Setkání s kartářkou 2.2.2014 a 2020

Štíhlá dlouhé vlasy, taková ta trochu free sexy, trochu rozhozená po 2 nevydařených vztazích s miminkem. Ten typ, co kosí chlapy na potkání, ani ne tak krásou jako spíš kombinací pohlednosti a lehce divokého charisma. Dali jsme neplacenou přátelskou seanci okořeněnou vínem.

Karty prý jsou jako médium, jak se na toho člověka napojit. Na dotaz, zda to myslí jako trik, jak člověka uvolnit a pomoci mu v psychologické rovině, řekla. „Je to jako médium. Z těch karet cítím signály, podobně jako proutkař vodu, a to ze stejné karty třeba i něco jiného v závislosti na člověku.“ Skutečně či např. vypozoruje věci „bokem“? Spousta lidí např. neví, že vypoulené oči značí problémy se štítnou žlázou. Pokud to opravdu cítí, zda k tomu skutečně potřebuje karty či to vnímá i bez nich. Její služby pak spočívají v určité psychologické pomoci, přičemž rozdíl oproti psychologovi je prý ten, že: „Psycholog to říká na přímo a natvrdo, já těm lidem umožním citlivější průchod či vyrovnání se se strastmi života“.

Je to asi podobná berlička, jakou mají věřící lidé v boha. U těch, co se s vámi pouští do diskuzí, čas od času musíte chytit zkrat. Na otázky typu, jestli je bůh, dej mi 5 litrů a já je dám na charitu, se nedá reagovat. Můj nejlepší kámoš, o kterém jsem až po 5 letech přátelství z vojny náhodně zjistil, že je věřící (u něj by mě to ani nenapadlo), se do diskuzí na toto téma nepouští. Říká, že to neumí, a uchovává si tak do značné míry plnou pseoudoracinální integritu. Naopak jeden pastor anglikánské církve, jinak dost chytrej chlapík, reagoval na kostry dinosaurů, že bibli nebere až tak doslova. Taky prohlásil, že největší duchovní zlo vidí v muslimech. Upřímně, já je taky vůbec nemusím. To není o rasismu, xenofobii či náboženské nesnášenlivosti, ale pár z nich je opravdu pořádnejch magorů. Mnohem větších než z jiných náboženství. Navíc neuznávají ženy jako rovné mužům. Ale nelze říct, že jsou celkově špatní či dobří. To asi chápe každý.

Kartářka zjevně usuzovala z toho, co jsem jí o sobě řekl. S ženou nám dala 5 let  (pozn. red.  2020 máme 6letou holku a 3letého kluka vztah ok), než se do někoho opravdu zamiluji, přestože jsem jí řekl, že vztah je super, že hledám u jiných pouze okořenění. Nepochopila to. Prostě ženská. Ty to mají nastavené jinak – monogamicky. Až pak se začala trochu chytat, pořád to bylo někde na hraně kamarádky a kartářky. Když mě projížděla nějakým trianglem, zjistila, že mám rozhozenej žlučník nebo střeva. Poslední pár týdnů mě pobolívalo břicho. Nebyl jsem si jistej, jestli to není z lehsedů a konec konců koho občas nebolí břicho. Nakonec se ukázalo, že to skutečně byly lehsedy … 🙂

Určitě se mýlila v tom, že 1. jsem ve stresu 2. čerpám energii ženy, v tom smyslu že mě ovládá?? Vysvětlil jsem jí, že naopak v poslední době jsem ve velké pohodě a že ženu, přestože nechci, občas spíše musím ovládat já, aby vztah fungoval. Zní to arogantně. Já bych nejradši měl klid a prostor nevymezoval nikomu, ale když máte ženu z územně velmi vzdálené kultury, kde muž vydělává, žena vaří, a ona se nyní setkává se zcela novým životem, na který neumí zcela reagovat, tak to nastavení mávnutím proutku nezměníte. Konec konců každý, mě nevyjímaje, potřebuje občas srovnat a nějakou sebereflexi.

Co mi na tom přišlo negativní, že kartářka a psycholog se mohou i třeba podvědomě snažit nasměrovat klienta do psychických potíží, ve kterých ale vůbec není a tím se snažit vzbudit určitou důvěru či závislost klienta. Taková návštěva může jeho problémy případně i zesílit. To lze říci i o lékaři aplikujícím špatnou léčbu. Jenže lékař staví na empirických poznatcích, takže pravděpodobnost chyby je mnohem menší, než u někoho, kdo vaří či dokonce věští z vody. Zejména nebezpečné pro osoby, co se dají snadněji ovlivnit – ženské. Kartářka mj. říkala, že klientky jsou prakticky jen ženy… Zde slabost, jinde přednost. Ženská zas na rozdíl od chlapů skoro jen málokdy bývá asociální pako.

Mé pocity ohledně placených kartářek obecně jsou tedy dosti negativní a považuji to za činnost klientům poměrně nebezpečnou, bez ohledu na to, zda nakonec pomůže či ne. To by se dalo říct i o prostituci, jenže ta ukojí přirozenou potřebu klienta, která zde vždy bude. Kartářka takovou výhodu nemá, a má tendenci svou potřebu u klienta vyvolávat. Navíc úlohu kartářek i psychologů jsou schopni beze zbytku zastoupit kamarádi (nikoli psychiatrů, když je někdo opravdu magor). To samé ale nelze říct o prostituci. Kamarády můžem požádat o psychickou podporu, ale o fyzickou tak maximálně když máme zlomenou nohu nebo tak něco … 🙂

listopad 2020

Kamarádka už kartářku pár let nedělá. Začala jako realitní makléř a já ji „věštil“, že na to bude zatraceně dobrá :). Taky že jo, ale chtěla vlastní byznys a tak už 2 roky prodává šperky z motýlů zesnulých pokojně v zoo a chovatelských stanicích. Přišlo mi to jako úplná blbost, ale zde jsem se ve věštbě sekl já a funguje jí to. Na svou kartářskou minulost vzpomíná trochu se studem. A ono skutečně je za co se stydět. Ta musela lidem nakecat volovin. Zde můžem polemizovat nakolik jsou jiné kartářky lepší a udělají méně škod, a nakolik kartářka dává vlastně jen šou a berličku podobně jako víru v boha. Nakolik je kartářka vlastně jen něco jako páter v kostele … To už jsou těžké otázky. Někdo tu berličku prostě chce, ať je tou berličkou víra v boha, kněz nebo kartářka. Problém vidím ve střetu zájmů, kartářku a psychologa nebo nyní je moderní pojem psychologický trenér – kouč, koučka si na rozdíl od kněze platíte. Snahu si Vás udržet mohou preferovat před Vaším dobrem a psychickou pohodou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *