Dub 082014
 

Na starších verzích windows u jiných PC jsem se s obdobným problémem nesetkal. Jak si vedly prohlížečeW8  na jiných PC, ještě doplním.

Testovací notebook: Sony Vaio fit 13A, full HD (w8, linux) a Usus UX32vd linux

Testované prohlížeče ve verzích dostupných k 5.4.2014 s pluginem Adobe flash téhož data – vše v základním nastavení. V nastaveních prohlížečů, včetně rozšířených nastavení, nebyla jiná relevantní volba, než hardwarová akcelerace (zapnuto) a přednastavení  zoom (bez vlivu).

Windows 8 64 a Windows 8.1. 64 (update 8.4.2014) -MS explorer, Mozzilla Firefox, Opera Google Chrome

Linux/Ubuntu 13, Opera

Výsledek:

Linuxová opera měla graficky v pořádku vše.

Video na prohlížečích MS explorer, Mozzilla Firefox a Opera na windows 8 bylo výrazně horší (fota na konci, ale můj mobil foťák na tohle není) než opera v linuxu. Google chrome na windows se jako jediný kvalitou videa opeře v linuxu vyrovnal, možná měl dokonce obraz i malinko lepší, těžko posoudit pouhým okem.

Podrobnější informace

Google chrom měl velmi nepříjemně rozostřené vše ostatní krom video flash obrazu – písmo, a jiné grafické prvky, zatímco ostatní prohlížeče měly toto v pořádku. To vyřešil až zákaz škálování na vysoké DPI (pravé tlačítko na zástupce chrome na ploše, vlastnosti, režim kompatibility, zatrhnout zákaz škálování displeje na vysoké DPI) a následné zvětšení zobrazení v google settings na 125%. To samé platí o skype (kde však vše zůstává titěrné). Vypnutí či zapnutí škálování displeje na vysoké DPI v jednotlivých prohlížečích nemělo efekt na kvalitu videa v nich.

Tento článek začal novým notebookem mé ženy Sony Vaio fit 13. Nějak jsme nemohli uvěřit, že notebook za necelých 30 by měl výrazně horší displej než 2 roky starý notebook UX32VD též full HD. Kalibrace šedi a barev pomohla jen minimálně. Rozdíly se projevovaly zejména na videu v nižším rozlišení (360,480,720p) na internetu a bylo jasné, že nejde o grafickou kartu, protože rozdíl byl i ve statickém obraze videa, a to značný – rozlišení měně kvalitního obrazu na 720p odpovídalo 360p na starém notebooku. Rozdíly videa mimo internet jsem zpočátku příliš nezkoumal. V nižších rozlišeních neinternetových video se vaio zdálo rovněž o něco slabší, ale možná mě mátla viditelná kovová mřížka aktivního digitiseru, jíž má Asus (z důvodu absence digitiseru) nemá.

Pak mě napadlo zkusit jiný prohlížeč – Asus jel na prohlížeči opera v systému linux/distr. Ubuntu 13 (pos. verze). Vaio na windows 8 též v prohlížeči opera (předposlední a poslední verze 20) a v prohlížeči MS explorer. Obojí s Adobe flash player pluginem. Zkusil jsem USB ubuntu test mode s Operou na Vaio a kvalita youtube videa se srovnala.

Sony Vaio Fit 13A, Opera (všechny prohlížeče z 4/2014). Žluté „u“ značně rozkostičkované. Takové jsou všechny u-tube Windows 8 filmy v Opera, Mozzila Explorer. Google chrome Win8 na úrovni linuxového obrázku vedle.

Asus UX 32VD, prohlížeč Opera systém linux/ubuntu 4/2014
Žluté „u“ viditelně vyhlazenější. Pro zvětšení klikněte. Obraz z reklamy Axe:Chocolate Man; youtube.com

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá