Microsoft Surface Book … Říkejte mi Bestie

Článek je o zkušenostech uživatele. Technickou recenzi najdete na www.notebookcheck.de  (případně notebookcheck.com).

Tento hybridní tablet notebook působí jako zjevení nejen na uživatele, ale i novináře, jež se k jeho recenzovaní vracejí ještě dlouho po jeho uvedení na trh. V kontextu o sobě prozradím, že jsem velmi kritický člověk obecně navíc s averzí ke společnosti Microsoft a Apple (na linuxu nepřetržitě od 2007), spíše však softwaru Microsoft a s averzí k drahým luxusním produktům.

Notebook s oddělitelným displejem byl představen na podzim 2015. Od té doby jsem z něj nemohl zpustit oči. Na Alze tuto první řadu  jaro, léto 2017 v konfiguraci core i5 (2,4 Ghz, 6th gen., 8 GB, 256 SSD) dlouhodobě očekávali s cenovkou 58 000, ale buď se k ní nedostali či neodvážili. Na heurece byla u jedinné firmy jako šedý dovoz za podobnou cenu.

Mě nakonec z ebay repasovaný výrobcem ve stavu nového s půlroční zárukou vyšel na 35 000 a cca 3500 příslušenství (folie na klávesnici, druhý adapter, pouzdro, redukci SD-microSD). Velká výhoda byl však kamarád v USA, jenž by mi to případně vzal s sebou do záruční opravy. První kousky měli též až 20% poruchovost, takže to bylo i se štěstím bez vad.

Má očekávání byla velmi vysoká. Asi máloco už mě udiví či překvapí, ale když jsem to vybalil, nadšeně jsem zíral s otevřenou pusou. Design je prostě brutální. Jako Macbook z roku 2025 :). Rámečky jsou tenké tak akrorát aniž by to působilo, že se za chvíli odlomí a pěkně zapuštěné, včetně téměř neviditelných reproduktorů v horní polovině displeje. Touchpad je velký a učitě se sním bude dobře pracovat, také že jo. Frajersky svítí doodanapájecího kabelu, kléves Capslock a Fn.

Magneticky připojovaný napájecí konektor nadchne. Nejen, že se snadno připojí, ale oceníte jej též zejména v případě malých dětí, jež Vám drahé PC při zakonutí o šňuru neshodí ze stolu.

Samozřejmě si hned vyzkoušíte tablet mode odpojením displeje od klávesnice, a je to nádhera. Takto velkých tabletů moc není a oceníte to zjeména při kreslení či práci s dokuemty. Ještě předtím se však na Vás rozzáří displej s výbornou světelností, kontrastem a rozlišením 3000×2000, a to je okamžik, kdy Vám spadne pusa podruhé.

Repro Harman Cardon jsou ač mírně plechové relativně velmi dobré až výborné, a tyto jedinné nestačí na 6 let staré Bang and Olufsen u další notebookové ikony asusu UX32VD.

Pak je na řadě samozřejmě aktivní digitiser s 256 úrovni tlaku, reálně tak s 5-7 a vychytávkový magnet na displeji pro přichycení pera s elektronickou gumopu na druhém konci.

Podsvícená klávesnice je u lepších ntb již pár let standard, ale zmiňuji ji, neb je to něco, čeho bych se již nevzdal. Stejně tak SSD disk a rychlost a bezproblémovost. Jako bonus s nímž, jsem ani nepočítal, avšak s obravským užitkem, tiché chlazení a nízké zahřívání.

Používat ho na práci, kreslení či hraní je radost sama.

V podstatě až na chybějící USB porty a cenu není co vytknout.

Plusy

náhherný obraz s vysokým rozlišeným,

světelnost

barevnou věrnost

pomer stran displeje 2:3 je lepší na práci s okny a dokumenty

table mode

aktivni digitiser

design

chladný

tichý

pero s gumou

rychlost, spolehlivost

reproduktory

Mínusy

pekelná cena (skutečně 2 v jednom :))

Chybí USB-C a aspoň jeden USB v tabletové části

Závěrečné hodnocení:

Microsoft jej označil za ultimátní notebook a vůbec nepřeháněl… Za 40 let mého života byla má očekávání byla vysoce překonána pouze 3 x, přičemž 2x to bylo u lidí a jednou v případě Microsoft Surface Book. Pokud na to ty prachy máte, není co řešit, jakákoli v EU či US dostupná konkurence mu sahá leda tak po prsa. Troufl bych si tvrdit že ani v Japonsku nebude nic podobně dobrého, byť třeba zde neprodávané Tough booky od Panasoniku byly před nějakými 15 lety bezkonkurenční. Starší (zde recenzovaná) první řada má lepší světelnost displeje, novější řada lepší citlivost digitiseru, procesor a USB C. Rozhodoval bych se dle ceny.

A je to taky jedinná věc, jíž za 40 let mého života vysloužila vlastní jméno. Na počítačového fandu totiž od první chvíle kříčí: Call me a Beast a tak mu říkám Bestie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *