O magazínu

 

O čem je Magazín spotřebitele

Zaměření: právní a spotřebitelské poradenství v denním životě. V obdobném časopise obvykle najdete obecné popisy problému, pastí a doporučení, jak se jim vyhnout. Občas přidána zajímavost.

V čem se liší

1.Když dojde na lámání chleba, nestačí odkaz na příslušný paragraf, často ani jeho vysvětlení. Normální člověk neví, zda je správné. Je nutná i argumentace k výkladu, např. proč do nutných nákladů na reklamaci patří i znalecký posudek (viz pojednání Reklamace a vracení zboží) a proč nikdo nemůže tvrdit opak.

2. Konkrétnější právní postup – spotřebitel může sám bez většího tápání provést úvodní úkony pro zajištění svých práv např. odstoupení od smlouvy, vrácení zboží a zaslání výzvy k úhradě dluhu. Ušetří tak pár tisíc a mnohdy věc vyřeší i bez soudu. V této úvodní fázi není přidaná hodnota právníka vysoká, jde spíš o administrativní práci.

3. Články jsou aktualizovány. Není tlak na vydávání stále nových a nejsou překážky editace v podobě autorského práva (autor je zpravidla jedna osoba).

S kůží na trh

Spotřebitelské břemeno je obrovské, asi 3x větší než Arnoldova kláda v Komandu :), ale Magazín spotřebitele Vám s ním pomůže.

Spotřebitelské břemeno je obrovské, asi 3x větší než Arnoldova kláda v Komandu :), ale Magazín spotřebitele Vám s ním pomůže.

Většina právníků při publikování nejde hlouběji do neprobádaných vod, tj. věci zatím soudně v podstatě neřešené (viz např. v Drobném podnikání bez ŽL, Co/koho lze fotit či nahrávat bez souhlasu, Škoda způsobená provozní činností, Násilné vystěhování nájemce, zadržovací právo pronajímatele, Nesprávná rozhodnutí ÚS a NS) Když si něco neuvědomíte, půl článku přepisujete, v horším případě to „nechytíte“ ani později a zásadním způsobem se seknete…. . Proti tomu stojí odměna uspokojení ze splnění náročného úkolu a možnost udat směr.

Právo na ochranu zdroje

Magazín je oprávněn zachovat anonymitu zdrojů i před státními orgány na základě čl. 17/4 Listiny (právo získávat a šířit informace) a analogie § 16 tiskového zákona (46/2000Sb.) a § 41 z. o rozhlasovém a televizním vysílání (231/2001 Sb.). Na přání zdroje bude zachována i anonymita zaměstnavatele – primárně jde spíš o popis nefér praktik a návod na obranu, než ukázat prstem.

Licence

Články lze citovat či republikovat nejvýše do poloviny rozsahu textu s uvedením linku magazinspotrebitele.cz. Fotky bez uvedení licence, vyjma rozpoznatelných osob, lze užít bez omezení, včetně úprav.

Web tvořen s využitím GPL software WordPress, linux-Debian/Ubuntu, LibreOffice, Gimp Image Editor, databáze fotek Flickr a jiných databází v režimu creative commons a dalších zdrojů. Dík jejich tvůrcům.

Pravidla komentářů

Vyplňuje se jméno či přezdívka a email. E-mail není zveřejněn a Magazín s ním nijak nenakládá. Dotaz je zodpovězen do týdne, ledaže je odpověď zjevná z článku či komentářů (v tom případě je smazán). U rubriky Zajímavosti je diskuze omezena pouze pravidly slušného chování. V právních článcích nejsou schváleny komentáře bez přidané hodnoty k tématu.

 

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D.

Něco o autorovi: abyste znali úhel pohledu. Jsem pasivní člen sociální demokracie od cca 2013 a k ní mám též duší nejblíž. Od 2018 volím piráty pro transparenci, férovost a stranickou demokracii, byť duchem stále zůstávám u ČSSD a čekám, že se zbaví lidí zatížených minulostí, aby mělo smysl pro ni pracovat. V současné době mi dává mnohem větší smysl pracovat na sobě a zkusit státu pomoci v jejích řadách později.

Jsem aplikující právník i vystudovaný ekonom, podnikatel a Pražák z Nuslí od narození do aktuálních 41 let a publikující redaktor magazinspotrebitel.cz. Vzhledem ke své profesi se  držím se stranou politických komentářů, jež byly v minulosti velmi kritické k posledním 2 prezidentům a premiérům za ODS a ANO. Pohybuji se ve střední a vyšší střední třídě. Mí kamarádi jsou většinou podnikatelé či z menší části pak manažeři. Jako sociálně smýšlející člověk se tedy spíše názorově odkláním ze své sociální skupiny.

Ze zpravodajských webu mám nejraději reflex.cz, idnes.cz, forum24.cz, euro.cz, hlidacipes.org, demagog.cz, bbc.com

populárně naučné: dotyk.cz

 vl.koranda zavinac gmail.com

t. 608 704 884