátko se narodilo a vyrostlo do podoby akceptovatelné čtenáři z hlediska kvality obsahu i designu.

Děkuji za pomoc Jirkovi Brejchovi z jiribrejcha.net

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá