Bránění, zamezení průjezdu vozidel na dříve průjezdné cestě

20.6.2016

Dobrý den. Moc prosím, zda dokážete poradit s naším problémem. Postavili jsme dům v nové lokalitě na okraji obce. Máme zde dvě příjezdové cesty – jedna je hned z obce (vedle nás stojí poslední baráky v obci) a druhá cesta je na opačnou stranu – je nově vystavěná (pouze zpevněný štěrk), ale vede úplně mimo obec, napojuje se pak na hlavní silnici až dále za vesnicí. Cesta vedoucí z obce je obecní, druhá cesta je ve vlastnictví nás majitelů pozemků. Nepřející sousedé si na obci vyjednali, že na tu silnici co vede hned z obce, vysypou hromady štěrku a dají cedulku: Depo sypkého materiálu. Takže směrem z obce jsme odříznutí a musíme jezdit tedy tou dlouhou. Zkolaudovali jsme teprve nedávno, takže teď teprve budeme řešit popeláře, kteří k nám budou muset jezdit velkou oklikou. Rovněž pošťačka nechce tu dálku objíždět a vždy se zastaví za tím štěrkem a pomalu si házíme balíky přes štěrk. Vzhledem k tomu, že jsme zde do teď bydleli, ale ještě zde nebyli občany, nemohli jsme v této věci nijak jednat. Chtěla bych se tedy zeptat, zda když je ta komunikace vedená jako průjezdná, jestli mají právo udělat na ní dát nějakou překážku a udělat jí neprůjezdnou. Mockrát děkuji za odpověď. K.P., okres neznámý

Znám obdobný případ, kdy něco podobného udělal jednotlivec na svém pozemku se silnicí postavenou obcí. Ale ze strany obce je to k neuvěření. Taková svévole a ingnorance mi asociuje Berlínskou zeď či Matiční ulici v Ústí, tedy doby pár desítek lez nazpět (ač ta v Ústí možná ještě stojí), ale na obecní úrovni (starosta a stát jsem já) je asi možné ledacos. Za tohle Vám v TV urvou ruce a možná i něco připlatí za podnět na dobrou reportáž.

Pochybuji, že by pro daný úsek obdrželi za daných podmínek nějaké nové územní rozhodnutí, takže pozemek patrně nikdy jako komunikace zkolaudován nebyl. Věcně vidím vedle postupu na úrovni obce –návrhy, připomínky ještě další 2 možnosti. Ověřit, zda je obec vlastníkem dotčeného pozemku i jeho povrchu (silnice jako stavby). To z katastru nepoznáte, ale na krajském odboru dopravy na to mají podrobnější mapy (kde třeba zjistíte, že chodník kolem vašeho paneláku je sice na vašem pozemku, ale parkoviště si tam jen nezřídíte, neboť chodník je stavbou ve vlastnictví kraje). Tam by Vám též měli poradit, zda je takové řešení akceptovatelné vzhledem k dopravní situaci či územním dispozicím apod.

Velké naděje dávám i soudnímu řešení. Cesta byla průjezdná patrně více než 10 let a tak by jste vy, co tam bydlíte, či ti, jež ji používají, měli i vydržet právo průjezdu a soud by měl nařídit odstranění překážky tento stav narušující.

Děkuji též za podnět. Je to po dlouhé době, kdo někdo otevřel nové téma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *