Triky obchodníků

Jak reklamovat a poznat zralý a zkažený meloun

Reklamace melounu ovoce vůbec

Ovoce zpravidla nereklamujeme. Poznáme, že není dobré a nekoupíme ho. Pokud je ale zkažené, můžeme jej vrátit jako vše ostatní. Před pár dny jsem vracel do Kauflandu 3 rozkrojené velké melouny, celkem 25kg. Byly podtržené, dlouho někde stály a byly hořké a nepoživatelné. Na dotaz, zda to vrací i jiní lidé, mi odpověděli, že to nosím jako jediný. Spousta lidí to odepíše kvůli času, ale evidentně spousta lidí neví, že i meloun může reklamovat. Zkažený meloun není Vaše riziko, ale riziko obchodníka. Profesionála, který to má poznat, a pokud ne má se o kvalitě přesvědčit a nikoli brát tuny naslepo.

Co dělat se zkaženým, podtrženým či prorostlým melounem?

Schovejte si účtenku od nákupu a v prodejně jej reklamujte. Bez problémů Vám vrátí peníze. Vraťte jej celý. Když zdravou půlku sníte, hůř se to vysvětluje i počítá.

Zralost melounu

Nejjasnějším znakem zralého melounu je sytě žlutá skvrna (nikoli krémová skvrna). U raných melounů počátkem června tyto skvrny bývají méně časté a některé melouny, zejména pruhovaný druh, takové skvrny nemají ani zralé.

Dalším znakem je uschlá stopka. Ale když ji obchodník ustřihne včas, uschne i na nezralém melounu. U raných melounů počátkem června Vám více než stopka napoví tvrdost melounu. Čím tvrdší, tím lépe.

Přezrálost a zvadnutí melounu

Ke konci léta již bývají melouny i přezrálé. Tam může být velká tvrdost spolu s dutostí naopak varováním.

Uvadlý meloun resp. meloun, který dlouho ležel utržený ve skladu či v prodejně má na povrchu jakoby světle a tmavě zelené vodoznaky nebo jinými slovy jemnou maskáčovou strukturu jakoby jemné zvadlé žilky na povrchu kůry.

Prorostlý meloun

Znakem prorostlého melounu jsou deformace oválného symetrického povrchu. Zasažená dužina není sladká a chutná. Většinou je meloun zasažen jen kolem středu. V posledních letech se toto poškození rozširuje i dál od středu a dokáže znehodnotit i celý meloun.

Zkažený, zkyslý meloun

To bývá těžké. Indikuje jej měkost v období, kdy melouny mají již být zralé a relativně tvrdé.

Zkažený podtržený meloun, lze vidět na okrajích, je hořký
Zkažený podtržený meloun, lze vidět na okrajích, je hořký

Zkažený podtržený hořký meloun, nepoživatlený.

V Kauflandu Praha 4 Michle 2023 06 27 jsem je vracel 2x. Vše zkažené. Cena 12,9,- / kg. Lze vidět na okraji, ale až po rozříznutí, jinak to nepoznáte. Ptal jsem se, kolik lidí to reklamuje. Očekávaná odpověď: „Jste jediný, kdo to řeší“. a já: „jj, to je práce redakrora magazinspotrebitele.cz“. 2 hodniny v pytli a meloun žádnej…

Období nákupu melounu

Melouny kupujte až od června. V květnu jsou vždy podtržené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *