O magazínu

 

O čem je Magazín spotřebitele

Zaměření: právní a spotřebitelské poradenství v denním životě. V obdobném časopise obvykle najdete obecné popisy problému, pastí a doporučení, jak se jim vyhnout. Občas přidána zajímavost.

V čem se liší

1.Když dojde na lámání chleba, nestačí odkaz na příslušný paragraf, často ani jeho vysvětlení. Normální člověk neví, zda je správné. Je nutná i argumentace k výkladu, např. proč do nutných nákladů na reklamaci patří i znalecký posudek (viz pojednání Reklamace a vracení zboží) a proč nikdo nemůže tvrdit opak.

2. Konkrétnější právní postup – spotřebitel může sám bez většího tápání provést úvodní úkony pro zajištění svých práv např. odstoupení od smlouvy, vrácení zboží a zaslání výzvy k úhradě dluhu. Ušetří tak pár tisíc a mnohdy věc vyřeší i bez soudu. V této úvodní fázi není přidaná hodnota právníka vysoká, jde spíš o administrativní práci.

3. Články jsou aktualizovány. Není tlak na vydávání stále nových a nejsou překážky editace v podobě autorského práva (autor je zpravidla jedna osoba).

S kůží na trh

Spotřebitelské břemeno je obrovské, asi 3x větší než Arnoldova kláda v Komandu :), ale Magazín spotřebitele Vám s ním pomůže.

Spotřebitelské břemeno je obrovské, asi 3x větší než Arnoldova kláda v Komandu :), ale Magazín spotřebitele Vám s ním pomůže.

Většina právníků při publikování nejde hlouběji do neprobádaných vod, tj. věci zatím soudně v podstatě neřešené (viz např. v Drobném podnikání bez ŽL, Co/koho lze fotit či nahrávat bez souhlasu, Škoda způsobená provozní činností, Násilné vystěhování nájemce, zadržovací právo pronajímatele, Nesprávná rozhodnutí ÚS a NS) Když si něco neuvědomíte, půl článku přepisujete, v horším případě to „nechytíte“ ani později a zásadním způsobem se seknete…. . Proti tomu stojí odměna uspokojení ze splnění náročného úkolu a možnost udat směr.

Právo na ochranu zdroje

Magazín je oprávněn zachovat anonymitu zdrojů i před státními orgány na základě čl. 17/4 Listiny (právo získávat a šířit informace) a analogie § 16 tiskového zákona (46/2000Sb.) a § 41 z. o rozhlasovém a televizním vysílání (231/2001 Sb.). Na přání zdroje bude zachována i anonymita zaměstnavatele – primárně jde spíš o popis nefér praktik a návod na obranu, než ukázat prstem.

Licence

Články lze citovat či republikovat nejvýše do poloviny rozsahu textu s uvedením linku magazinspotrebitele.cz. Fotky bez uvedení licence, vyjma rozpoznatelných osob, lze užít bez omezení, včetně úprav.

Web tvořen s využitím GPL software WordPress, linux-Debian/Ubuntu, LibreOffice, Gimp Image Editor, databáze fotek Flickr a jiných databází v režimu creative commons a dalších zdrojů. Dík jejich tvůrcům.

Pravidla komentářů

Vyplňuje se jméno či přezdívka a email. E-mail není zveřejněn a Magazín s ním nijak nenakládá. Dotaz je zodpovězen do týdne, ledaže je odpověď zjevná z článku či komentářů (v tom případě je smazán). U rubriky Zajímavosti je diskuze omezena pouze pravidly slušného chování. V právních článcích nejsou schváleny komentáře bez přidané hodnoty k tématu.

Přejete si právní službu nebo právní zastoupení?

Pokud si přejete právní službu – stanovisko, konzultaci, smlouvu či právní zastoupení či pomoc s jiným právním konem, má sazba je 1500Kč na hod. bez DPH. Prosím Vás tedy o zaslání kontaktu na Vás a zálohy 1815Kč na účet 2500353805/2010.

 

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D.

Jsem advokátní koncipient, obyvatel Nuslí od narození (1978) a publikující redaktor magazinspotrebitele.cz a podnikatel. Vzhledem ke své profesi se  držím se stranou politických komentářů. Jsem sociálně smýšlející člověk, proto v Magazínu nezištně pomáhám lidem. Volím od 2016 Piráty pro transparentnost a potírání okrádání státu politiky, stranickou demokracii, funkcionalitu strany jako organického efektivního celku, absenci hříchů (veřejné zakázky). Nejsem od 2005 na žádné sociální síti. Vzalo mi to hodně času a energie a nic nedalo.

Ze zpravodajských webu mám nejraději idnes.cz, lidovky.cz

populárně naučné: autoforum.cz, dotyk.cz

sem tam kouknu na: bbc.com, cnn.com, ihned.cz  (méně často na reflex.cz, forum24.cz, hlidacipes.org, demagog.cz)

 vl.koranda zavinac gmail.com

t. 608 704 884