CRP Test pro nasazení antibiotik – celkem drahý náročný špás, nevhodný pro malé děti

4.4.2016
Shrnutí: I v případě, že funguje na 100%,což laik neověří,  jsou pocity z přípravku přinejmenším smíšené. Asi bych příště spíše preferoval důsledný popis lékaři a případně provedení testu přímo v ordinaci. Není vhodný pro děti předškolního věku.

crp-test
crp-test

Domácí přenosná laboratoř – CRP Test, jenž má ověřit vyšší hladinu C-reaktivního proteinu provázející zánět či infekce a indikovat vhodnost nasazení antibiotik, je drahý „špás“ a o legraci se právě v tomto případě mluvit nedá. První rozčarování přichází již při nákupu. 160,- Kč za 2 testy není málo, ale ukazuje se, že cena sdělená kamarádem není naší lékárně dost dobrá a na pultě končí přesně 250,-.

Na internetu toho mnoho užitečného není, vyjma informace z jedné diskuze, že je třeba si to připravit v jiném pokoji, aby se dítě nebálo všech těch věcí. Představa nezasvěceného nabytá z marketingových materiálů (jednoduchost, kdykoli a kdekoli) – naberu krev a dám na papírek je daleko od pravdy. Čas nastudování a doby přípravy – min. 10 minut, spíše 15 až 20 pro normálního člověka – nepříjemně překvapí.

Je třeba si nakapat roztok. Připravit jehlu. Nastavit hloubku vpichu, kdy nastavení je třeba celkem v návodu luštit. A hlavně nespustit jehlu dřív než přiložíte na prst, jelikož mechanismus nedovolí opětovné použití. Takto nadarmo „protestujete“ první ze dvou testů. Přece jen, než člověk něco bodne do miminka, chce vidět, co to dělá…. Druhou chybou bylo, že jsem si nevšiml instrukce, že krev je třeba nabrat do pipety po rysku. Píchnutím „legrace“ u malého dítěte teprve začíná. Máte píchat do prstu či do paty, kde to více bolí, takže zvolíte prst. Nohama přilehnete dítěti ramínka, aby vám ruce zbyly pro píchnutí. Miminko se snaží prstík zatnout, ať děláte, co děláte. Kapičku krve rozmázne, což je v rozporu s instrukcí (patrně proto, že pak nejste schopni pipetou nasát). A tak trochu vytlačíte – což je opět v rozporu s instrukcí, neb to může ovlivnit výsledek testu … V prvním testu jsem nenabral dostatek krve a testovaný roztok tak byl místo červeného zcela průhledný – kupodivu test vykázal hodnoty – test proveden správně – CRP v normě …!Krev musíte smíchat s dodaným přípravkem a vytvořit tak testovací roztok. Míchat máte po vymáčknutí krve do přípravku mj. opětovným nasátím roztoku do pipety a jejím vymáčknutím. Což ale při neopatrném provedení vytvoří bubliny znemožňující snadné nasátí roztoku a nakapání přesně 4 kapek na testovací papírek. Ve druhém testu se již podařilo nabrat určené množství krve a test vykázal – test proveden správně- CRP mírně zvýšené (není zánět).

Aby toho nebylo málo, na závěr musíte odměřit přesně 5 minut a poté test vyhodnotit.

Nejsem si jist spolehlivostí, neb ráno odsáváme hodně zeleného hlenu a dítě občas pokašlává, hlas má lehce chycený. Máma a táta mají zánět dutin, nicméně po nasazení antibiotik již hladina CRP může být pokleslá a funkčnost tak nelze ověřit. Dětská lékařka doporučila bromhexin sirup s tím, že to bude dobré, až kamarádka obvoďačka mě uklidnila, že miminka dutiny nemají moc vyvinuté a že antibiotika by skutečně nejspíš neměla smysl. Mj. zánět dutin na rozdíl od chřipky či zánětu průdušek silnější kafe … 3 týdny doma a další 3 doléčení, kdy jsem marodil po 6 letech …

Jeden myslel na “CRP Test pro nasazení antibiotik – celkem drahý náročný špás, nevhodný pro malé děti

 • 28.3.2017 (9.57)
  Trvalý odkaz

  Vláďo,
  měl si tam napsat, že je lepší jít s dítětem hned k doktorovi a pěkně si tam počkat mezi dalšími 30 řvoucími dětmi okolo 3-4 hodin….se běž někdy podívat na pohotovost u dětí v Motole.
  Člověk pak podstoupí cokoliv, co může tuto návštěvu oddálit a ujistit aalespoň trochu rodiče o tom, že pohotovost není nutná a že to počká na doktorku, ke které dítě chodí.
  F.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *