Led 152018
 

Navzdory průzkumům prezidentské volby vyhraje Zeman.

Předčasné volby do PSP nebudou – koalici utvoří na 2. pokus ANO, ČSSD, KSČM.

Nejblíže volbám do PSP 2017 Median s odchylkou od výsledků cca 23% na obě strany přisuzuje ve 2. kole prezidentské volby (průzkum z 8.1.2017) 48,5% určitě/spíše Drahoš a 44% určitě-spíše Zeman – tzn. 7,5% neví. Analogicky k volbám do PSP by názor mělo změnit z rozhodnutých 15%, ale odchylka bude menší odhadem 10% (z 48,5 a 44) neb kandidáti budou v druhém kole jen 2 oproti několika stranám při volbách do PSP, tj. dalších 9,25% nerozhodnutých.

Po očištění průzkumu Median 2. kolo preference: Celkem 16,75% nerozhodnutých, Drahoš 43,65%, Zeman 39,6%. Cíl analýzykomu dá hlas 16,75% nerozhodnutých.

Půjde o lidi, co politiku moc nesledují. Budou se rozhodovat spíše dle útržků, dojmů a hlasů lidí kolem, než na základě objektivní kontinuální analýzy kvalitních (zavedených) médií.

Zeman – body dle významu

20 imigranti

20 silný výrazný lídr (Babiš, Tomio, Bartoš)

2 podpora politiků (Babiš, Tomio, ČSSD, KSČM)

4 (ne)kampaň 21mil., viditelnost (vyvážené)

5 hlasy okolí (budou ovlivňovat hlavně voliče na menších městech, jež žijí více pospolitě)

5 lidový srozumitelný prezident,

2 zkušenost kontinuita

1 dobrá ekonomika

minus 15 hovado faktor (arogance Zemana, Ovčáčka, ale malý vliv – Babis STB a čapí hnízdo – vědělo se před volbami, Tomio šílenec a stejně je volili) – arogance v ČR má malý význam. Zvláště pak pro voliče, co politiku nesledují a rozhodují se na poslední chvíli. Průzkum již hovado faktor zohledňuje samostatně.

Součet:59-15=44

 

Drahoš -body dle významu

12 protiruské nálady – poměrně vyvážení Rusofilové na novinkách a Ruso-hateři na ostatních mainstream novinových portálech, převažují hateři-realisté, (kde net svoboda slova, tam špatno jest …)

7 new factor – Nový je lepší. Nové strany do PSP získali výrazně více (až 20% to však zejména díky silným lídrům).

5image vědce

5podpora vědců, podnikatelů, umělců, novin, inteligence (Svádí ohodnotit výše ale viz prezidentské volby v USA, kdy lidé médiím nevěří. Navíc u skupiny nerozhodnutých o politiku se nezajímajících mají média menší význam.)

2 kampaň 30 mil (vyvážené)

3ne příliš starý

3zdravější

minus 10 Drahoš kopíroval Horáčka, navíc externistou Opravdu neodpustitelné, zvlášť pokud cílí na ty umíněné a inteligenci. Moc lidí to neví, v druhém kole se to ještě rozvíří.

minus2 X faktor – v posledních 2 týdnech vyplave něco nepěkného na Drahoše (na Zemana už těžko)

Součet:30-10=20

Celkový výsledek bez X faktor

Váha celkem 64 u nerozhodnutých/100=0,64

váha zeman 44bodů u nerozhodnutých/0,64=68,75%

váha Drahoš=20bodů u nerozhodnutých/0,64=31,25%

Nerozhodnutých Zeman 16,75%x0,6875= 11,515   Nerozhodnutých Drahoš 16,75%x0,3125=5,234

Zeman 39,6+11,51=51,12                              Drahoš 43,65+5,23=48,88

Celkový výsledek s X faktor

Váha 62/100=0,62

váha zeman 44/0,62=70,967%     váha Drahoš  18/0,62=29,032%

Nerozhod. Zeman 16,75%x0,70967= 11,8869   Nerozhodnutých Drahoš 16,75%x0,2903=4,862

Zeman 39,6+12,6965=51,49                          Drahoš 43,65+4,862=48,51

 (doplněno po volbách : bez X faktor, skutečný výsledek o 10 dní později 51,36 vs 48,63)

 Pozadí

Tento rozbor vznikl jako ověření vysoké fin. sázky na vítězství Zemana. Intuitivně jsme se snažil faktory na straně Zemana oslabovat a na straně Drahoše posilovat, tedy jít proti své sázce, abych ji případně zrušil (protisázkou na Drahoše).

Konečný výsledek by proto mohl být ještě o procento výraznější ve prospěch Zemana.

Osobně bych volil pouze Hilšera (eventuálně Fishera) a jinak nikoho z kandidátů. Tak učiním v prvním kole. Volební výsledek v prvním kole mnoho nevypovídá. Ne každý, kdo nevolil Zemana, tedy nutně bude volit Drahoše … V druhém kole Drahoš vs Zeman bych volil Zemana, jehož vůbec nemám rád za aroganci a Ovčáčka, ale to Drahošovo opisování názoru na amnestii od Horáčka navíc externistou přebíjí vše. Aktualizace 17.1.2018 Bohužel v tomto ohledu nemůžu volit srdcem, neb Zeman by Babiše nechal v demisi vládnout dle svého prohlášení neomezeně dlouho, dokud nebude mít 101. hlasů v PS. To by znamenalo, že Babiš může kontrolovat ministerstva vnitra a polici neomezeně dlouho a že by  Čapí hnízdo ovlivňováním vyšetřování (např. se párkrát změní vyšetřovatel, ztratí část spisu aspod.) vyšlo do ztracena. Při tak jasné kauze by to byla taková facka občanské společnosti v ČR, že by ji to vrátilo o 10 let zpět. Lze si říct, že Babiš se bude ve vládě sakra činit, aby si to vyžehlil, to však mohou i nové nezatížené a rozumně jednající strany Piráti, STAN) a proč jim nedat šanci. Budu proto volit (hlavou nikoli srdcem a bohužel ani peněženkou sázkaře :)) Drahoše. S Drahohošem buď dojde k nebo k předčasným volbám v řádu měsíců (3. pokus k sestavení vlády by měl předseda posl. sněmovny § 67/4 Ústavy – též ANO), nebo pravděpodobněji k vládě ANO bez obsazení ministerstva vnitra stranou ANO, (konec aktualizace 17.1.2018).

Zde bych to rád více vysvětlil, neb pár lidí, co si vážím nebo je mám rád, řeklo, že opisování Drahoše je minimální prohřešek proti aroganci Zemana. Já to tak nevnímám. Vyjma manželské věrnosti stavím morálku velmi vysoko. Např. zákazníkovi při reklamaci v smsexshop.cz vracíme nejen náklady na dopravu (tam a zpět), což nikdo nedělá (a dle zákona by měl), ale též poksytujeme drobné finanční odškodnění (tzn. že zákazník v tomto případadě dostane nikoli slevu, ale více peněz než zaplatil …).  Raději mám člověka, co se občas chová arogantně – tedy jako hovado – ale určitý charakter, který Vás na válečném poli nenechá zraněného na holičkách, než člověka, co hlásí své názory na facebooku a ani neví co píše. Tj. člověk s žádným charakterem, který Vás na tom poli nejspíše nechá. Pokud bych byl v podobné pozici jako Drahoš, nenechal bych za sebe psát jiné lidi (vskutku „kreativce“ :), ale řekl, že odpovím jen to, co stihnu … Ať by byl Drahoš sebelepší prezident, přes tohle nejede vlak, ledaže by ve 2. kole proti Drahošovi stál našel charakterově ještě horší protikandidát jako např. Topolánek.

Morální dilema budu mít, pokud Hilšer postoupí do 2. kola se Zemanem :)).

sepsáno 9.1.2017, s publikací nutno počkat až do konce prvního kola voleb

aktualizace 15.1.2017

O topolánka mě zarazilo, že jej volí i jinak vzdělaní a rozumní lidé (s argumenty, je to chlap jako hora, bude s ním sranda, hraje tenis … nechápu a trochu se tím u mě shodili), kteří si kolem přelomu milénia nenakradli, takže těch 10% mu pár tunelářů spolu s pár magory klidně střelit mohlo. Zde by byla má uvažovaná sázka na to, že neudělá ani 5% nejistá.

Nakonec jsem vsadil na jistotu tak, že při výhře Zemana skončím plus6200 navíc, Drahoše plus1200, Hilšera plus3200. Ale kdyby vyhrál někdo jiný, tak by to byla pořádná minusovka, takže to nehodnotím jako dobrou sázku … Vycházela z předpokladu, že při vyrovnaných preferencých a opisování Drahoše (obojí v půce prosince) Zeman musí drtivě vyhrát (kurs 1,6), další preference v průzkumech však šly zcela opačným směrem … Takže tolik k mé první sázce finanční za posledních 10 let a nejspíš i poslední. Lépe energii zaměřit jen na investiční analýzu.

První X faktor – žena z hnutí Femen mírně přihrála hlasy Zemanovi

(další x faktory budou průběžně přidávány)

Kurs Drahoše a Zemana se z 2,6 a 1,5 těsně po volbách přiblíží na kurs vyrovnaný 1,85 pro oba. Tzn. v této fázi se matematicky vyplatí sázet na Zemana.

Předpověď politického vývoje v ČR

Babišovu vládu patrně podpoří ČSSD a komunisté. Už by se nemuseli dostat do sněmovny. Socani se potřebují během 4 let konsolidovat s tím, co mají. Komunisté mají poslední příležitost zasvítit – jednak vymírají, za druhé i ty jejich silné ročníky – současné babičky a dědečkové si občas ten internet přečtou a vidí, že to co se dělo, nebylo úplně fajn. Tzn. komunisté jsou donuceni něco pro lidi již dělat a prosadit v této čtyřletce …. Jinak to taky mohou zabalit. Tedy když pominu, že to jsou programově asi stejní komunisti jako ti v Číně … tzn. kapitalisti a mnozí z nich i buržoasové …. 🙂

Voliči TOP by v předčasných volbách přešli k Pirátům a Stan, TOPka ale vládu nemůže podpořit kvůli emocím, ledaže by odešel Kalousek z politiky. Taky by však nutně 4 roky potřebovala zachovat současné poslanecké mandáty. Zajímavé bude sledovat, jestli Kalousek TOPku pohřbí nebo jestli stihne odejít včas. Upřímně bych mu přál ten politický pohřeb, poslouchat jej je občas skutečně bolestivé (naposledy, jak ve sněmovně tvrdil, že nám tu vzniká koalice Babiš a Piráti – dyť musel vědět, že je to úplná blbost, přesto to tam opakovaně s přednostním slovem troubil jako malý navztekaný klučina …).

Určitě jej nepodpoří Piráti a Stan – ti by v předčasných volbách výrazně posílili. Ani ODS – ti by mírně oslabili, ale nemohou si to dovolit, neb by zcela ztratili tvář a v dalších volbách umřeli. Pozice ODS je možná nejsložitější – budou potřebovat čas jak čelit novým pravostředovým stranám.

Velkým otazníkem by byl dopad vzdání se Babiše postu ve vládě a nedivil bych se kdyby k tomu v případě pokračování patové situace došlo, ale socani a komunisté mají více co ztratit, takže patrně povolí dříve než Babiš. Tento názor již od voleb do PS a není ovlivněn příklonem části poslanců ČSSD k Babišovi. Tento příklon je za daných okolností logickým a dost možná nezbytným krokem.

Přehled posílení a oslabení v předčasných volbách PSP

Piráti, STAN – výrazné posílení (obě strany by se v součtu mohli získat kolem 25%)

ČSSD, KSČM, TOP, ODS mírné oslabení

Tomio – mírné oslabení. Ač mluví trochu jako šílenec, sama myšlenka posílení přímé demokracie dobrá je, podívejme se na volbu prezidenta – spousta lidí si řekla, mohu volit – jsem odpovědný, musím se starat … A to demokracii jen posílí, kdy cena referend bude minimální oproti přínosu a výchovnému efektu ve společnosti.

Babiš – patrně by mírně až středně oslabil (až -10%) – Čapí hnízdo a spolupráce s STB se před volbami 2017 ještě dostatečně do lidí nenasákly + pro voliče se otevřela rozumná aleternativa (Piráti, STAN).

Z toho lze dovozovat, že k předčasným volbám nedojde a vznikne faktická koalice ANO, ČSSD, KSČM.

Proč věřit zavedeným kvalitním médiím

Ještě poslední věc. Jednoduše proto, že pokud napíší něco špatně, budou hodně platit …

  1. Ihned.cz – velmi solidní a zajímavé články, velmi vysoká úroveň
  2. Idnes.cz – solidní, ty čtu nejradši – sice při HN viditelně ohýbají a „odklání“ realitu ve prospěch Babiše, ale jinak jsou obsahem nejzajímavější (naprti tomu MF Dnes jsou noviny jak kráva, kde nic není. To už je lepší tištěné právo).
  3. Eurozpravy.cz – toto medium je poměrně neznámé (i pro mě)– obsahem a jeho uspořádáním se ale zdá být velmi nabušené a řadil bych jej po pár dnech zhlédnutí předběžně do TOP3. Určitě jsou v hledáčku.
  4. Lidovky.cz – solidní, čtivé (co do objektivity stejný úděl jako Idnes)
  5. Novinky.cz – solidní, málo obsahu, nikoli čtivé. Nečtu. Idnes a Eurozprávy je drtí na plné čáře. Dříve to bylo mé hlavní médium.

Z těch známých bych do dané skupiny neřadil Aktuálně.cz – neb je to spíše týdeník či blog než noviny. Kvalita je různorodá a emotivní, nečtu…. Někdo sem řadí i Respekt.cz, ale toho obsahuje je tam tak málo, že to nečtu.

Zahraniční média jako třeba BBC.com (velmi vysoká úroveň), CNN.com (překvapivě relativně nízká úroveň), Reuters nezmiňuji, neb pro běžného Čecha nemá zahraniční zpravodajství v cizím jazyce význam a také mi úplně nesednou odklonem od zpravodajství k zaměření na životní styl. Pak je ještě zahraničních deníků, jež jsou často citovány, ale člověk nemůže číst vše ….

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá