Bře 262013
 

Odpověď GENERÁLNÍ FINANČNÍ ŘEDITELSTVÍ, Lazarská 15/7, 117 22 Praha 1

Sekce metodiky a výkonu daní, Odbor daní z příjmů, Oddělení daně z příjmů fyzických osob

„… Z uvedeného vyplývá, že pro stanovení povinnosti podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob nebo např. pro účely uplatnění slevy na manželku podle § 35ba ZDP (stanovení limitní částky 68 tis. Kč), je rozhodná výše příjmu (v „hrubém“) a nikoliv výše příjmů po odečtení výdajů (tzv. základ daně).

Ing. Petr Vrána, v.r., vedoucí oddělení

 

pozn. red. Vzhledem k tomu, že jde o doslovný výklad a dotaz č. 2 (níže) text nezodpovídá, jsou kráceny cca  A4 daňového výkladu s patrně univerzálnějším rozsahem než dotaz Magazínu. I tak moc děkuji za odpověď i za opravu (chápu, že daňový základ minus 10 000 je nesmysl 🙂.

 

Dobrý den,

na tomto odkaze

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_15006.html?year=PRESENT#Vlastn_pjem_manelky

vysvětlujete vlastní příjem manželky.

1)Hrubým příjmem z podnikání je míněn hrubý zisk před odečtením pojistného, tedy daňový základ? Nebo i dokonce příjem dle doslovného výkladu pojmu příjem dle zákona o dani z příjmů tj. i fakticky záporný výsledný “příjem” podnikání v případě ztráty z podnikání? např. pokud příjmy z podnikání činily 100 000 příjmy a daňově uznatelné výdaje na dosažení těchto příjmů bez započtení odvodů pojistného 110000, tj. daňový základ minus 10 000.
2) Pokud se aplikuje doslovný výklad zákona, jaký to dává smysl?
Lze případně chápat pro filuty podnikatle, kteří jsou ve ztrátě 4 roky z 5. Ale když někdo začíná podnikat, je obvykle v nefingované ztrátě … – tj. skoro dvojí nespravedlnost proti analogické situaci manželky či manžela, jež měli od zaměstnavatele či na dávkách např. 50 000 (tj. 50000 proti 0 faktickému „příjmu“ a navíc ztrátě, kryté z platu druhého z manželů).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá