Festival MIMO – lepší než narozeniny miliardáře, ale … zadarmo!
Co bylo magické na festivalu Mimoškolního vzdělávání
Nedává to smysl, ale stalo se. Možná jste slyšeli o velkém průšvihu – exklusivním americkém festivalu Fyre s rozpočtem půl miliardy korun a základním vstupným 500 až 1500 dolarů. Propagovala to mezi jinými i super modelka Emily Ratajkowski a měl reklamy dokonce i v Praze na autobusových zastávkách. Poud ne – FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl.
31.7.2022 se relativně v Praze Nuslích událo něco kouzelného. Velmi solidně připravený vzdělávací festival mimoškolního vzdělávání, zaměření na střední a vyšší odborné školy. Prokládáný několika dobře vybranými českými kapelami české populární převážně rockové hudby. Mimochodem všechny hudební skupiny resp. kapely byly dobré i pro velmi kritického diváka jako jsem já.
Festival byl zdarma. Bylo tam jen 20 návštěvníků, za celý den možná 30. Na jednoho díváka jeden muzikant. To činí festival exklusivnější než narozeniny miliardáře. Ikdyž si jako Kellner pozvete Lucii Bílou za 3 miliony, stále tam bude 5 členů její kapely na 100 Vašich hostů. Článek byl napsán ještě za života Petra Kellnera, který si takto Lucii Bílou skutečně pozval a slouží tak jako příkladné přirovnání. Článek byl odložen a zamýšlenodložen jako pozvánka na další ročník festivalu. Festival tento rok a možná už nikdy nebude. Publikaci nemá smyls dále odkládat.
Program a rozsah festivalu MIMO
16:00 – 16:45 Kluci od jídelny 17:00 – 17:45 VoHuBa 18:15 – 19:15 Dneskane 19:45 – 20:30 Aldente&rez 21:00 – 22:00 The Amsterdam Hamster
Několik odborných přednášek o vesmíru apod. V tom vedru se to nedalo 🙂
Akce se konala na hřišti Sokola u domu Na Květnici 11, Praha 4 Nusle. Je to poměrně zapadlá ulice v širším centru Prahy s dvěma paneláky a spoustou vilových domů. Také místo, kde jsem se před 44 lety narodil (panelák na Květnici 11). Žádná akce tam nikdy za posledních 35 let nebyla.
Festival byl Organizátory ze spolku Edukop na své poměry slušně připraven kvalitním podpůrným programem i zázemím. Na začátku jsme jako jediní 2 tancující dokonce měli pro sebe každý 2 mibilní záchody. Včetně krásné budky pro invalidy, ze které byl pětiletý syn nadšen. U vstupu zdarma dívenka dávala náramky. Langoše za 100Kč se moc, myšleno vůbec, neprodávali. Takže občerstvení to po obědě zabalilo a zbyl nozouvý prodej sušenek a vod.
Prostor festival byl 45×25 metrů a byl využit asi jen z 20 – 30 %. Na obvod by se vešlo klidně i dalších 25 stánků.
O festivalu jsme dozvěděli náhodně díky silnici vedle, kde se pro její povrch a relativní zapadlost v létě dobře bruslí. Také dlouhou dobu hledám fyzikální, chemický či programovací kroužek pro děti na základní škole. Ne ten základní, kde se dozvíte, že voda teče nebo se vaří a vzniká pára. Ale kde Vás naučí něco víc. Zatím se mi nedaří najít. Výjimkou je přírodovědná základní škola v Dejvicích Lvíčata. Ale ta je pouze pro zaměstnance univerzit přírodovědného zaměření.
Na Festival jsme se proto na tyto kroužky šli zeptat. Festival byl zaměřen na vzdělávání pro střední a vysoké školy. Ale dostali jsme i pár typů i na konkurenci pro základky. Počet prezentujících na začátku převyšoval počet zájemců o informace. Prezentujících bylo asi 12. Zájemců o informace v době našeho příchodu asi 2 včetně nás. Stánek přesněji spíše pultík měl pouze spolek Alpateam zabývající se prevencí šikany na školách a kyber šikany. Dále spolek Cyber Games organizující turnaje v piškvorkách a plánující i programátorské soutěže.
Kvality mladých prezentujících na festivalu
Letáčky a odznaky dnes v době mobilů nemají váhu. Prezentující by se soustředit na důvody, proč má jejich projekt zaujmout a jejich prezentaci a komunikaci návštěvníkům. Prezentující nedokázali příliš zaujmout, byť jsem tam byl v době našeho rozhovoru jediným návštěvníkem celého festivalu! Měli na mě spousty času :). Opravdu si říkáte WTF, ale v tom pozitivním slova smyslu !
AlpaTeamu jsem se tázal na četnost šikany v našich školách. Údajně 25 %. To nemůže být pravda, neb by téměř každý šikanoval každého. K této námitce bylo upřesněno, že 25 % lidí se s tím setkalo jako poškozený nebo divák. Na otázku, kolik lidí je nebo bylo šikanováno, jsem si musel odpovědět sám nástřelem 5%. To bylo tak nějak odkývnuto. Ptal jsem se na šikanu na středních školách v USA nebo v Korei. Tam je to poměrně velké filmové téma, jako by to tam bylo na denním pořádku. Zda s tím mají více problémy než v ČR. Odpověď jsem nedostal. To jsou základní otázky. Aby rodič věděl, jak pravděpodobná je hrozba pro jeho dítě. Riziko je pro každého individuální, ale je třeba se od odpíchnout od základních dat. Neřekli mi nic. Vytvořili 45 minutový film o šikaně za účelem její prevence. Ten ale není volně dostupný. To je prostě prezentační průšvih. Děti tedy dostaly odznak a nálepku, jež večer vyhodily. Tím to skončilo.
Organizátoři by měli sepsat i stručný manuál jak prezentovat. Často jsou to totiž prezentující nadšenci ze středních škol. Dělají svůj projekt, ale neumí o něm mluvit. Neumí říct, co je zajímavé a proč jto vlastně dělají. Tedy jaký má jejich činnost smysl. V 16 či 18 letech od Vás nikdo nečeká, že budete velký prezentátor. Vy svůj projekt znáte. Stačí si jen uvědomit, jaké informace jsou pro návštěvníka důležité.
Zhodnocení festivalu
Organizátorům ze spolku Edukop se povedl husarský kousek v podobě solidně zajištěného hudebního festivalu zdarma. Muselo to dát obrovskou práci, jež zůstala divácky zcela nedoceněna. Jak neskutečným zážitkem, tak organizačními schopnosti v tak nízkém – teenagerském věku organizátorů. Na druhou strany organizátoři selhali v prezentaci festivalu a patrně i volbě termínu. Po stránce zázemí vytknu jen langoše za 100Kč kus bez možnosti jiného jídla např. párek vrohlíku apod. Do toho vedra navíc nejsou langoše vhodné a byť byly velké, 100,- je to prostě moc. Za celý den se prodal jeden.
Po stránce divácké, ale i po stránce vzdělání prezentujících spolků (co do jejich počtu v poměru zázemí a dimenzovanosti akce), to bylo naprosté fiasko. Umocněno na druhou, že festival byl zdarma. Pokud bude někdy druhý roční, priorotou pro zlepšení určitě bude prezentace festivalu a lepší příprava prezentujících.
Letní prázdninová neděle v horké Praze není ideální pro festival mimoškolního vzdělávání. Ještě větší selhání bylo ve výběru prezentujících. Buď na to bylo málo času a že jich spousta nedorazila nebo rovnou odmítla. Možná to bylo i nevhodným termínem a upřímně, odmítnutím si ušetřili práci a organizátorům větší trapas z absence návštěvníků.
Festival byla tedy dvojitá kouzelná pecka (zázemí, program, kouzlo nečekaného) dle mého názoru s velkým potenciálem do budoucna. O tyto informace bude mezi rodiči zájem. Ale zároveň i dvojitý průšvih (slabí prezentující a návštěvníci).
Rád bych bych viděl i skupiny zaměřené na vzdělávání na základní škole. Byť se tím Edukop jinak třeba nezabývá, pár dobrých projektů by vybrat mohl. Informace o mimoškolních aktivitách na základce dnes budou poptávány možná více. Středoškoláci jsou totiž na rozdíl od žáků základních škol schopni si informace vyhledat na internetu. Ale rodiče často nemusí mít sílu či čas se velkým množstvím projektů na internetu prodrat.
JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor







