Vada na půjčené věcí, které jste si nevšimli – Půjčovna s.r.o., Řeporyjská 3/1 30.1.2014

Začátkem ledna si kamarád půjčil dodávku na stěhování ve spol. Půjčovna s.r.o. pobočka Nové Butovice Řeporyjská 3/1 s tím, že vůz měl vrátil v 8:00. V 7:00 kontaktoval pracovníka půjčovny s tím, že vůz nestihne vrátit včas. Byl si vědom, že zaplatí další den nájemného 1512. Pracovník požadoval auto do 13:45  s tím, že ve 14:00 má pro vůz dalšího klienta. Kamarád se tedy zeptal na slevu, má-li auto vrátit ve čtvrtině dne resp. v polovině pracovního dne.

Pracovník mi sdělil, že to jej naštvalo ještě více a že podal trestní oznámení pro krádež. Asi není rozumné se domnívat, že klient vyjednávající o ceně chce auto ukrást, ač zkušenosti půjčovatelů mohou být různé. Jinému kamarádovi na falešné občanky ukradli v 90. letech 4 z 5 strojů na čištění koberců (jeden za 20 000,-). Kamarád taky pozdním telefonátem situaci zbytečně vyhrotil a k tomu přihodil obvinění z nepředání smlouvy, jíž pak našel. Pracovník půjčovny mohl být naštvaný, ač pokuta 1500 jeho zlost mohla zchladit. Rozhodně ale nelze akceptovat, to co nastalo.

Kamarád mě požádal o asistenci při vracení. Pracovník převzal vozidlo. A šli jsme doplatit nájemné (756,-) a smluvní pokutu ve výši denního nájemného (1512). Pracovník požadoval nájemné za celý den (1512,-), na což vzhledem k požadavku na předčasné vrácení neměl nárok. Situace se vyhrocovala.  Upozorňoval jsem jej na chyby ve smlouvě, abych si jako právník získal jeho důvěru a mohl mu vysvětlit, že tam nárok na více, než jsme zaplatili, není.  Ale bral to, že jej chci poučovat a začal mě urážet. Řekl jsem, že o tomto nekorektním jednání k zákazníkovi napíšu do novin a oznámím jej na ČOI. Pracovník na to řekl.  „Tak vy mě budete vydírat, vylezl ven z přívěsu, šel do nákladového prostoru auta a řekl, „Tady je poškozený zámek dveří zavazadlového prostoru,“ a výhružným tónem se dotázal: „Mám hledat dál?!“ A dále, že to spláchne, pokud zaplatíme nájem za celý den a klekneme si a odprosíme za to vydírání s novinami a úřady“.

Poznámka k vydírání z mé strany vůči podezřelému z podvodu: Šlo o upozornění pracovníka, že média a ČOI upozorním na nekorektní chování, pokud tento nekorektní stav bude dotčený dál udržovat. Považuji to za oprávněnou výhružku a nikoli trestný čin vydírání.

Kamarád a jeho přítelkyně se podívali na poškození a prohlásili, že to neudělali a kdyby kliku zámku zlomili, byli by si toho určitě vědomi, neboť stěhování prováděli pouze oni. Já jsem poté poznamenal, že to je pokus o trestný čin podvodu a jestli si to dotčený nerozmyslí, zavolám policii. Pracovník řekl: „Klidně, že budu jenom rád.“ Přitom se usmál nuceným úsměvem, ze kterého byl vidět strach. Nevím, zda si uvědomil, co právě udělal, či zda měl již předtím časté potíže s policií … Viděl jsem, že se bojí, proto jsem policii zavolal v naději, že nám z té sviňárny pomůže.

Po policii jsem v oznamovacím telefonu požadoval expertizu stáří vzniku škody. Policie dorazila na místo cca v 15:00, krátce vyslechla a legitimovala všechny zúčastněné. Bylo nám sděleno, že o této události bude sepsán policejní protokol, že se máme obrátit s požadavkem mechanické a chemické expertizy stáří škody na soudního znalce a případně podezření na podvod oznámit na místním oddělení policie. Vzhledem k tomu, že jsme tam stáli 3 hodiny v zimě, kamarád a jeho přítelkyně potřebovali odjet vlakem a sehnat okamžitě příslušného znalce by asi nebylo snadné, neučinili jsme tak. Když jsem se jej před 3 policisty dotázal, zda po nás stále chce, abychom si „do minuty klekli a odprosili za to vydírání“, bojácný úsměv mu zatuhl podruhé.

Po čase dorazil i patrně nadřízený pracovníka. Ten nám jen nadával, ale na několikeré vyzvání, zda se chce o našem domnělém dluhu věcně bavit, řekl, že ne a vždy odcházel do svého osobního auta, jen aby se opakovaně vrátil s dalšími nadávkami. Věděl, že je problém.

Loučil jsem se s tím, že to spol. Půjčovna s.r.o. pořádně osolím. Potřetí se objevil zatuhlý úsměv a pracovník řekl: Mě, je to jedno. Víte, jak mi rostou klienti?“ a ukázal rukou směr 70 stupňů.

V článku jsem pominul veškeré urážky a nadávky, jež jsme vyslechli. Obrázek si uděláte i bez nich. Vzhledem k uplatnění podvodného nároku ve výši 6414,- Kč podnikatelem jsem podal trestní oznámení na neznámého (policií na místě legitimovaného) pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu (s obsahem v podstatě shodným s obsahem tohoto článku).

Pokud budete mít s Půjčovna s.r.o. podobnou zkušenost, můžete se obrátit i na ČOI. Nebo se svěřit zde. Pomůže nám to v boji u soudu proti podvodně uplatněnému nároku a možná nakonec i Vám.

2 komentáře: „Vada na půjčené věcí, které jste si nevšimli – Půjčovna s.r.o., Řeporyjská 3/1 30.1.2014

 • 12.2.2014 (15.30)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, pokud si potřebujete zapůčit autp tak rozhodně ne ve spol. PŮJČPVNA s.r.o s pobočkou na Pha 5 Nové Butovice.
  S půjčením problém v celku není protože platíte dopředu avšak když chcete auto vrátit nedej aby jsteěli nějaký problém! V mém případě špatně ukazující měrka paliva v nádrži
  2x se mi stalo,ze jsem byl nucen odszavit auto na signalizaci palubni desky a nasledne zjistovanim co se stalo.Po zavolani do spol. PUJCOVNA,mi bylo sdeleno,ze mi doslo palivo a ze to je chyba obsluhy! Kdo by se divil,že? Ale když se Vám to stane další den po předcizím dolití cca 12l a ujetí poize cca 40km nabydete dojmu,ze neco neni zcela v poradku, ale problém není na vašem příjmači a ani vysílači 😉
  S tím jak dlouho cekate na asistencni sluzbu aby v dovezli palivo ani nemluve,cekani min 45
  min. Obvykle vice jak 75 min. tomu rilam asiatence jako stehno. Kdyz se Vam konecne povwde se dostat zpet tak se Vam dostane opravdu vreleho prijeti s tim,ze jsem diletant,ktery ani neumi natankovat a ze co to mate na sobe a pan chytrej sam chodi v komunistickych teplakach. Tak jsem odpovedel at si nejdrive zamete u sebe a hlavne nesoudi lidi,kdyz o nich nic nevi
  Hnef se Vam dostane dalsi naloze nadavek a impertinenci,ktere jsou fakt na ranu pesti do nosu! Pan chytrej pak vheozuje ze jste neopravnene uzivali cizi vec a zpusobili skodu,kterou musite uhradit.Vyhrozuje exekuci,ale matemoznost za 500 bez papiru to vsechmp srovnat!Klasickej podvod jak Brno a neco pro PCR.Pan haleka,vstekase,urazi,nadava,ale sam vystupuje kak supak,kterek se neumi k zakaznokum vubec chovat!
  Takzw pokud chcete mit problemy tak si urcite bwzte auto pujcit do teto spolecnosti a velmi chytremu panovi 😉

  Reagovat
  • 20.2.2014 (14.29)
   Trvalý odkaz

   Děkuji za komentář. Ješte není jasné, zda unikalo palivo či zda jste jej vrátil a půjčil si jej další den. Kamarádka takto v jiné půjčovně vracela auto splnou nádrží s tím, že se vždy vrací s prázdnou a vrácené prebytky půjčovna odčerpává. Patrně férovější a mnohem komfortnější pro zákazníky mi přijde vracení s plnou nádrží, kdy pronajímatel bezpochyby bude schopen posoudit, zda je plná či nikoli.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *