Zajímavosti

Jak zhubnout rychle, trvale, bez trápení, s běžnou stravou

Nejhorší potraviny – smažené slané chipsy apod. a omezte uzené maso

První – nejhorší linií – jsou smažené solené brambůrky, křupky, tyčinky, crackery, ořechy a podobné tukové bomby, kdy sůl tuk udrží v těle. Dále zákusky s velkým množství tuku a cukru. např. větrníky. to je ta nejhorší linie. Pokud se tomu vyhnete a jinak žijte relativně zdravě, nahmatáte pok kůží pár cm tuku, ale Vaše břicho bude pod trikem ploché. Tyto jsem nikdy nejedl a u nás, v jinak velmi liberální rodině, jsou zakázané. Uzené maso je velmi náročné pro tělo. Sem tam párek, šunka nebo buřt ale nevadí.

2. linie – sladkosti, limonády, alkohol

Piškot s ovocem a šlehačkou moc škody nenadělá. Stejně tak čokoláda či bonbony nebo pivo .Chcete-li toho tuku pod kůží nahmatat opravdu málo, je třeba vysadit sladké limonády, alkohol a sladkosti vyjma doma vařených či doma pečených. Pivo má stejně cukru jako Coca Cola. Omezte 100% ovocné džusy. Jsou dost cukernaté. Upřímně, jak to jednou vysadíte a máte normální jídlo, sladkosti Vám najednou nechybí. A to ani, když jste na nich od mala závislí. Tělo se uspokojí z kvalitního jídla a sladkosti nežádá.

Méně jídla stačí a nebolí to

Přestože lidské tělo zpracuje mnohem více než potřebuje, není důvod plnit se do okamžiku, kdy už víc sníst nemůžeme. Průměrnému člověku stačí polovina jeho obvyklé porce, aniž by se trápil či snížil jeho fyzický či duševní výkon. Po pár dnech si to sami ověříte. Navíc se Vám stáhne žaludek a zjistíte, že víc najednou ani sníst nechcete. Opravdu to nebolí. Dospělý člověk sní v pohodě 4 vejce s přílohou či 4 větší řízky s přílohou. Reálně mu na zasycení stačí jedno vejce s přílohou či jeden řízek s přílohou.

Když máte chuť na jídlo, najezte se !

Potlačování hladu či boj s pocitem hladu Vám nic nedá. Pokud chcete jíst, jezte. A to klidně i ve 2 hodiny v noci. Není to ideál, ale lepší, než se trápit. Ale jídlo není Vaší odměnou za hubnutí a Vaším úkolem při jídle není vyčistit talíř jako u babičky nebo ve školní jídelně, ale nasytit se pouze pro plný výkon a zároveň zhubnout. V půlce obvyklé porce se proto zastavte a zjistěte, jestli ještě máte pocit hladu nebo už Vám to stačí. Ikdyž víte, že do žaludku by se bez problémů vešlo všechno.

Pocit mírného hladu je tělu zdravotně prospěšný. Ve našem jazyce lze na toto téma na Google vyhledat několik článků s odborným základem. Pokud budete mít v určitý vhodný okamžik dost sil a chcete trochu testovat svou vůli a limity, můžete si někdy s pocitem hladu lehce zabojovat a zkusit, co to udělá. Zpravidla na něj na chvíli zapomenete. Tělu to nijak chybět nebude a zhubnete o něco rychleji. Ale je to už trochu boj, který pro rychlé hubnutí není nutný.

Nevýznamné a preceňované faktory hubnutí

Další faktory nejsou až tak zásadní

Diety resp. limitace určitých druhů potravin

To je jednak nezdravé. Tělo potřebuje pestrost látek. Ti, co se takto snažili zhubnout, v praxi nikdy trvale nezhubli. A jen z lidí kolem mě to byli nižší desítky. Jezte klidně i pečivo, mléko a mléčné výrobky, vejce, omáčky, knedlíky, brambory, rýži, luštěniny, smažené, jakákoli masa (ale málo uzeného) i sladká jídla jako krupicová kaše, jahodové knedlíky apod. Určitě ať nechybí ovoce, zelenina. Cokoli vyjma na začátku jmenovaných nevhodných potravin.

Spánek

Ve spánku tělo růstový hormon zodpovědný za regeneraci buněk a tkání. Energii potřebnou pro tento proces si tělo vezme z tukových zásob. Do určité míry zažene i hlad či nutkání se najíst. Dlouhý spánek v rozsahu kolem 8 hodin denně určitě podpoří zdraví, delší život i hubnutí, ale zdaleka nemá takový dosah jako zdravá strava.

Pohyb a fyzická aktivita

Tento faktor je přirozeně vnímatelný a nesporný. Efekt pohybu či fyzické aktivity na hubnutí je ale v reálu menší, než se zdá. Většinou ti hubení nijak zásadně necvičí. Prostě méně jí. Amatérské cvičení Vám pomůže omezit úbytek svalové hmoty a ubere i něco tuků, ale nijak zásadně. Ze zdravotního hlediska je ideál šlachovitá až středně atletická postava, k níž samozřejmně cvičení potřebujete. Příliš svalů škodí. Jejich váha a výživa zatěžuje kosti, šlachy, klouby, srdce i další orgány jako játra, ledviny, slinivku.

Nevymlouvejte se na hořší spalování

Mám kolem sebe pár tlustých lidí. Samozřejmě se všichni vymlouvají na horší spalování potravy než u průměrného člověka. Ale není to pravda. Oni sice tvrdí, že celý den nic nejí apod. Ale když vidím ty jejich porce, tak ty by mě – celkem velkého chlapa – zabily. Je možné, že výjimky existují, ale z mých zkušeností tlustí lidé, prostě řečeno, neskutečně žerou. Byť o tom většinou neví.

Můj příběh

Při výšce 181 cm jsem měl od dospělosti cca do 35 let stabilní váhu 78kg při relativně hubeném a svalnatém těle. Cvičil jsem ve volném čase od šesti let zpravidla 6 hodin týdně pro kondiční sílu, ne svaly. Posledních 7 let přišla firma a děti. Měl jsem pocit, že potřebuji více jídla pro vyšší výkon. Také bylo finančně dostupných více sladkostí a tělo už možná tak dobře nespaluje. Dostal jsem se na 83kg. Pod trikem je břicho stále ploché a průměrnému člověku jsem se jevil jako štíhlý. Bez trika to již lehká nadváha vidět byla.

Plánoval jsem zhubnout. Usnadnilo mi to selhání autoimunity, kdy jsem přestal chodit na 3 týdny. Měl jsem menší fyzický výdej a rozhodl se méně jíst. Jídlo mi nechybělo a v menších porcích pokračuji i po zotavení. Za měsíc jsem zhubl z 83 na 74kg. Zejména nohy, neb nemohu běhat, ale zůstaly šlachovité a svalnaté. Žádná párátka. Ale i obličej a značně špeky na břichu i v pase. Špeky v podbřišku zmizely zcela a je to pěkný pocit. V daném období jsem měl hodně práce a spal pouze 5 hodin denně. Dostatečný spánek v hubnutí roli nehrál. Opravdu je to menšími porcemi jídla.

Z Vietnamu v roce 2007 mám vyzkoušeno, že má zdravá váha může být i 69kg. 5 týdnů jsme tam cestovali s batohem, ale vietnamská značně rostlinná / listová kuchyně mi nesedí.

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *