Čvn 292012
 

Aspekt minimální sociální spravedlnosti

Ač švarsystém je zejména o penězích, tento aspekt nelze pominout a obracím zde o 180 stupňů. Nerovnost vztahu zaměstnavatel zaměstnanec je asi z pohledu státoprávního (udržení nekonfliktní společnosti) třeba kompenzovat určitou ochranou toho slabšího, tj. zaměstnance. Lze namítat, že chci-li někoho teoreticky vykopnout jen proto, že má hezčí ženu než já (což je reálně nemožné), stejně to udělám. Jenže s právem v zádech se nemorální věci dělají mnohem snáz.

 

Aspekt sociální zodpovědnosti

Pokud je podnikatel již natolik silný, že zaměstnává – ekonomicky ovládá druhého, měl by za něj částečně nést ekonomickou zodpovědnost.

Známý začínající s firmou namítá, že jako živnostník se vůbec nemůže ucházet o zakázky, že se s ním nikdo nebude bavit. Asi nebude výjimkou, když je po 5 letech od nuly stále v rozjezdu, tj. že tak tak poplatí splátky několika milionového zařízení. A že sazby, jež platí živnostník, by měly být stejné jako součet sazeb placených zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Původně jsem myslel, že živnostníci platí sazbu nižší, že jde o podporu drobnému podnikání a zda by se to nějak mohlo ošetřit i pro začínající firmy. Jenže ty sazby stejné jsou.

Sociální

živnostník 29,2 (nezahrnuje 2,3% nemocenského)[1]

=

zaměstnanec+zaměstnavatel 25%+6,5% za sociální

 

Zdravotní

živnostník min. 6,75 % ze zisku (ale natvrdo z průměrné mzdy necelých 26000 v 2013, ikdyž ji nemá), takže zjednodušeně řekněme 7 a něco% jakoby z hrubé mzdy

proti 9% + 4,5% za zdravotní pojištění zaměstnavatele a zaměstnance

Živnostník ve ztrátě tedy platí na zdravotním více než se vybere za zaměstnance se mzdou 13000,-.


[1] Nemá smysl zohledňovat, že min. základ sociálního u živnostníka je 25% z hrubé mzdy (pokud totiž firma bude v mínusu a budu si jako pracující jednatel dávat téměř nulový plat např. pětinový úvazek minimální mzdy – tj. prostě makat zdarma a doufat, že se to rozjede, postupuju plně v souladu se zákonem i morálkou. Nulový plat ale nelze dávat zaměstnanci, který stojí mimo firmu, protože ten na rozdíl od majitele firmy zdarma dělat nebude).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

lze vyplnit cokoli

není zveřejněn a magazín s ním nijak nenakládá