Dobré Amazon Prime seriály
Na Amazon Prime jsem přišel až po projetí Netlixu a HBO Max. Amazon Prime má i na velmi kvalitním monitoru, tak tmavý obraz, že na některé seriály se ani nelze dívat.
Mr. Robot (95%, hodnoceno 2022)
Velice působivý a v rámci možností realistický hackerský a psychotický schizofrenický cyberpunk, na který zíráte s otevřenou pusou. Extrémní zvraty. Ani v poslední 6. sérii neztrácí dech. Naopak graduje. Žádný obvyklý seriálový kolovrátek. Stále nový děj. Škoda jen těch nudných scén s travesty Číňany a čínskými gayi :), které se tam vůbec nehodí, ale Netflix kvoty bohužel poručily. Jinak by to bylo čistých 100%. Zajímavost: Hlavní hrdina prohraje všechny fyzické bitky. Nejlepší scéna: Schizofrenický boj sám se sebou v koridoru. Je tam znát, že scénář psal víc než jeden člověk. Spousta velmi silných momentů.
Měl bych srazit dalších 5% za nerealističnost, kdy pár lidé přehackuje armády bezpečnostích IT expertů a jiných hackerů v nespočetně systémech a situacích, a to i s podporou zevnitř a velmi sofistikovanými a přesvědčivými akcemi, za které seriál sbírá body. Je to znalostně i časově nemožné, ale dobře udělaný hackerský film, podobně jako zombárny, vždy budou mít u mě malé plus.
The Expanse (hodnocení 2023, 92%)
Ze slušného B (70% v první sérii) na slušné A. To o sobě může říct asi málo seriálů, pokud vůbec nějaký. Ze začátku triky jak s devadesátek (vždy vám je férově připomene zachované intro z 1. série) a vedle zajímavé akce z vesmíru i nadmíra nudného kecání. Přemýšlíte, jestli stojí za to dál koukat. V dalších sériích se to zlepší na celkem realistické obrazy a o něco se přidá akce z vesmíru na úkor nudného povídání a postupně objevíte skrytou perlu.
Seriál je unikátní funkční dějovou linií, kdy ostatní vesmírné sci-fi nabízí v zásadě jen epizody. Funkční minikosmos sluneční soustavy s přesahy i daleko za její hranici. Nabízí relativně temný atmosferický příběh se spoustou zajímavých, v porovnání s ostaními seriály takového rozsahu, v podstatě neopakujících se zápletek. Výjimečně nejde o kolovrátek, který se recykluje, jako je tomu u prakticky všech jiných seriálů. Fyzika i logika dost hapruje. Např. v první sérii si opakovaně libují v rychlém otáčení lodi pro brzdný manévr těsně před cílem, kdy při nebojovém přiblížení je neefektivní provádět tak rychlou rotaci. Všude maj trapnou rádoby nulovou gravitaci, která ale nefunguje, kam se člověk podívá :). Kdyby radši nechali umělou a holkám rozpuštěné vlasy … A vypli to trapný klapání elektro magnetickcýh bot, kterým si na sebe ušili úplně nesmyslný bič jak z poloviny 20. století :). Je tam mnohem víc podobných chyb. To je tak nějak i v jiných filmech a musí se promíjet, jinak by si divák neužil. Přitom by stačilo, aby někdo jen projel scénář, zda dává smysl a doplnil dodatečná nouzová pravidla pro dané situace (např. každá loď má otočný prostencec s mírnou gravitací, kde se jí apod., zvlášť pokud je to třeba pro hojení zranění, jak v seriálu stále opakují ). Padouši občas jednají nelogicky sebevražedně, ale občas i fungují pod uvěřitelnými a realistickými motivy, což se obvykle v tomto žádru jinde příliš nedaří. Nejzajímavější mi přišla postava mystického siláka a bouchače Amose a tak úsporný styl komunikace, pře níž i největší kladní filmoví drsoni vypadají skoro jako ukecaní nerdi. I to mu asi zachránilo pokračování na úkor rovněž výborného indického pilota, když 6 hlavních hrdinů – 2 běloši, černoska (s japonským jménem :), jež evidentně pro naplnění asijských kvót nemohlo stačit, Íránka s mexickým jménem, maorka a indický pilot, potřebovali konečně mezi sebe dostat asiatku s čínským jménem Mao :)), v reálu mesticku, jež vypadá víc bíle než asijsky (Nadine Nicole – německý otec, filipínská matka) :). Nejsem si jistej jestli to Číňany a Japonce spíš nenaštve. Ale snaha je :). Řekl bych, že Amos to měl nahnuté, ale ta postava celý seriál do značné míry spoluutváří, tak hold férově rasovým kvótám navzdory odbouchly Inda, který byl také velmi fajn, ale postradatelný. I homokvóty seriál plní víc než se ctí. Pár lesbických scén a 1 gay neurazí a i odpovídá reálné populaci LG na rozdíl od Netflixu, kde je LG každej třetí.
Symapatická je nejen funkčnost a v zásadě i uvěřitelnost minivesmíru Sluneční soustavy, ale i to jak tvůrci připravují – otvírají dveře pro další pokračovaní a podstatě již několik sérií dopředu. Tedy kontinutita a kvalita příběhu. To jinde často nebo snad vůbec nevídáme. Soundrack je jednoduchý, nevtíravý, stále opakovaný dokola, ale sedí skvěle. Spousta silných momentů.
Srážka bodů. Časté logické chyby a vadnou fyziku promíjím, protože to je téměř všude jinde. Stejně tak slabší záběry vesmírných bojů, které vyvažuje dobrý a dlouhý příběh napraný zajímavými nápady a neopakovanými zápletkami. Ale je to plněno zbytečnými vedlejšími scénami s kecy politiků. Jiné sci-fi, pokud to obsahují, se s tím potýkají méně nudněji, zpravidla formou krátkých prostřihů či jen zprávy na komunikátoru lidí ve vesmíru apod. Některé vedlejší či větvené dějové linky začínají být zajímavé až tak od 4. série, ale ty politické jsou stále k ničemu. Nebýt toho, tak bych dal i 99 %. 5. série docela opravdu jede. Vyšší rozpočet je znát víc a víc ve všech ohledech – na tricích výpravě i scénáři a seriál se neustále zlepšuje. A konečně někomu v žánru sci-fi došlo, že pokud se lze na kosmickou bitvu připravit, bojuje se ve skafandrech … palec nahoru.
Nejsilnější scéna – Série 6 -začátek posledního (6.) dílu – vysvobození 6 letého bratra 10letou sestrou a následná komunikace v lese. Oba navrzdory naprostým extrémům bez zaváhání jednají tak, aby mohli zůstat spolu. Málokterá scéna vhání slzy do očí opakovaně i při pouhé vzpomínce. Byť na začátky scény rodiče jednají zcela v rozporu s tím, jak by reagovali při jejich vědeckém vzdělání, na neznémé planetě zpřístupněné extrémě vyspělou technologií nad rámec jejich chápání ve skutečné situaci. Mohla to být mnohem lépe vymyšleno – měli tam být ještě přátelé či příbuzní, kteří by reagovali ve strachu místo rodičů.
The Boys (hodnocení 2023, 90%)
Po té náloži zcela nezábavných seriálů z HBO Max člověk úplně zapomene, že seriál může být také zábava. Podobně jako na špičkovém Mr. Robot je zde hodně znát, že na scénáři dělal tým lidí a nikoli jen 1 či 2 lidé. Neořelé, zvraty, vtipné, zábavné, hlášky. Spousta hlášek. Legrace. „Translucent teď asi šmíruje někde na gynekologii“ „Najdeš se s panem domácím na Pornhubu v sekci Ulízal se k smrti.“ „Jsem jen znepokojený občan“ – tu poslední zařadím do svého repertoáru pouřívaných zkopírovaných hlášek. :)) Také přirozené. Pohlazení na duši. A jak, že poznáte špičkové dílo? Že ho na streamovací platformě nepřetáčíte (pro další série to již neplatilo) … Propojení scén. Hodba. Choreografie scén . Pohyb a množství lidí. To je málokdy vidět. Nešetřilo. Nejlepší scéna 2. řáda psychyatrická léčebna – škrtící penis. Scéna s Termitem taky dobrá. Asi opravdu scéna orgie 3. řada, pěkně stupňovitě vypointovaná. Už dlouho jsem se tak nesmál. Herci super, jen na hlavního záporáka asi těch sraček bylo až moc. Úplně to nedával a ani se mu nedivim. Druhá řada lehce zvolnila tempo. Někdy víte dopředu pár desítek sekund, že hrdina to má spočítané a někdy je to náhlé. Za co srážka. Že je šéf The Boys giga drsoň, který si ale před každou scénou půl hodiny tupíruje vlasy, aby měl cool účel, by se dalo zkousnout. Stejně tak drobné logické chyby, kdy Brainsplash nebo jak se jmenuje 🙂 zcela zbytečně pošle bezmocnou jeptišku a pátera proti nezranitelnému Soldier Byovi. Co ale tahalo za uši. Zlí záporáci ale jednají nelogicky. Jako psychpait nebo jako kdyby mělo mozek těžkého feťáka v poslední tažení. I pokud hlavní záporák Homelander je oficiálně přiznaný pacient, a nikdo s tím nic nedělá, je to nereálné a špatně. Ostatní se též chovají jako pacienti, ale okolí to adekvátně nereflektuje a bere je jako normální … Na této ingnoraci reality svých pravidel je seriál do značné míry postavený, a to mu samozřejmě též lehce podráží nohy.
Nekvalitní pod 70%, co stojí za zmínku
Treadstone: Na odkaz Bournea jsme byl zvědavej, jenže když je hned první bojová scéna extrémní blbost – drobná holčina se vrhne na extrémně cvičeného zabijáka místo, aby houkla na celou kasárnu kolegů v poplachu -tak mě zkušenosti naučily, že ve sledování nemá smysl pokračovat. Protože ty nesmysly dál budou pokračovat, když se nesnaží ani na úvod …. Škoda. Jinak to vypadalo jako slušná filmařina i bojová choreografie.
Hanna: Velká škoda a scénaristické impotence. Začlo to nadějně prvním dílem, ale moře nudných scén zcela zabíjí zajímavý potenciál. Rodinná dramata a pracovní psychlogická dramata všech zúčastněných se tam vůbec nehodí. Navíc obraz je místy tak tmavý, že seš na to ani špičkovém monitoru nedá dívat. Dobrá atmosféra a kamera, ale moc nudy a bojové scény občas mají značně B kvalitu. Dal jsem tomu několik šancí, ale nedokoukal ani první sérii. 70% sestříhat a byl by z toho dobrej film. Mj. film z roku 2011 není bomba, ale je lepší.
Pokračování v blízké době …Zatím to nemám projeté.
Porovnání Netflix, HBO Max a Amazon Prime dle kvality obsahu