Bře 252013
 

Tento článek/rubriku chci s určitou periodicitou v rádu let psát již delší dobu. Bude o volnějším obecném pohledu na některé dinosaury světového a českého trhu.

Microsoft – Pain in the Ass

Už dlouho se mu předvídá ústup ze slávy, ale stále je, jak se říká, továrnou na peníze. W8 je opravdu, mám na jazyku jiné slovo, ale řekněme dosti, nedotažený. Pain in the ass (volně „osina v zadku!) je Microsoft store – jež prudí se složitějším heslem jen proto, aby Vám povolil nainstalovat skype. Po 4. odmítnutí 12místného protibotového obrázkového kódu jsem se rozhodl, že na stačí mi skype na Androidu, kde mj. hrozně blbne, po té co jej převzal Microsoft. Nakonec jsem chtěl ale na vlastní oči vidět tolik kritizovaný store, takže na 6. pokus jsem zprovoznil svůj Microsoft Store Account. Očekávaní nezklamala. Dycky jsem si přál vědět, jak by programovala moje babička. To není lesk a bída. To je fakt bída…

Při pověstné kvalitě softwaru Microsoft se nedivím, že majetnější Američany oslovil spolehlivý Apple. Opora Microsoftu – MS office dostává silné rány od free balíku Libre Office. Ještě pikantnější je spolupráce Microsoftu a Nokie, kde Microsoft platí Nokii miliardu USD ročně, za to že používá na telefonech Windows. To není samo o sobě neobvyklé. Google podobnou částku platí Apple, že jej má nastaven jako primární vyhledavač v safari a celkem takto za 2012 vydal 5,5 mld USD (mezi zainteresované patří firefox, či opera). Pikantní je ale to, že windows phone prakticky nikdo jiný než nokia nepoužívá, takže produkt je čistá ztráta. A vzhledem k absenci aplikací a uzavřenosti platformy to nebude lepší, což jen potvrzují padající prodeje nokií. Smysl je jediný – udržet prestiž systému windows. Windows nyní drží nad vodou pouze PC hráči, a to poměrně pevně. Na androidu lze nalézt poměrně vysoce kvalitní hry na cesty apod. ale hernímu PC světu se zatím zdaleka nepřibližuje. Konec začátku woken nastane, jakmile  začnou vývojáři prvoligových PC her více uvažovat o androidu jako o alternativní herní platformě. Microsoft se stáhne do akvizic (už delší dobu má např. významný podíl v Apple) a nejspíše firemních softwarových řešení podobně jako IBM ustoupilo z výroby retailového hardware.

 Výhled tohoto zlomu – první prvoligové hry na androidu – těžko odhadnout. Řekněme 6 let. Pak již to půjde patrně rychle a android se stane hlavním PC systémem. V souvislosti s tím by mohly posílit jiné linuxové distribuce.

 Jinak já už jsem od 2007 na linuxu ubuntu a wokna zapnu jen jednou za 2 měsíce na pařbu Starcraft II, ale kamerový systém kadeřnictví ženy je bohužel spojen s wokny a na androidu jsem nenašel placenou náhradu (zvukový alarm umí jen některé aplikace jen pro určité kamery, takže časem vyměním kamerový systém), takže má tablet s W8 uaaaa :((.

Nokia

Ač slepá ulička, pro Nokii bylo placené partnerství s Microsoftem rovněž výhodným tahem. Miliarda USD ročně čistého plus jedinečnost operačního systému, určitě pomůže v nevyhnutelně nastupujících chudých dobách, kdy by s androidem její zpoždění v dotykáčích ještě více vyniklo. Smlouva s Microsoftem je na 5 let – akorát na to se oklepat, finančně stabilizovat a připravit vlastní androidy. V podstatě teď mají tak trochu oddychový čas netlačeni androidovskou konkurencí a za 5 let (nyní už cca jen 3) mohou ostatní začít s něčím úplně od podlahy, přeskočit ostatní a vrátit se např. s připravovaným nanotechnologickým zázrakem zvaným morph a androidem na výsluní. Jediné co by pozici androidu mohlo ohrozit jsou hardwarové aktivity google. Ale když je někdo tak v poho jako google, asi může být povznesen i na hody kudlou do vlastních zad.

Google vs Seznam II

O kvalitě vyhledávání viz původní článek. I na druhém nezávislém mnou spravovaném webu, jež není provozován na wordpess, je poměr vyhledávání 58:42 ve prospěch googlu. Všimněme si, že se zcela přestaly objevovat průzkumy o podílu vyhledavačů. Ať již oficiální či amatérské. Není pochyb o tom, že vyhledávání google je výrazně kvalitnější a ušetří čas i peníze. Proč se o tom nepíše? Protože to nikdo nechce. Google nechce být velká zlá firma, která ničí hospodářskou soutěž jako Microsoft či se soudí jak divá jako Apple. Google chce být cool společnost, která lidem dává a neotravuje. Tak ji vnímám i já – vše zdarma (sem tam reklama nikomu sama o sobě zůstatek na účtu nesníží) – software na mobil, aplikace, youtube (fanoušek komentovaných zápasu Starcraft II), google analytics aj. Google tedy nepotřebuje křičet do světa, jak drtí místní „kulturu“ – Seznam. Seznam dokonce otevřeně hovoří o vzájemné spolupráci obou vyhledavačů („my jim pomáháme s češtinou-vyhledáváním v češtině oni nám s vyhledáváním“). Do budoucna lze očekávat postupný ústup od vyhledávání do specializovaných služeb typu Sfirma, Sreality, Sauto, Szbozi apod. Nevylučuji ani odprodej vyhledávací části google.

Seznam by asi rád vyklidil pole dříve než bude rozdíl v kvalitě vyhledávání příliš znatelné běžné populaci (7-10let), ale google nebude chtít být za zlého akvizora drtícího všechny ostatní, takže přijme nabídku Seznamu o pár let později. Možná se Seznam vyprofiluje jako takový babičkovsko-dědečkovský hafánek, není moc výkonný, ale náš… Určitou laskavost google paradoxně dělá i čínský vyhledavač a tuším, že i v Rusku nejsou největší – je to sice zásluhou tamních diktátorských režimů a též i určité demokratickým člověkem a US Kongresem vynucované vzpurnosti google vůči těmto režimům, ale google může říct: nejsme neporazitelní, podívejte se, v Číně a Rusku jsou jiní, nejsme velká zlá firma. Čechy jsou pak jedinou demokratickou zemí kde google „formálně“ (fakticky ano) není nejlepší (důvod spíš bude krom konzervatičnosti v brutálnosti češtiny než v míře demokracie) a to je pro google slušný marketingový bonus – čili hodně muziky za 0 peněz, protože příjmy z reklamy mají stejné bez ohledu na to, jaký uvádí, přesněji neuvádí, podíl vyhledávání na českém trhu.

Asus

Jedna z mých aktuálně oblíbených značek. Designově šli nahoru a cena zůstává celkem dole. Mají dobře nakročeno. Nevím, jak je to s investiční příležitostí, protože co jsem se párkrát díval, akcie na dálném východě vycházely vždycky dost blbě na P/E. Asi to tam maj jako rodinné stříbro… Proto dycky říkám, že až Číňani (spolu s Indy 55% kupující světem těženého zlata) povolí investice do zahraničí, hodnota zlata padne o desítky procent. A proto je mj. Shanghajská burza pro západní emitenty in …

Dell

Dell dlouho zůstával u hardware, možná se snažil být tak trochu druhým Applem, ale spíše míří k osudu „amerického“ Saabu. Čeká na svou vizi. Bude to zatraceně těžké. Jako investor palec dolů.

Intel

Po té co upevnil dominanci na trhu PC, o něm podobně jako o Google či IBM není slyšet. Tahá jednoznačně za pilku, tak o tom nemusí kecat. Není tajemstvím, že má velký šuplík konkurence schopných produktů pro různé časy budoucí a vytahuje je dle potřeby. Jeho současný jediný problém v podstatě je, že víc už toho na Zemi v daném časem prodat nemůže:), leda bychom si kupovali každý 2 PC a tak asi o moc více než 4% výnos při ceně 20 USD nedostanete, takže jede ve 4. rozměru – čase … Mluví se o tom, že mu ujel vlak kapesních zařízení. I kdyby, s o 5 let novější technologií výroby nebude tak těžké jej chytit a předjet. Pak by akcie mohla jít i na 40-50 USD. Každopádně můj investiční favorit.

Telefonní operátor

Na závěr tu máme jednoho z osobních důvodů nejmenovaného místního telefonního operátora. Zisky jsou vysávány do mateřské země a s klienty se jedná „po nás potopa“ a to i v rámci operátorských měřítek, jen z nich vyrazit 2 nejbližší roky co nejvíc. Pomalu se hovoří o prodeji. Slyšel jsem o jedné finanční skupině. Ale s image tohoto operátora by si i finanční žraloci typu J&T, PPF mohli vylámat zuby. Nutno dodat, že právě jejich image by asi také nebyla posilou. Očekávám prodej a pád akcií až na polovinu během 2 let. U všech operátoru pak přesun k netovým službám, přesněji řečeno službě … Nebudou-li zprovozněny vysokorychlostní mobilní sítě, lze očekávat další, a to masivní pokles tržeb všech operátorů v důsledku přechodu na VOIP. Vzhledem ke znatelnému poklesu tarifů se to bezpochyby projeví již s oznámeními výsledků za minulý rok a v dalších letech jen prohloubí.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá