Obarvené prádlo – reklamace, žádost o posudek

Naše reklamace byla neúspěšná, neboť k obarvení prádla došlo v důsledku použití nesprávného pracího prášku. Článek zde má dvojí smysl. Ukázat, co taková reklamace a žádost o posudek obnáší (viz žádost o posudek, jemuž předcházela odmítnutá reklamace) a podat pár informací k obarvenému prádlu.

 

Odpověď Textilního zkušebního ústavu na žádost o posudek :

Nelze určit zda vada vznikla v důsledku vady materiálu či užití nesprávného pracího prášku, což se jeví jako pravděpodobné. Reklamaci a větší posudek proto nedoporučujeme. Patrně pustila některá ze služek černé vnitřní části či modré vnější. Je třeba prát v prášku na jemné barevné prádlo. Ten na bílé prádlo obsahuje agresivní zjasňovače – oxidanty. U těla bundy výrobce uvádí 80% nylon. Ten je vysoce náchylný na obarvení. Nepokoušejte se bundu odbarvit. Z toho nylonu to nic nesundá. Bundu byste zničili, leda lze obarvit na černo. Doporučujeme ponechat jak je, obarvila se velmi pravidelně. Dále doporučujeme i dodržovat pokyn praní s tenisovými míčky. V opačném případě by se peří mohlo scuknout, což se ve Vašem případě naštěstí nestalo.

Poznámka redakce: Už máma před 20 rozdělovala prádlo a měla prášky na bílé a barevné. Nám se ale za 20 let praní jen v bílém prášku obarvilo jen jedno bílé tričko na růžovo, proto jsme se s tím nijak netrápili.

 

bunda salomon obarvená, střed obarven více než rukávy

Žádost o posudek dopisem či předběžný posudek

 

Textilní zkušební ústav

Cejl 480/ 12, 658 41 Brno

e-mail: info@tzu.cz , tel.: +420 543 426 711

Vladimír Koranda, Svatoslavova 1, 140 00

t. 608 704 884. vl.koranda@gmail.com

 

Předmět posudku

Dámská bunda Salomon White Breeze Down JKT W, vel. XS koupena 5.2. 2018

u hlavního zástupce pro ČR již model v nabídce není https://www.salomon.com/en-cz/shop-emea/women/clothing/jackets.html

Konkrétní model pro sezonu 2017-2018 např. zde: https://www.rockpoint.cz/whitebreeze-down-jkt-w

1. Prosíme o informace, zda materiál trpí vadou, jež mohla mít dopad na obarvení.

Reklamace

Bunda byla prvně prána po 2 letech. Dříve jen čištěny rukávy a límec ručním praním. Bylo práno v pračce na 30 stupňů a samostatně bez jiného prádla. Je z bílé (lehce krémově bílá) obarvena do oranžovo-růžova. Je obarven spíše střed a zipy, ale téměř nejsou obarveny rukávy. Jako by se barva uvolňovala lokálně ze středu bundy. Výjimkou je obarvená podkladová “síťovitá” jemná vnitřní látka či “výstelka” (neznáme název), jež je obarvena nejen ve středu na límci ale i na vnitřních koncích rukávech. Na vnitřní látce je obarvení spolu se zipy (vnější část zipů) nejvíce znatelné.

Doplňující informace (možná zbytečné, v duchu lépe víc než míň)

Nad rámec reklamace prodejci k tomu pro účely posudku doplňujeme, že šlo o pračku Elektrolux: Program. Viz foto emailovou přílohou. Prášek Lovela na bílé prádlo (přikládáme vzorek). Snížené otáčky odstředění na 500 ze strachu o poškození membrány (možná bezdůvodného, nevíme, nechtěli jsme nic riskovat). Sušeno přirozeným schnutím na ramínku na věšáku v pokojové teplotě. Nesušeno v sušičce. Nežehleno. Nikdy nebyly užity žádné aviváže, vůně odstraňovače skvrn ani jiné prostředky.

Vždy teče voda čirá. V okamžiku praní bundy ani několik měsíců předtím nebyla žádná porucha či přerušení dodávek vody. Praní, odstředění proběhlo zcela standardně.

V odmítnutí reklamace pouze uvedli, “Je zjevné, že nebyly dodrženy pokyny údržby.” Při dotazu, z čeho je to zjevné, a námitce, že jsme dodrželi vše, bylo zodpovězeno: “Já nevím, já to jen předávám”. Spíše se s tím zjevně vůbec nezabývali.

K reklamaci jsem přidali též stručný letáček s obecnými pokyny k údržbě, jež nám od paragonu odtrhli a po reklamaci již nevrátili. Část máme ofocenu (víc tam toho v podstatě není) a je na ní, že se má prát na 30stupňů a nenapařovat. Dále je tam v závorce za chybějícím textem …(běžné prací prášky) patrně ve smyslu, že se mají používat speciální prací prášky. To jsme nedodrželi.

2. Prosíme tedy i o informaci, zda použití prášku Lovela na bílé prádlomělov našem případě dopad na barvu. Dle našich informací to má mít možný dopad pouze na membránu, což nám nevadí. Bundu máme na běžné nošení, ne na sport a nebyla nikdy propocena.

Žádost o posudek

Prosíme o posudek dopisem za 1000,- Kč bez DPH. Pokud v průběhu šetření doporučíte, že je vhodnější provést prvotní šetření za 2000,-Kč bez DPH, prosím proveďte jej.

Poznámka: Kamarádka sdělila informaci, že do výplně části pro tělo se dává I speciální izolační materiál, jež se nedává do rukávů. Jeho barva (v našem případě možná černá se může skládat z několika jiných barev, kdy jedna z nich mohla pustit). To by teoreticky vysvětlovalo obarvení středu a zipů a nízké obarvení rukávů.

3. Neprokáže-li se vadnost materiálu, můžete doporučit postup, jak krémovou odbarvit zpět na původní barvu? Bez záruk z Vaši strany.

S díky a pozdravem

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D.

redaktor magazinspotrebitele.cz

608 704 884

Přílohy:

paragon, reklamace, vyjádření k reklamaci (5 stran)

cca 1 dcl prášku Lovela na bílé prádlo

pouze emailem: 3x foto pracího prášku, foto bundy od výrobce, foto použité pračky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *