O magazínu

 

O čem je Magazín spotřebitele

Zaměření: právní a spotřebitelské poradenství v denním životě. V obdobném časopise obvykle najdete obecné popisy problému, pastí a doporučení, jak se jim vyhnout. Občas přidána zajímavost.

V čem se liší

1.Když dojde na lámání chleba, nestačí odkaz na příslušný paragraf, často ani jeho vysvětlení. Normální člověk neví, zda je správné. Je nutná i argumentace k výkladu, např. proč do nutných nákladů na reklamaci patří i znalecký posudek (viz pojednání Reklamace a vracení zboží) a proč nikdo nemůže tvrdit opak.

2. Konkrétnější právní postup – spotřebitel může sám bez většího tápání provést úvodní úkony pro zajištění svých práv např. odstoupení od smlouvy, vrácení zboží a zaslání výzvy k úhradě dluhu. Ušetří tak pár tisíc a mnohdy věc vyřeší i bez soudu. V této úvodní fázi není přidaná hodnota právníka vysoká, jde spíš o administrativní práci.

3. Články jsou aktualizovány. Není tlak na vydávání stále nových a nejsou překážky editace v podobě autorského práva (autor je zpravidla jedna osoba).

S kůží na trh

Spotřebitelské břemeno je obrovské, asi 3x větší než Arnoldova kláda v Komandu :), ale Magazín spotřebitele Vám s ním pomůže.

Spotřebitelské břemeno je obrovské, asi 3x větší než Arnoldova kláda v Komandu :), ale Magazín spotřebitele Vám s ním pomůže.

Většina právníků při publikování nejde hlouběji do neprobádaných vod, tj. věci zatím soudně v podstatě neřešené (viz např. v Drobném podnikání bez ŽL, Co/koho lze fotit či nahrávat bez souhlasu, Škoda způsobená provozní činností, Násilné vystěhování nájemce, zadržovací právo pronajímatele, Nesprávná rozhodnutí ÚS a NS) Když si něco neuvědomíte, půl článku přepisujete, v horším případě to „nechytíte“ ani později a zásadním způsobem se seknete…. . Proti tomu stojí odměna uspokojení ze splnění náročného úkolu a možnost udat směr.

Právo na ochranu zdroje

Magazín je oprávněn zachovat anonymitu zdrojů i před státními orgány na základě čl. 17/4 Listiny (právo získávat a šířit informace) a analogie § 16 tiskového zákona (46/2000Sb.) a § 41 z. o rozhlasovém a televizním vysílání (231/2001 Sb.). Na přání zdroje bude zachována i anonymita zaměstnavatele – primárně jde spíš o popis nefér praktik a návod na obranu, než ukázat prstem.

Licence

Články lze citovat či republikovat nejvýše do poloviny rozsahu textu s uvedením linku magazinspotrebitele.cz. Fotky bez uvedení licence, vyjma rozpoznatelných osob, lze užít bez omezení, včetně úprav.

Web tvořen s využitím GPL software WordPress, linux-Debian/Ubuntu, LibreOffice, Gimp Image Editor, databáze fotek Flickr a jiných databází v režimu creative commons a dalších zdrojů. Dík jejich tvůrcům.

Pravidla komentářů

Vyplňuje se jméno či přezdívka a email. E-mail není zveřejněn a Magazín s ním nijak nenakládá. Dotaz je zodpovězen do týdne, ledaže je odpověď zjevná z článku či komentářů (v tom případě je smazán). U rubriky Zajímavosti je diskuze omezena pouze pravidly slušného chování. V právních článcích nejsou schváleny komentáře bez přidané hodnoty k tématu.

 

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D.

Něco o autorovi: abyste znali úhel pohledu. Jsem pasivní člen sociální demokracie od cca 2013 a k ní mám též duší nejblíž. Od 2018 volím piráty pro transparenci, férovost a stranickou demokracii, byť duchem stále zůstávám u ČSSD a čekám, že se zbaví lidí zatížených minulostí, aby mělo smysl pro ni pracovat. V současné době mi dává mnohem větší smysl pracovat na sobě a zkusit státu pomoci v jejích řadách později.

Jsem aplikující právník i vystudovaný ekonom, podnikatel, obyvatel Nuslí od narození do aktuálních 41 let a publikující redaktor magazinspotrebitel.cz. Vzhledem ke své profesi se  držím se stranou politických komentářů, jež byly v minulosti velmi kritické k posledním 2 prezidentům a premiérům za ODS a ANO. Mí kamarádi jsou většinou podnikatelé či z menší části pak manažeři. Jako sociálně smýšlející člověk se tedy spíše názorově odkláním ze své sociální skupiny.

Ze zpravodajských webu mám nejraději idnes.cz, lidovky.cz

populárně naučné: dotyk.cz, autoforum.cz

sem tam kouknu na: reflex.cz, forum24.cz, hlidacipes.org, demagog.cz, bbc.com, placené ihned.cz

 vl.koranda zavinac gmail.com

t. 608 704 884