Jak rozeznat pravou a umělou kůži

Shrnutí:

Pocitově poznáte pouze malou částí pravých barvených kůží či kvalitních nepravých kůží. Internetové a rodičovské často nepomohou.

Relativně spolehlivý je test plamenem a vůní spálené kůže (jako vlasy).

Má-li kůže smíšenou plastovou a zvířecí vůni, jde o produkt složený z umělé i pravé či kombinované kůže.

Pod mikroskopem bude mít laik jasno pouze v některých případech … zejména u nebarvené pravé kůže či pokud jsou u umělé kůže na rubové straně jemné pravidelné vlasce (mikrovlákna).

Na netu najdete několik v podstatě rodičovských rad a ne moc funkčních, jak poznat pravou kůži. Zejména pokud srovnáte pravou kůži barvenou a dobře udělanou umělou kůži (např. ekokůže) či kombinovanou kůži – folie z polyuretanu či PVC nahoře a drť z odpadní pravé kůže na rubu (PU kůže, split leather, faust leahter, bonded leather apod. český správně „vláknitá“ useň či „rekonstituovaná“ useň). Pro srozumitelnost budem dále pro tuto kombinovanou kůži s drtí z kůže pravé používat pojem “poloumělákůže. Pro zjednodušení používáme laický termín kůže, rozumějte pod ním správně useň, tj. zpracovaná zvířecí kůže zbavená chlupů a pokožky.

Zde je pouze malá část článku a fotek. Mnohem více obrázků a popisků v úplném článku Jak poznat pravou kůži.

Relativně spolehlivá kritéria pro rozpoznání umělé kůže a pravé kůže bez ohledu na úpravu

Plamen – umělá kůže se v plameni např. zapalovače (nastaveno na malý plamen) po 3 sekundách bublavě škvařit (některá až po 5s)a při pálení smrdí. Poloumělé kůže lze navíc takto testovat jen z lícové strany … Silnou pravou kůži např. o síle pásku  … tj 2mm …několikasekundový plamen jedno zda z líci či rubu pouze začoudí, delší plamen cca 7sekund a více ji již můře začít deformovat okem pozorovatelným způsobem a později i žhavit. To však platí pro silnou kůži s níž pracují prodejci kabelek, bot, motocykloví brašnáři apod.  Z důvodu maximálního komfortu jsou některé důtky či spodní posltrovací pás některých pout vyrobeny z jemné a navíc tenčené pravé kůže. Tenčená telecí kůže 0,5mm se zkroutí okamžitě a vzplane po cca 2 sekundách… Záleží i, zda pálíte velkou plochu či malý kousek, který plamen zapalovače obstoupí ze všech stran najednou …Na pálení milimetrového proužku ale mnoho okem ani čichneme nepoznáte… Pravá kůže se ale na rozdíl od plastu nikdy nezačne vařit … bublat. Ožehnutá pravá kůže voní stejně jako spálený vlas. Někdy je to cítit při pálení, někdy až když oženuté místo otřete mokrým prstem. Smrad pálených plastů či pneumatik asi není třeba přibližovat. Kůži je třeba testovat plamenem pouze na lícu (u malého kousku ideálně se zakrytým rubem). U kombinované kůže byste na rubu samozřejmě pálili kůži pravou …:).

Nevýhody: Poškození umělé kůže, poškození velmi tenké pravé kůže, očouzení pravé kůže nelze omýt (na tmavých nebarvených kůžích to není vidět). I pokud se test párkrát povedl, u dalšího kousku nelze tušit, jaké má umělá kůže technologie, odolnost nátěru či povrchovou úpravu a jakou paseku případně nadělá barvení pravé kůže. Za spolehlivost kritéria ruku do ohně tedy nedáme, ale pokud nemáme jistotu na základě ostatních metod, kombinace této metody a vnímání spálené vůně je v kontextu pozorování ostatními metodami rozhodujícím kritériem

Rozpouštědlo – umělá hmota by se měla v rozpouštědle rozpustit a kůže nikoli…

Celý článek zdarma včetně mnohem více fotek a aktualizací : Jak poznat pravou kůži

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *