Výběr postele, matrace
Domácí měkká hranatka vs. luxusní postel „Hollywood“
Možná jste jako malí též měli úzkou nepohodlně měkkou molitanovou matraci 200×80 rok výroby 1985 či starší. Na straně nohou byla postel přitisknuta ke skříni, takže nešlo nechat chodidla přes. Nezaoblená prkna tlačila či se občas bolestivě zarazila do neopatrné holeně. Není divu, že všude jinde i na zemi se spalo lépe.
Proto jsem jako svou první koupil luxusní čalouněnou postel 3x3m (matrace 2x 200×100) se zrcadlem a 3 bodovými lampičkami za 26000,- bez matrací a roštů. Vypadala úžasně, ale to byla veškerá její pozitiva, a tak šla se ztrátou 21 000,- po 3 letech pryč.
- těžké najít byt/pokoj kam by se vešla,
- při slézání se nutno nepohodlně posunovat přes 50 široké čalounění
- čalounění ani u tak drahé postele nebylo dostatečně kvalitní, aby změkčilo hrany ložné plochy a spíš než komfort navyšovalo prach,
- namáhavé sestavování a stěhování … některé těžké překližkové bloky se ani do velkého výtahu nevešly…,
- zrcadlo na překližce bylo extra těžké, navíc umístěno příliš vysoko v čele a nedopřávalo očekávanou podívanou
- lampičky bodovky žhnuly (zvláště nepříjemné v létě), jednou přítelkyni zapálily vlasy!, ale teď už to patrně řeší ledky
Spaní na zemi
Na koberci se vzhledem k relativně neomezenému prostoru můžete velmi pohodlně rozvalit a různě přetáčet, ale v zimě je chladno. Pro matraci na zemi je třeba rošť, jinak nevětrá a zplesniví. Ale i s matrací je v zimě na studenější podlaze stále chladno, zvláště pro dítě, jež už nechce spát samo v postýlce, ale s rodiči. Pro pár spící s miminkem jsou navíc dvě 90cm matrace málo.
- dřevo masiv – je lehčí a kupodivu levnější, nepotřebuje úpravy lakem čalounění apod.
- bez čalounění kvůli prachu
- zaoblení hran
- 200×100 cm na osobu
- stavíte-li postel ke zdi, lze ji užít jako oporu a není třeba drahého čela, absence nožního čela umožňuje nechat chodidla pohodlně přes
Rošt, deska
Čím menší mezery tím lépe.
Rošt vs. plaňky. Při umístění planěk na latích netřeba hlídat, zda se prkénka neposouvají. Naopak volná prkénka lépe přenáší.
Pevný vs. lamelový rošt. Pevný poskytuje o něco větší oporu – tuhost, ale je více náchylný na prohnutí a prolomení. U lamelového se po čase mohou trhat gumy držící lamely, jež patrně neseženete.
Drahý rošť nedává smysl, ledaže je člověk nemocný a potřebuje to občas přizvednout.
Tip: Obyčejná deska. Při použití nejlevnější měkké matrace, která je ale tenčí (max do 8 cm, tj. o to více lehčí a levnější) dosáhnete dostatečné tvrdosti, neboť vlastně ležíte přímo na desce pouze měkčené matrací. Levné, pohodlné, a jelikož takto lze spát desítky let, aniž by matrace zplesnivěla, tak to lepší odvětrání na roštu nemusí být až takové terno. Možno též na rošt s velmi úzkými mezerami (max. 2-3 cm).
Matrace (ceny a data k matraci v doporučených rozměrech, tj. 200×100)
Lépe 2 samostatné než 1 manželská vcelku – kvůli flexibilitě Vašich prostěradel, otáčení, přenášení i pokud jednu zničíte a v neposlední řadě i váze matrace. Lze zcelit 1 prostěradlem.
Tvrdost. Obecně co nejtužší. Ortopedické matrace bývají spíš tvrdší. Lidé s nižší hmotností (jako dítěti mi spát v ďolíku nevadilo), starší nebo ženy dle vyjádření mnoha prodejců zpravidla preferují měkčí matrace a tvrdší naopak muži a osoby mladší či s vyšší váhou. V tuhosti jsou velké rozdíly. Na doporučení prodávajícího se nespoléhejte. V eshopu loznice-king.cz resp. spřáteleném supermobel.cz mi na žádost o nejtvrdší doporučili velmi měkkou matraci (viz tabulka a obrázky), jíž dokonce mají zařazenou v kategorii „zdravotní matrace“. Po pár dnech se ještě více změkčí a po 3 týdnech je již proležení v oblasti kyčlí nepříjemné cca 8 cm či více a při poloze na břiše bolí záda, přestože po pár hodinách se nafoukne zpět a proležení je téměř nepozorovatelné. Jiná prodavačka v ložnice-king.cz sdělila, že na kokosové vrstvě lze spát … (viz dále). Ve spol. Nejfuton mi zase předvedli „kokosovou matraci“, kde kokos končil tak daleko od kraje, že jsme se s prodavačem domnívali, že tam není (k tomu více dále). V JMP Studio zdravého spaní (loznice.cz) nejprve prodavač doporučil Menuet za 5680,- a při komunikaci s jinou prodavačkou po sdělení zkušeností s předchozím obchodem a informací, že o tom píši článek, tvrdší a též levnější … mambo za 4040,-. Z měkčí matrace se hůře slézá – lezete z ďolíku „na kopec“ na hraně postele. JMP matrace nepůjčuje, ale s novinářským testováním předváděcí matrace z prodejny souhlasilo. Nejfuton tak činí standardně, dokonce s pouzdrem, které lze nést přes rameno, ale pouze v 70 cm široké verzi, což je na hraně testovatelnosti, avšak o 9 kg méně než 100 cm verze (údaje 20 kg dále přepočten na 100 cm verzi).
Testování tvrdosti/ měkkosti. Ze zatlačení rukou a chvilkového poležení až tolik nepoznáte. Orientační údaj může poskytnout i hmotnost, jež zpravidla ale není udávána. Určitě si v ní chvilku poležte bez bot a nebojte se ji potáhnout na hranu postele a (bez boty) pořádně sešlápnout či se po ní projít. Decentnější je leh/sed. Čím hůře se zvednete, tím menší oporu poskytuje (tj. je měkčí).
Typ | prodejce | výš.matr./kokosu | sešlápnutí na | váha | cena |
kokos-pěna | Supermobel.cz | 15/0,5 cm | 3,5 cm | 9 Kg | 2280,- |
mambo | JMP Studio | 13/0 cm | 7 cm | 20 Kg | 4040,- |
kokos-bavlna | Nejfuton | 11/3 cm | 9 cm | 29 Kg | 5050,- |
kokos-len | Nejfuton | 16/4 cm | 12,5 cm | 30 kg | 8300,- |
len | Nejfuton | ?/0 cm | ? | 30 kg | 5050,- |
Zóny. Různé tvarovačky a zóny u drahých matrací nemohou plnit slibovaný účel, neboť zdravý člověk se v noci stále posunuje, převaluje a např. zóna pro zadek tak často obsluhuje stehna, bederní páteř. Navíc ne vždy je největší zatížení od boků níže. Např. při čtení na břiše potřebuje oporu zejména pro lokty… K dotazu, zda v tomto ohledu nejde pouze o marketingový trik výrobců matrací, se dlouholetý výrobce matrací spol. Nejfuton vyjádřil tak, že nabízí matrace pouze jedno zónové… Ostatní dotazovaní odpověděli, že zóny mají svůj význam, ale na argumenty výše reagovat nedokázali.
Otáčení. Zvýší odvětrání, sníží opotřebení.

Kokosová vrstva. Má většími mezerami materiálů sloužit k lepšímu odvětrání, zvyšuje vyztužení. Je-li kokos poslední vrstvou, třísky jeho vláken na ní neumožní spát (foto) a patrně poskytuje i menší oporu než kdyby byl uprostřed. Nejfuton uvedl svou zkušenost, že matrace s kokosem nejméně trpí plísněmi a roztoči. 0,5 cm (výrobcem uváděný 1 cm) kokosu matraci lehce zpevní, ale dostatečně vyztužit vrstvy z měkké pěny nedokáže. Někteří výrobci (Nejfuton) kokosovou desku nedotahují až do krajů a postel na krajích ztrácí oporu.
Bavlna. Do bavlny se člověk příjemně zaboří jako do peřiny. Mnohem lépe větrá. Je i příjemně cítit a ve spojení s tuhou vrstvou kokosu dokáže být matrace velmi tuhá (viz matrace „kokos – bavlna“). Naopak není to designovka. I nová vypadá pomačkaně, staře a na dvoulůžku je střed díky měkkosti a zaoblení hran od sebe více vzdálen než u pěny. Člověk intuitivně očekává, že bavlna bude pro roztoče chutnější než pěna, ale vzhledem k lepšímu odvětrání těžko hádat. V zimě je určitě příjemnější a tepleší. Nedokáži posoudit, zda si to vybere daň v létě. Po 1. spánku na matraci z bavlny a kokosu s potahem z pevné bavlněné látky jsem méně zahleněný než při spánku na pěně potažené látkou s umělinou. Nevýhodou při silnější vrstvě bavlny je neuspořádanost materiálu, jako by jste trochu leželi na chuchvalcích.
Vlna. Netestována, předpokládám podobně jako bavlna, ale tepleji.
Len. Je konzistentnější a pohodlnější než bavlna. Trochu jako když spíte na pevné peřině. Varianta len-kokos (nejtvrdší futon) je již je za 8300,-… Naopak na pouze lněné matraci 5050,- (tvrdý futon) bez opory kokosu jsem se již v prodejně trochu „propadal“ mezi plaňky. To přičítám k dobru. Nezakrývají, že bude třeba deska či dražší rošť s úzkými mezerami.
Pěna. Pěnové matrace před použitím nechte (rozbalené) 3 dny odvětrat, jinak se pořádně „nadýcháte“. Různě tuhý „molitan“ si představí každý. Ty hodně tuhé jako mambo z JMP umí při skákání služně pérovat a děcka se na nich vyblbnou. Nejsem upnutý na přírodní materiály (vyjma oblečení) a u každé pěnovky ta umělina i po odvětrání prostě je cítit. To zní od člověka, co 37 let nepoznal nic jiného než pěnu, snobsky, ale je to tak. Pokud ale zkousnete např. funkční prádlo, nebude pro Vás přírodní a umělá matrace možná žádný rozdíl.
Pružiny. Nevím, jak jsou na tom matrace nad 5000,-, ale ty levnější nestojí za nic. Ani pořádně nepruží, jen je nepříjemně cítíte pod vrstvou měkké pěny …

Tip postel Agáta z borovice s přírodním lakem za 3400,- (jinde též pod jménem Anetka). Zaujme zaoblení a minimalistický design, který zapadne všude. Není hladce osmirkovaná a hrubost nesrovnává ani tenký lak. Středová laťka visí jen na 1 šroubu uprostřed prkna čel a 1 střední podpůrné noze. Stoupnutím na postel ve špatném místě nejspíše odštípnete šrouby v čele. K 1 středové noze bude proto vhodné přidat další a nejspíš podložit i boční prkna (viz obrázek), ač ty by to možná unesly i bez podpory. Přidané boční nohy brání úložnému prostoru (lze dokoupit šuplík), ale postel je bytelná. Rošt je vhodné doplnit o 3 až 4 prkénka či dokoupit kvalitnější.
Poznámky z testování matrací. Matrace mambo je nesrovnatelně pohodlnější než nejlevnější testovaná. Ale matrace kokos – bavlna z kategorie nejtvrdších z futonů je ještě tužší (ač tloušťka kokosu je pouze 2,5 místo udávaných 3cm). Na rozdíl od ostatních testovaných matrací se záda o ní skutečně vždy „opřou“, tj. nic nebrání zapáčení zad proti matraci, pokud je chcete protáhnout podobně jako na zemi či dokonce udělat leh/sed. První noc se dost budím a říkám si, jestli to není až moc tvrdé (možná je to i malou šířkou testované 70 cm matrace). V sobotu ráno se probudím odpočatý v 6:30 a nechci dál spát, což se mi nestává. Se zpožděním zjišťuji, že tak výrobce matraci navrhl. Rozhodně tedy nešlo o placebo efekt. Málokdy se mi potvrdí propagační informace, jež nelze ověřit na místě (a tohle prostě v prodejně nepoznáte). Více o aktivním odpočinku zde. Na povrchu je ale v horní vrstvě bavlny paradoxně a pohodlně měkčí. Pokud hupnu do mambo i futonu – kokos bavlna a přemýšlím co je lepší, táhne mě to znovu do futonu. To samé intuitivně, pokud o tom nepřemýšlím. Matrace je též o 1,5 cm kratší než by měla být, ale to se má dle stránek výrobce samo časem srovnat. Horší design futonu viz odstavec: Bavlna. Nelevnější testovaná matrace bodovala, pokud se chcete v náročném dni na 5 minut natáhnout a propadnout do prázdnoty do „moře“, necítit nic. Tam pak byla mnohem lepší než futon, ale na 5 minut ležení si člověk matraci nekupuje. Po této zkušenosti jsem byl zvědav, když jsem po delší době sportovní absence rozlámán z 2 hodin beachvolejbalu na chvilku složil na obě matrace. I zde překvapivě vyhrál futon. Futon-len pak ořezává to špatné na futon bavlna a umocňuje to dobré – méně chuchvalců, lepší konzistence, větší opora na krajích a i lépe voní. Jako byste spali na „čaji“ nebo kytce :). Umocňuje i pocit, že spíte jako na peřině. Nakonec jsem zakoupil lněnou variantu len-kokos z třídy nejtvrdší futon, jenž poskytuje nejlepší oporu. Nepříjemné je, že kokos futonu končí 5 cm od stran, což zmenšuje plochu matrace s plnou oporou o 10%, u 80 cm matrace pak 12,5%. Dle všeho to lze napravit na výslovné přání zákazníka, což jsem poučen z předchozího testování při objednávce učinil. Sice se téměř nevejdou do rámu, ale mírné přizvednutí na stranách nevadí. Naopak vyrovnává slehnutí lněné vrstvy na bocích. Ale s dobrým roštem budete určitě spokojeni i s levnější pouze lněnou variantou z třídy tvrdý futon, jež při stále solidní opoře nabízí více pohodlí. V zásadě nevím, která z lněných variant je lepší a bezkokosovou již na test domů tahat nebudu. Nejfuton má na webu rozsáhlé možnosti zákaznické kustomizace matrací, potahů aj. detailů. Uvádí však často nesprávné údaje o výšce a váze matrací, kdy 50 (udávaná hodnota) a 60 Kg (skutečnost) je u 200×200 matrace dost rozdíl. Též cena u provedení 200×100 je proti základu 200×90 vyšší než by odpovídalo procentuálnímu navýšení plochy a místo slevy tak paradoxně máte „množstevní přirážku“.
Jak nárokovat vrácení nesprávné matrace v eshopu do 14 dní
Podmínky zmíněných prodejců budou dotázány. Tvrzení, že zboží nesmí být použito, nemá oporu v zákoně ani judikatuře. Naopak dle judikatury i § 1833 OZ lze sankcionovat pouze snížení hodnoty věci v důsledku používání jiného než obvyklého. Ale právo v tomto ohledu nereflektuje potřeby prodejců tkanin a je možné, že bude zpřísněno. Více související článek. Z JMP Studio odkázali na své obchodní podmínky, kde uvádí, že zboží nesmí být opotřebeno či poškozeno. Dále že nesmí jít o délkově atypický rozměr. To považuji v souladu s právem a fér. Nejfuton (podmínky stavu zboží při odstoupení do 14 dnů na svém webu nemá) na se na dotaz vyjádřil spíše vágněji, že zpravidla vyhovují, že ta negativní reklama za to nestojí. Zboží lze následně prodat pouze jako použité.
Žádost o zpětvzetí zboží – dobropis
Nelze-li prokázat, že bylo slíbeno něco, co věc nemá, ve vzorech (pouze apel na morální a rozumnou dohodu bez právního nároku).
Dobrou noc
PS: budu rád za doporučení obchodů, kde zapůjčují k testování, abych mohl rozšířit počet testovaných obchodů.