Podvodní Ubeři a „taxikáři“ v USA
Pod palbou kritiky a nechvalné proslulosti Prahy nepoctivostí taxikářů by asi ani poměrně ostražitého člověka nenapadlo, že v srdci USA se dějí i ostřejší triky. Z výpovědi našeho korespondenta v USA Davida.
Falešní taxikáři Tě stojí 2x i víckrát tolik. A ikdyž znáš sazbu, hádej se s 2 metrovým černochem v noci v Bronxu …
Raději jezdím Uberem. Cesta z letiště Newark (NJ) do Jersey Garden(opraveno) vyjde 15 USD pro jednotlivce, 12 USD při použití sdíleného Uberu (více cestujících a času, kdy se pro ně zajíždí) a 30 USD s velkým SUV Uberem (pozn. red.: to bude asi UberUber, má nějaký terminus technikus, ale už nepamatujeme, jak mu náš korespondent říkal, nejsme USA residenti ani Uberáři, tak díky za korekce nesrovnalostí, hlavně se však vždy musíme tvářit super seriózně a profesionálně :).
Na chodníku před letištěm mě odchytl chlapík a vida můj mobil s aplikací Uber, povídá: „Uber, Uber?“
Dal jsem najevo souhlas a převedl mě k vozu s A4 papíru na palubce a ní nápis Uber. Uber se vždy objednává a platí přes aplikaci. Vůz Uberu není označen a na letištích nabírá na místě pro veřejnost nikoli na taxikářských místech. Stejně jako u nás jsou v USA tak trochu „nechtění“. Říkal jsem si, to je divné označení, ale třeba nějak vylepšují služby a nyní mají i vyhrazenou přístavnou plochu. V nejhorším jsem spoléhal na to, že řidič byla žena a nejeli jsme do Bronxu.
Přesto jsem se dotazoval, jak spočítáme cenu a jak vyřešíme platbu, když jsem to neobjednal přes aplikaci? Řidička se mě zeptala, zda mě přivedl dispečer?
„Dispečer?“, tázal jsem se.
„Ano s ten chlápek na chodníku“, odpověděla.
„Ano“
„Pak je vše v pořádku“, ujistila mě touto nacvičenou manipulativní sérií odpovědí.
Dále zjišťovala, odkud jsem, tedy nakolik asi znám zdejší poměry. Má odpověď, že z Čech, jí velmi uspokojila (pozn. redakce: patrně více než by tak zvládla učinit jeho ruka či jiný úd, ač o schopnostech našeho korespondenta v USA vůbec nepochybujem).
Na místě pak požadovala 80 USD, tj. 5x více než Uber a 2x než regulérní taxi.
Sdělil jsem jí, že sazbu znám, a že jí dám přesně těch 15 USD.
Byla hádavá a nevrlá a řekla, ať si to vyřídím s dispečerem a vytočila mi ho. Stručně jsem mu tlumočil svůj postoj a dál se s ním odmítl bavit. Po jejím naléhání jsem navrhl, že může zavolat policii, pokud si tak přeje. To jí zchladilo. Ještě se snažila namluvit, že je SUV UberUber, což jsem odmítl s ironickým úsměvem.
Naštvaně shrábla 15 USD a odjela.
Díky Dave, ještě pár takových kousků a udělíme Ti titul BoreCzech
Legenda: BoreCzech – všechno viděl, všude byl, Čechy by osvobodil … Čestný redakční titul pro osoby, pomáhající s osvětou našich českých sester a bratří ohledně života a prekérních situací v zahraničí. Dosud vzhledem k malému počtu zahraničních respondentů a jejich příspěvků žádný titul BoreCzech udělen nebyl, ač dva lidé – David (a šéfredaktor 🙂 mají dobře našlápnuto. Tímto vyzíváme čtenáře, aby nám zaslali své zajímavé zkušenosti z pohledu práva či spotřebitele ze zahraničí a třeba se jim této cti dostane. Následně bychom vytvořili BoreCzech Team a přemýšleli, co s ním dál :).
Vážená redakce Magazínu spotřebitele, vážený pane šéfredaktore,
musím uznat, že můj příběh jste vylíčil velmi dobře. Řekl bych až pozoruhodně na to, že jsem ho vyprávěl pouze jednou, po telefonu a bez vaší přípravy si dělat poznámky. Svědčí jednak o vašem vysokém žurnalistickém nadání a zjevně tak tím i vyzdvihuje potenciál vašeho magazínu. Ostatně, když se porozhlédnu po vašich s(m)tránkách, tak vidím, že na zvedání, či přizvedávání jste odborník ve všech ohledech.
Dovolím si pouze upřesnit, pro čtenáře šťouraly (myšleno mluvnicky zvídavé – poznámka korespondenta – to aby nedošlo k chybnému výkladu s ohledem na zmiňovaný reklamní materiál), kdyby jim neseděla sazba vzdálenosti, že se jednalo o cestu z letiště Newark (NJ) do Jersey Garden. Mohu pak jen doplnit, že je to necelých 10 minut jízdy.
Srdečně vás zdraví americký korespondent
BoreCzech (titul jsem si již udělil sám – za zásluhy)