Bře 092015
 

10.3.2015 (zatím jen hrušky, hruškovice později)

testhrusekNasazení vlastní kůže novináře provází mnohá úskalí. První je samotné získání zpravodajského materiálu – to když se malá v obchodě počůrala a brečela v kočárku ve frontě. Za druhé překonáváte častý nesouhlas rodinných příslušníků, např. když jedete fotit islámský stát a vyvracíte obavy, že Vás podříznou nebo – srovnatelný případ, když Vám žena nevěří, že test si přáli čtenáři a testovací hruškovice uhradili (a nemůžete předložit účtenku, protože kecáte a zatáhli jste to ze svého). I s ohledem na blížící se 3. výročí Magazínu spotřebitele 15.3.2015 zde máme správný test pro chlapy a dámy, neboť i přátelé si nyní vyzkouší tuto těžkou redaktorskou dřinu :).

Primární úkol: obodujte dle stupnice 0 … vůbec mi nechutná až 5 vynikající

Sekundární úkol: glosujte hrušky vlastními slovy a vytvořte tak popis stupnice (hodnotně splnil pouze kamarádi David (glosy 1. řádek) a Jirka (glosy 2. řádek).

hruška % výrobce body (0- vůbec mi nechutná- 5 vynikající) 1. vtipná glosa +(např. jako leštěnka dobrá) 2. jak vám chutná, co vám vadí (např. jak líh, umělá ovocná chuť, dobrý „dojezd“) cena
       
       
golden 42% Imperator 2+3+2+2+1 imperator – vůně jak zavřený programátor 189
průměr 2 chuť spíš grepová nahořklá
valašská 36% Fleret 1+0+0+0+2 valašská hruška chutná jak psovi tužka 169
průměr 0,6
hanácká 35% ? 0+2+0+1+1 154
průměr 0,8  klasickej hanáckej patok
Jelínek 40% Jelínek 0+0+0+0+2 Jelínek – ostuda z místních lihovinek, bohužel 129
průměr 0,4 pálí až v nose
Fleret 30% Fleret 0+3+1+0+3 chemie, chemie, chemie 179
průměr 1,4 likérek
prostějovská 37,5% Palírna u z. stromu 4+1+4+4+2 prostá jemně příjemná vůně 189
průměr 3 začátek o.k., pak prázdné, lehce do sladka, později do hořka

Výsledky vidíte v tabulce. Nad 50% bodů získala jen Prostějovská hruška (asi zaslouženě – viz pozadí testu). Paradoxní bylo, že chutná srovnatelně jako 100% hruškovice (komerční či domácí). Začátek je velmi dobrý, možná lepší než u hruškovice, střed a konec již prázdnější bez ovoce, ale zahoření tak akorát. Asi nějaký dobrý mix 2,7% hrušky, cukru a lihu. Nedá se říct, že by hruškovice (100% ovoce) od stejného výrobce byla výrazně lepší – agresivnější dojezd sráží o malinko lepší chuť podobně jako u většiny domácích pálenek.

Pozadí testu a související úvahy:

Test začal zakoupením Prostějovské hrušky 37,5%. Chuťově se vzdáleně blížila domácí peckovici (tzn. pálenka z různých druhů ovoce, nikoli z různých druhů pecek jak se mnozí včetně mě domnívají), jež mi před léty věnoval kolega Bořek, jehož jméno se cítím povinen zde zvěčnit i na úkor času čtenářů nezbytného k přečtení slova „Bořek“ a tohoto souvětí, a jejž brzy pojedu po delší době navštívit :). Tehdá jsem ještě moc nechápal, jaký poklad držím a že jej již možná neochutnám, jelikož jiné kupované ani domácí kousky se tomu zdaleka nevyrovnaly. Měla výraznou jemnou ovocnou chuť s výrazným ale vůbec ne agresivním zahořením na konci. Byla pálena na 50% a dle všeho z lepšího ovoce či lépe odvětrána, než je obvyklé. Ostatní (nyní myslím hruškovice) domácí i kupované kousky jsou poměrně stejné – chuť ovoce je jakoby vydezinfikovaná a zahoření na konci je prudké – lihové. Samozřejmě lepší než „hrušky“, kde někde je pár procent ovoce nebo žádné a zbytek či líh patrně z brambor či řepy – prostě jako když pijete levnou vodku, někdy zcela bez chuti, někdy s méně či více znatelnou umělou chemickou příchutí.

Lze si klást otázku, kdo si koupí „lihovou“ hrušku tedy v podstatě vodku za 150, když může mít hruškovici za 300? Tak jako vodka, s džusem celkem fungují všechny až na chemický fleret (mj. hruška s nejkontroverznějším hodnocením, kde 3 chemickou chuť odsoudili a 2 ji vnímali pozitivně jako „cinzano styl“) a ten cenový rozdíl není malý. Na druhou stranu, proč si pak rovnou nekoupit tu nejlevnější vodku s džusem …

O možnosti zapojení se do testů Magazínu spotřebitele více v záložce hlavního menu Test arena.

 

22.5.2015 Dodatek

Byl jsem ho po letech navštívit. Bál jsem se, že tehdá to možná bylo jen tím, že jsem tu flašku měl doma dlouho a dobře se odvětrala. Obavy se nepotvrdily. Skutečnost předčila vzpomínku a já si odvezl blíže neupřesněné množství zázračné vody domů.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá