Zajímavosti

Víno v Lidlu už nikdy

Pokud máte doma nebo u souseda vlastní sklípek, je to fajn. Tento článek je pro ty, co  nemají. Pokud do Lídlu po letech nebo možná i prvně v životě zavítá redaktor Magazínu spotřebitele a ošklivě se spálí, nebude to dobré.

Začátkem června 2022 jsem V Lídlu koupiů Merlot pozdní sběr 2020 z vinařství Mutěnice za 139Kč. Víno smrdělo a bylo chutově značně zakyslé. Nikoli však zkažené. Prostě patok. Nepomohla ani dekantace. Zkoušeli jsme pak ještě i po týdnu v ledničce a prostě to vylili.

Hodí se podotnout, že „Vinařství Mutěnice“ je jen jedno z asi 7 Mutěnických vinařství a vína ostatních z dané obce jsem nezkoušel a mohou být třeba dobrá.

Za 139 Kč nečekáte pecku, ale slušné víno. Tohle a spíš lepší obvykle koupíte za 65 nebo i 50 kč. Evidentně v Lídlu kvalitu vín nemají tak zvládnutou jako v jiných velkých marketech. Tohle se prostě nesmí stát. Kdyby bylo zkažené, vadný korek nebo tak něco, budiž. Ale tohle byl prostě šlendrián výrobce a takové budou všechny láhve.

Před publikací si vyžádáme názor Lídlu a vinařství Mutěnice, ale upřímně, ani žádnou odpověď nečekáme. Na to prostě není, co říct. Možná tak, že jsme to mohli reklamovat. Víno, jež obvykle otvíráte při zvláštních příležitostech ale není věc,  kterou Vám nevadí reklamovat. U vína této cenovky počítáte s tím, že bude dobré. Příště raději nakoupíte v obchodě, kde se Vám to nestane. Lidi z Lídlu to evidentně okoštovali přímo ve sklípku a žádnou láhev pak už neotevřeli. Být v pozici Lídlu, tak to neprodávám ani ve slevě za 70,- a prostě to vrátím. Jednoduše ostuda. Ale i po záslání článku do Lídl ČR se to prodává za stejnou cenu.

Přiznám, že nemám ani moc rád vinárny. Dobré víno za 200,- umí udělat asi každý. Ve vinárnách to sice nejsou takové průšvihy jako v Lídlu ale i při vyšších cenách tam ta kvalita také občas hapruje. Na doporučení několika lidí se zkušenosti chodím do velkého Tesca a tam skutečně dostanu, co zaplatím. Možná občas i něco navíc, ale nikdy ne méně. Malá Teska také nejsou dobrá. Kaufland na tomto poli taky občas bojuje, hlavně ty přesiřená vína jako např. Habánské a spousta dalších… Není to zrovna na pochvalu. O dost horší než velké Tesco, lepší než malé Tesco, ale samozřejmě mnohem lepší než Lídl. Mimochodem Habánské Zweigltrebe (má nejoblíbenšjší odrůda) jsem právě po přípravě tohoto článku dostal a také vylil. Ale aspoň to bylo bez přívlastku a stálo jen 90Kč, tak to nebudu tolik roumazívat. Kategorií samo o sobě jsou pak vietnamské večerky. Tam nemá smysl jít pod 180 Kč.

Pro úplnost v lídlu měli v létě 2022 proti Tesco a Kaufland stále výborné melouny. Lze tam koupit i levné generické sladkosti jako např. výbornou kopii TicTac nebo skušnou kopii Kinder Bureno a levné zmrzliny.

Reakce Lídl ČR: Dosud bez reakce

Reakce Vinářství Mutěnice: Dva týdny po závěrce se ozvaly s tím, že to poslali do laborky a nic tomu nebylo.

Pozn red. Volně přeloženo: člověk po tom neumře. A že mi pošlou krabici jako odškodnění. Bohužel ročníḱ 2021 je stejně hnusný jako 2020 (bez chuti, drhne v krku). Aspoň jsem nemusel kupovat ověřovací v obchodě (neb hnusná je komplet produkce) Jednu dopil bezdomovec. Ostatní jsem chtěl vyhodit, neb nedávám jako dárek to, co sám nechci, ale byl jsem pokárán a donucen darovat méně náročným, jímž prý chutnalo …

 

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *