Pojednání

Trans muži závodící v ženských kategoriích

Asi nejznámější zástupkyní sportovců – chlapů v ženských závodních kategoriích je Caster Semenya. Vizuálně jsou na ní ženské jen delší vlasy, náušnice a ženské pohlavní orgány, jež má od mala společně s některými mužskými pohlavními orgány. Vlastně ty ženské pohlavní orgány nevidíte, takže vizuálně 100% chlap (psáno fakticky , bez urážky). Již dříve se v atletice objevovaly mužatky, ale Semenya má vizuálně rozhodně blíže k chlapovi než mužatce. A když pak vidíte chlapy vyhrávat ženské závody či dokonce olympijské závody, jste šokování a pobouřeni. Případně, opravdu tvrdí cynici se zasmějí, ale radost z toho nemají.

Toto téma si rozhodně zaslouží mediální pokrytí, neb neřešení situace je schopné v silových sportech (naprostá většina sportů) napáchat velké škody. A to na straně sportovkyň a jejich motivace v nefér prostředí. A na straně diváků demotivovaných nefér soutěží a následných příjmů z diváků. Nutno říct, že obyvatelstvo poměrně liberální země – České republiky je v tomto ohledu zcela jednotné. Tak jednotné reakce čtenářů na jakékoli téma jsem ještě neviděl.

Sportovní federace zaspaly dobu a neměly pravidla

Transgendr muži, soutěžící se ženami se ženami se začali objevovat napříč sporty. Občas vyhrávají u nižších soudů spory o diskriminaci. Ne, že by soudy věci nerozumněly či je nechtěly řešit ve prospěch normálních žen. Spíše nemají jinou možnost. Sportovní federace zaspaly dobu a nebyla jasně nastavena pravidla. Je jen dobře, že 2018 Atletická federace stanovila kvóty na hladiny testosteronu u ženských závodnic a Semenya od 2019 s ženami závodit nemůže.

Jak to v nedávné diskuzi s lakonickým znechucením komentoval jeden čtenář v reakci na zprávu o vítezství muže (navíc nepříliš vábného) v nizozemské miss 2023. Ve Španělsku ze to povedlo 2019. „Poslední dobou jsou chlapi lepší v ženské cyklistice jak ženy, lepší v ženském plavání jak ženy, lepší v ženském basketbalu než ženy a dokonce chlapi jsou hezčí ženy jak ženy. Dnešní ženy teda nic moc.“ Mimochodem Miss Universe nedávno koupila thajská transgender aktivistka.

Pro dokreslení cituji: Když ženy soutěží s „ne-muži“. V ringu jsou proti transženám bez šance

„Brentsová v něm nastoupila proti své krajance Fallon Foxové, transgenderové bojovnici. Celý sportovní střet netrval dlouho: Brentsová byla poražena za pár vteřin a odnesla si nepříjemná zranění na hlavě. Po zápase prohlásila, že se utkala s mnoha ženami, nikdy ale nezažila u protivníka takovou sílu, jako v souboji s Foxovou.“

Opatření na podporu nebo normálních sporotvkyň nebo spíš záchranu ženského sportu

Jasně svět v tomto případě opravdu obrací vzhůru nohama, ale nekončí. Vyjádřit své znechucení vtipem je zde na místě. Byť nemám rád, republikány v USA, Ron de Santis musel díky zákazu závodů bývalých mužů se ženami ve státě Florida získat velkou popularitu. Jiná otázka je floriská povinnost žen nosit menstruační krev na testy. Věřil bych, že bude méně omezující řešení. Ale je to stále lepší, než aby ženské závodily s chlapama.

Je možné, že problém kulminoval kolem 2020, kdy pravidla začala být nastavována. Patrně to již bude lepší a více hlídáno. Caster Semenya sice v létě 2023 byla dokonce podpořena Evropským soudním dvorem v tom, že Nejvyšší soud Švýcarska jí neumožnil se plně hájit proti údajné diskriminace, ale šlo jen o dílčí otázku. Rozhodnutí atletické federace o zákazu závodění s nadměrným testosteronem nadále platí i pro Semenya. Semenya říká, že byla „křižována“. Lze souhlasit s tím, že nemůže za to, že je jako žena – výrazná anomálie – od přírody z poloviny chlap. Na druhou stranu, a ta by měla převážit, nikdo se slušným svědomím by jako poloviční chlap do ženského sportu nelezl.

Problematika bude sledována a budou sem přidávány další informace k tomuto tématu.

Proč muži či bývalí muži nemohou závodit se ženami

Na to si umí odpovědět každý člověk věk 10 let a starší. Jen určitá skupina lidí, dělá, že odpověď nezná. Ale stručně pro profesionální přístup a úplnost…Přeoperovanému muži samozřejmě jeho tělo zůstává a to i po hormonální kůře, jak to ostatně lze i přímo vidět na vlastní oči u všech či většiny trangender „sportovkyň“. Zvláště, pokud hormony dobere a začně opět nabírat svalovou hmotu. Má od přírody větší svaly, plíce, šlachy, kosti, vykonější srdce atd atd.

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, redaktor

Přestože

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *