Kvě 182014
 

Proč si ve styku s holkami připadám jako pako? Proč se neodvážím cokoli udělat. Jakýkoli krok, obscénní srandu, drzost, když flirtující kamarádka by už možná uvítala chlapa. Je mi 35 mám ženu a je nám spolu dobře. I tak se nemůžu vzdát toho jiskření, když člověk někam vyrazí s jinou přitažlivou holkou. A čím víc se mi taková holka líbí, tím víc se bojím, bojíme. Tady asi možno mluvit téměř za všechny kluky. Že budeme odmítnuti či dokonce hůř vzbudíme nedůvěru, odsouzení či pocit trapnosti. Jak řekl kámoš na mou stížnost „Já bych si snad radši zaplatil kurvu“. „Jó, kámo, není lehký si jít pro nakladačku.“

Mediální obraz

Ňouma, co absolutně neví o holkách, looser, co se mu každá posmívá, sbalí na konci (amerického) filmu, jak taky jinak, filmu tu největší kočku. Když už jsme u toho, kromě francouzských filmů, jež mají v ČR silnou tradici, severské (včetně dánských), německé, španělské se také dají zhlédnout, aniž by tolik trpěly klišé (posledně uvedené už neplatí pro dobré korejské či čínské filmy, kde je snad nejprve klišé a pak se teprve staví příběh :)).

Vizáž lehce, spíš absence očekávání

Jasně, na začátek je třeba říct, že člověk má určité přirozené limity. Quasimodo asi si těžko může dělat naděje na top modelku. Pěkné holce v 18-22 se klaní celý svět. Od puberťáků po dědečky. Je to obyčejná holka s mindráky a nechápe, co se děje. Vybere si pak člověka, kterému na ní nezáleží, člověka, co na ní dost často i kašle, neboť ví, že ji nemůže mít a bere, co život dá. Nic nečeká, neklaní se jí. Absence očekávání je pro takovou zmatenou 18-cku nejsnadnější volba. To sebou nese ruku v ruce druhý důvod. Člověk, co se neklaní, nabízí i v podobě nezábavného člověka nevyzpytatelnost, nutnost snažit se o jeho přízeň. Absence očekávání má pak i další blahodárný efekt. Holka se nemusí bát, že by klukovi ublížila. Proto na testovací teenagerská léta může mít tendenci raději volit chlápka, co jí vlastně jinak ani nic neříká. Marná snaha ňoumy dělat se nedostupným. I puberťačka je schopná číst v očích člověka a takovou přetvářku odhalí dřív, než začne.

Americký sen – makej a budeš odměněn

Co tedy ňoumovi zbývá. Kromě frustrace. I malé dítě chápe, že peníze hýbou světem. Takže své city skrývá a svůj nevyužitý potenciál šetří na lepší časy. Učí se, aby byl dobrou partií. Pokud je se svou vysněnou láskou v kamarádském vztahu, své city skrývá, trápí se a léta „buduje pozice“ na maturitní ples. Takový malý americký sen, makej a život tě odmění. Ta verze s kámoškou už naštěstí poslední dobou až tak nefrčí (nepočítejme Kick ass, kde toto klišé satiricky krásně nakopli až do absurdna), neboť i filmaři pochopili, že není moc z nás, kdo z nás má super hezkou kámošku, co mu obvečer doma pláče na rameni, ale píchá s jiným.

S výhradou výše je toto ale přirozené a v souladu s realitou.

Rozdíl mediálního obrazu a reality

1. Vysněná láska vs partner z rozumu

Kolega řekl, že 90% manželství/partnerství není svazkem princů a princezen na bílých koních, ale svazkem z rozumu. Další kolega řekl, že čím je starší a stále sám, tím byl kompromisnější. Neříkám, že se nemají rádi či nejsou spokojení, jen že míra kompromisu je mnohem vyšší než si původně mysleli. V reálném životě spousta lidí odhadne své aktuální šance u protějšku velmi rychle. Nežene se za svou vysněnou láskou a spokojí se s někým fajn, byť ne tolik přitažlivým. Jenže teenagerská komedie je právě o té vysněné lásce.

2. Doba snahy

Jasně občas vidíme, jak bezradně zamilovaný chlapík píše do poradny, jak už ji x let miluje a ona jej ne. Tyto případy, zralé mimo film též na psychiatra však nejsou časté. I hodně umanutý puberťák jako jsem byl já, po pár týdnech pochopí, že tam mu pšenka nepokvete. Normálnímu člověku to nejspíš trvá okamžik či pád dní.

3. Přesně naopak – miss maturitní ples, herci a herečky modelky

Většina filmových hrdinů má miss maturitní ples a i její kamarádky bývají silný nadprůměr. V reálném životě většina z nás neskončí s miss maturitní ples. Někteří z nás, musí brát nejen normální holky, ale třeba i sumařky, jež jsou ve filmech zastoupeny buď vůbec či jedním kusem, aby se neřeklo…

4. Černo bílá

Všichni teenageři, jež hrají dobře americký fotbal, jsou blbci (včetně chudáka Foresta, který tak krásně zapadl). Oprati hlavnímu hrdinovi jsou takové malé klučičí zlo, jelikož jako blbci mají nepochopitelně nejlepší holky.

5. Finance

Americký teenager má i jako looser rodiče, jež mu bez problémů několikrát do měsíce zafinancují kino, kavárnu, párty a tak pouze neposedává v lepším nebrouzdá pouze kolem paneláku či nejbližšího hřiště. Ano je jiné dát si občas večeři s vínem, kino či vyrazit na výlet nebo se pokaždé procházet po okolí.

6. Život vs zkušený čtyřicátník jako scénáristi

Náš hlavní hrdina looser nikdy nezažívá nejistotu ohledně svého chování. Stále má, na rozdíl od normálního středoškoláka, co zatím mnoho nezažil, co vyprávět, vést inteligentní debaty. Odpovídá přirozeně, bez ostychu a pocitu trapnosti. Nesáhne na vyvolenou v nevhodné chvíli, nezastaví se mu ruka pár centimetrů od prsa vyvolené, aby se podíval, zda smí, nebo ne apod. Pokud udělá trapas, ano to je publikem velmi žádané, tak si z toho nic nedělá – je v pohodě, většinou to dokonce bývá veliká sranda, tak jako vrcholná scénka romantické linie Kick Ass – kde to opět přepálili do extrému s gumovými rukavicemi, nebo to hlavní hrdina nějak slušně rozdejchá. Takže nám hrdina přijde ještě víc v pohodě. Kdo z nás se po trapasech cítí v pohodě. Takový hrdina to má poměrně snadné, jelikož scénář mu nepíše na rozdíl od reálného kluka zkušený 40letý scénárista, ale život sám. Ano, pokud bychom se mohli vrátit v čase, všichni bychom dokázali být roztomile trapní a na pohodu, takto naši zkušenost ocení až 30leté a starší partnerky.

Závěr

Jasně, film, by hráli průměrně rostlé Američané (vypadající spíše než fotbalový tým s chearleaders jako tým japonského národního sportu), kde hrdina, po prvním nezdaru kašle na holku, na níž nemá a 2 hodiny přemýšlí o tom, zda měl vyvolené na to prso sáhnout nebo ne, by asi nikoho nenadchl. To je pravda, ale platíme za ni tak, že v reálném životě se vnímáme jako daleko větší paka a looseři.

Takže, pokud se někdy kvůli svému chování k opačnému pohlaví někdy cítíte zle, netrapte se tím. Je to normální. A toho prsa se chlape příště dotkni dlaní, ne prstem jak tydýt, i kdybys měl jednu koupit.

Pár tipů

Ještě jedna věc. Jak poznat jestli mě chce? Mladý kluk chce holku zpravidla hned nebo vůbec. Holka jde na první procházku nebo večeři i s klukem, který ji vysloveně nepřitahuje, aby zjistila, co je zač. Polovina hovoru je konverzační. Máte-li pocit, že Vás testuje, máte jej správě. To je druhá polovina hovoru … Jenže cílem není odpovědět správně a nikoli nutně ani pravdivě či vyčerpávajícím způsobem, ale dobře se bavit. Když cítíte, že jste v prdeli, tak si to aspoň užijte. Třeba „ty se vůbec nesměješ.“ Čekal bych odpověď „no není čemu“ a začal bych se smát sám jako přiznání toho že jsem pako, ale i tak se mnou může být dobře.

Když po prvním rande „nemá čas“, je to jasný červený signál, jež by se neměl minout. Pokud si s Vámi vyrazí podruhé a chvíle, kdy cítíte, že se baví, převažují nad chvílemi, kdy vy trapností tuhnete, je to na dobré cestě s dvěma strategiemi – pokus se posunout to dál drzejším krátkým dotekem, nejméně rizikové si ji při loučení na chvilku přitáhnout a nebo prostě dál bavit a flirtovat, což pro teenagera s minimálními zážitky a kapesným stačícím na jednu společnou večeři měsíčně není právě snadné.

Související článek: Kouzla

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá