Testy

Nákup notebooku z USA

Shrnutí

Nákup notebooku v americkém eshopu, např. na serveru levné elektroniky v USA na Best Buy má svá úskalí, pro která nebude pro většinu lidí zajímavý. Na některé notebooky a s některými dopravci dosáhanete opravdu na výrazné, lze říci až extrémní slevy. Zboží dostanete při nákupu vlastními silami o 1 měsíc později, pro asistovaném nákupu i o 2 měsíce později. Strávíte s tím 12 hodin, s tímto průvodcem možná polovinu, na druhý nákup 2-3 hodiny práce. Rozdíl ceny v České republice a ceny notebooku v USA (navýšené o české DPH 21%) by měl být minimálně 12 000 Kč při asistovaném nákupu resp. 6000 Kč při vlastními silami (autonomní nákup).

Úvod

Zkoušíte, zda notebook lze v zahraničí pořídit levněji. Pokud jste notebookový fanda, občas mrknete na zahraniční recenze např. notebookcheck.de či jiné, kde Vás odkáží na akce amerického serveru s elektronikou bestbuy.com. Většinu notebooků Lenovo, HP, Acer mají v USA za stejné ceny. Ale třeba dražší Asus a Apple tam seženete v akcích výrazně levněji.

Akce na USA serveru elektroniky Bestbuy

Akce na americkém serveru Best Buy se zpravidla opakují 1 celý týden v měsíci sleva 20% z běžné ceny. Nejde o marketingovou, ale reálnou slevu. Např. Asus Zephyrus G14, Oled, RTX 4060, 16GB RAM je takto zlevněn z 1599 na 1299 USD. USD ceny jsou vždy bez DPH a i američan je platí okolo 15% až při doručení (DPH sazba se liší dle US států podobně jako u států EU).

Pro srovnání Asus Zephyrus G14 OLED stál v době nákupu a po 4 měsících (jaro / léto 2024) stále stojí v ČR 46 000 s DPH,- se nepatrně slabším CPU AMD Ryzen 7 8845HS a RTX 4050 či 62000,- stejný, ale s větší RAM 32GB. Cenu hypotetické stejné verze Ryzen 9 8945HS – 16GB LPDDR5X – NVIDIA GeForce RTX 4060 (v ČR není) tedy vypočteme objektivně na 56 250 Kč s DPH, subjektivně na 51250,- s DPH neb více než 5000 bych za 15-20% silnější grafiku platit nechtěl.

Kratší záruka omezená na zemi prodeje, ledaže máte záruku mezinárodní

V USA je proti 2 leté EU záruce pouze 1 roční záruka resp. 6 měsíců na rozbalené zboží. Na notebooky bývá 3 letá mezinárodní záruka (míval to např. HP a Lenovo). To neplatí plošně. Např. Asus i dražších notebooků uvádí, že záruka je jeden rok a je možné realizovat pouze v zemi nákupu. Záruku si lze u Asus za příplatek přes internet prodloužit. Není jasné, zda záruku lze prodloužení za příplatek přesunout i do jiné země. Spíše nikoli.

Forwarder Planet Express

BestBuy nezasílá mimo USA či Kanadu a je třeba platební kartou poslat kerdit na planetexpress.com a dát instrukci k nákupu (popis, cena zboží, link na zboží).

8.6.2024 jsem složil první kredit 1350 USD (rezerva na dopravu)

PlanetExpress si bere 7,5% z ceny nákupu. tj. u nás 97 USD. Doprava v rámci USA bývá při takto vysoké ceně zdarma.

Zde je důležité vybrat nákup přes pobočku, kde se neplatí DPH v rámci USA, tj. aktuálně Tualatin Oregon (2. možnost Ca – Kalifornie započte ukáže daně navíc).

Pokud nakupujete na firmu a chcete doručení na jinou adresu či osobu, např. Vašeho právníka, vůbec to neřešte, firmu vůbec neuvádějte a uveďte pouze adresáta. Planetexpress totiž vytvoří fakturu tak na hovno, že si jí musíte napsat sami (více později)

Mě se takto podačilo nakoupit až na 3. pokus. Prvně jsem čekal na slevu další měsíc a následně bych to zase nestihl, ale se stěstím slevu prodloužili o týden, tak mi to za těch 1299 plus odměna nakoupili. Celkově byl tedy jen nákup prodloužen o 5 týdnů a 2 nákupy jsme musel rušit. Naštěstí jsem na věc nespěchal. Děti maj mobily a notebook jim musím vysloveně tlačit. Nepřejí si ho heh. To je doba, co!?

Pár dní čekáte až zboží dojde do skladu. Následně jste mailem vyzváni k identifikaci zboží za účelem celní deklarace. Planet Express je garážová firma a deklarace je na webu opravdu dobře schovaná. Ani já, zkušený internotový uživatel jsem formulář nenašel a musel jsem psát na podporu, aby mě navedla! To je na hlavu neb ji musí byplnit každý zákazník Planet Express …

S planet Express nepočítejte s tím, že byste zakoupili rozbalené zboží ve slevě, které bývá ještě o 10-20 levnější. Slevy jsou sice krásné a mnohem větší než 1% nebo 2% jako u PC shopů v ČR. Ale s Planet Express sami nenakupujete. Dáváte jen instrukci k nákupu. Na dotaz, proč Planet Expres nákup trvá několik dní řekli, že pobočka v Oregonu je zavalena objednávkami a že mám čekat. Na dotaz, zda mohu nakoupit sám, řekli, že nikoli, ale že konkurenční forwardovací společnosti to umožňují. Pokud byste si mohli nakoupit sami a udat adresu forwardera v USA, mohli byste patrně i koupit rozbalené zboží a i odměna za pouhé přeposlání by byla určitě nižší. Vzhledem k nemožnosti nákupu rozbaleného zboží jsem musel podruhé kartou doplnit kredit u Planet Express, a to 46 USD.

Možnost nakoupit nové, ale i rozbalené zboží ve slevě – forwarder Shipito.com a USA-balik.cz

O Shipito.com jsem se dozvěděl až po nákupu. Web vypadá rozhodně seriózněji než Planet Express a věřil bych jim. Navíc je kvalitně přeložen do českého jazyka. Vaši americkou adresu, kterou později vyplníte při nákupu v americkém eshopu, obdržíte na Shopito automaticky hned po registraci (jméno, mail, heslo). Pozor – pouze s prémiovým členstvím za 10USD měsíčně můžete zvolit adresu v Oregonu, kde neplatí státní DPH. Jinak Vám dají jen adresu v Kalifornii se VAT sazbou 7,5%, která Vám následně navýši nejen finální cenu, ale multiplikuje i případné clo a českou 21% DPH. Dále zaplatíte za objednávku procesní poplatek cca 3,5USD a za celní deklaraci cca 7,5 USD. S free členstvím nepatíte 10USD měsíčně ale dopadne na Vás Kalifornská DPH (informace získány na dvojí dotaz na podpoře).

Navíc doprava bude patrně o něco levnější, neb Shipito patrně posílá větší objemy než Planet Express a má lepší smluvní ceny. U asistovaného nákupu zmiňují 4,3% za asistenci a 8% provizi. Pokud si nakupujete sami, nikde provizi nezmiňují. Je možné, že provizi 8% účtují i u autonomního nákupu (ověříme v nejbližších dnech). Shipito má českou emailovou podporu a i speciální email adresu pro Českou Republiku.

USA-balik.cz bere za balík pouze 10 USD, avšak sklad má v Georgii s americkou DPH 4-8,9% dle druhu zboží. USA-balik provozuje česká firma a podpora je přímo v ČR a to na mailu a dokonce i telefonicky.

Pokud by se Vám nákup rozbaleného zboží povedl, na rozbalené zboží není v USA plná roční záruka, ale jen 6 měsíců. Zda by se počítala 3 letá mezinárodní záruka notebooku, těžko odhadnout (opět prosím o komentáře). Za slevu 200 USD za rozbalený notebook ve vynikající kvalitě (jako nové, komplet příslušenství), tj. nějakých 6500 s DPH bych nicméně 3 letou záruku obětoval a spokojil se s 6 měsíci.

Doprava notebooku z USA

Při US celní deklaraci zvolíte i dopravu a její cenu u mě 114,58 doprava + 4 USD pojištění. Znovu tak platíte kredit na jedinou budoucí fakturu. Dle mého názoru by to bylo možné a více transparentní sloučit vše – i s kupní cenou a odměnou do jednoho požadavku na kredit. Doručovací adresu totiž vyplníte hned při registraci a není problém ji automatizovaně zpracovat rovnou při nákupu včetně ceny dopravy. Doplnila by se jen hmotnost a rozměry balení, což u mnoha věcí často znáte či odhadnete. Avšak i u Shipito Vám dopravné vypočítají až když na adresu v USA dojde Vámi zakoupená zásilka. Ani u Shipito se druhé platbě nevyhnete. Zálohové faktury nedávají. Nákup na firmu tak může být problém.

Pár dnů po vyplnění americké celní deklarace dostanete emailem avizo, že dopravce přijal data k zásilce. Samotná zásilka je však z Planet Express vyexpedována až cca o 10 dnů později a na mou urgenci. Prý ať čekám, že toho mají hodně běžně expedují po 12 dnech. Neschopnost expedovat zboží, které už máte na skladě, v Evropě snad nezažijete snad ani u bankrotujích společností! Někteří to možná pamatují z dob komunismu.

Letecky to jde rychle a cca týden po odeslání je to v ČR.

Pokud je malý rozdíl v ceně dopravy (např. 10 či 20 USD), místo USPS volte raději: pořadí od nejlepších 1. Fedex 2. UPS 3. jiná globální soukromá dopravní společnost, předposlední DHL (DHL už stojí celkem za prd, ale stále mnohem lepší než pošta), poslední USPS.

Článek pokračuje níže — Sponzor článku – Dle mého názoru nejlepší obchod se sexuálními pomůckami Extasica.com

Soupis získaných zkušeností do článku trval 6 hodin. Děkujeme, že našeho sponzora navštívíte. —

Platba kartou, bankovním převodem se to u nižších částek nevyplatí

Většina bude v zásadě pro pohodlnost platit kartou. Je to mnohem pohodlnější. Kurs se od devizového středu při platbě platební kartou odchyluje cca o 50-80 haléřů. Mazáci, jež mají účet u některé z výhodných finančních institucí pro platby do zahraničí jako např. u českého Citfinu (pouze pro podnikatele) – odchylka cca 30-40 haléřů od devizového středu mohou u Shipito platit na účet za úhradu bankovního poplatku cca 12 USD. U částky v nižších tisících dolarů se to přes účet v podstatě nevyplatí.

Tragická Česká pošta a celní deklarace

Posílá se přes americkou poštu USPS a ta samozřejmě přes tragickou Českou poštu. Garážová firma PlanetExpress bohužel nevyplní Váš email ani telefon a tak Vás česká Pošta kontaktuje dopisem !!! že máte vyplnit celní prohlášení k číslem určené zásilce na webu.

Na webu České pošty vyplníte celní prohlášení a přijde Vám tento požadavek. OMG!!!

K odbavení výše uvedené zásilky prostřednictvím ČP je potřeba doložit:

1. Plná moc podepsaná statutárním orgánem společnosti (nemusí být ověřená)           

    – originál je nutné zaslat poštou na adresu:       Pošta Praha 120 – odbor celní deklarace,  K Hrušovu 293/2, Praha 10, 102 00 

      (na obálku uvést skladové číslo zásilky) nebo do datové schránky České pošty, s.p. kr7cdry 

2. Výpis z obchodního rejstříku, případně živnostenský list  –  scan dokladu

3. Osvědčení o DIČ – scan dokladu

4. Souhlas s platným ceníkem České pošty, s.p.

5. Vyjádření,  zda-li je firma plátce či neplátce DPH – vyjádření do textu e-mailu

6. Registrace EORI (identifikátor dovážejících a vyvážejících subjektů – registruje celní správa) – scan dokladu

7. Závazné dispozice k celnímu řízení – scan vyplněného dokladu

8. Doklad o ceně (faktura, proforma faktura, …) – scan dokladu

9. Závazné kontaktní údaje – scan vyplněného dokladu

Výpis z OR a ŽL stačí pdf z justice a výpisu ekonomických subjektů. Osvědčení o DPH a EORI stačí printscreent z příslušných webových registrů. Ostatní je třeba vyplnit, stačí nascanovaný podpis. Pouze plnou moc je třeba zaslat datovkou pro ověření identity. Souhlas s ceníkem jsem zapomněl a prošlo to :). Pro úplnost, UPS a DHL stačí jen faktura a plná moc !! Česká pošta bez front nezvládá doručovat balíky a dopisy a místo toho nabízí losy a bankovní účty, nenabídne digitální rozhraní firmám za podmínek jako konkurence a je pro doručování balíků 3x dražší než konkurence. Česká pošta je národní tragedie, zasluhující samostatný článek.

Jak jsme si již řekli faktura od PlanetExpress je na hovno – už jen ten prodejce nějaká Maya W. mluví za vše. Takže jim skoro ani nemusím vyčítat, že se faktura opět nedá najít a opět jsem musel žádat podporu. Stejně tak, že podělali i adresu nakupujícího a dali místo ní adresu adresáta. Faktura musí mj. obsahovat oddělenou částku dopravy a pojištění. Pokud ne (což je případ faktur PlanetExpress), celníci ve Vaší evropské zemi mají povinnost na dopravu započítat 40% ceny zboží. K ceně zboží, odměny a dopravy se následně připočte DPH a podléhá-li zboží clu i clo. Při špatné faktuře tedy zbytečně platíte vyšší clo a DPH!

Náležitosti faktury dováženého zboží pro řádnou celní deklaraci s minimem navýšení daní z důvodu nedostatku údajů faktury

Faktura musí krom kupujícího a prodávajícího dále obsahovat datum, cenu, menu označení zboží, nadpis Commercial Invoice a u dopravy doložku „incoterms DDP“ nebo incoterms DAP“. Editovatelný vzor faktury pro celní deklaraci xls formát nebo obrázek dole dole (fyzická osoba nevyplňuje Comm, tax a Eor ID). Žádná krása, ale vzor faktury obsahuje nutné náležitosti pro procelní bez zbytečných navýšení daní a cla. V případě že doručujete na jiné místo či jiné osobě, faktura naštěstí nemění doručovací adresu udanou v PlanetExpresu, takže fakturu můžete vystavte přímo na firmu i třeba se starým neaktuálním sídlem.

České pošta zjevně akceptuje i proforma fakturu. Nadnárodní dorpavci ale většinou požadují konečnou fakturu, takže zde jděte raději na jistotu s označením Commercial Invoice. Vhodné je též doplnit materiál produktu, tam kde to není zjevné z popisu či charakteru produktu. Dle materiálu se v některých případech volí (výhodnější) celní kategorie (např. clem zatížený plast vs silikon) a uvádí se i do statistik.

Celní deklarace tedy doručení prodlouží v lepším případě o cca další týden, pokud jste pohotoví. Třeba UPS, DHL, Fedex to zvládají mnohem rychleji s minimálními požadavky na adresáta.

Zlatým hřebem večera je poplatek české pošty 800,- Kč za služby celní deklarace, který uhradíte při převzetí zásilky. U nadnárodních doručovacích společností jako UPS, DHL apod. je poplatek za celní deklaraci poloviční. Pokud nejste plátce DPH (jste např. normální fyzická osoba), tak je samozřejmě třeba platit DPH již na vstupu – tedy při proclení.

Celková doba nákupu notebooku v USA eshopu do doručení

Nakoupeno a zaplaceno 8.6.2024 doručeno několika urgencích a maximální aktivitě po 2 měsících 6.8.2024.

Celková úspora notebooku nakoupeného v USA

cena z USA – 1512,46 USD**23,2CZK/USD*1,21DPH+800 poplatek celní deklarace=43250 Kč s DPH (včetně všech odměn, poplatků a daní).

Cena v ČR 51 250Kč s DPH subjektivně (kolik jsme ochoten platit). Objektivně dle skutečnách cen součástek u takto drahého ntb by to v ČR bylo o něco více a i úspora větší.

Úspora minimálně 9 000 Kč s DPH při identickém produktu a stejné záruce. Pokud mi nezáleží na době doručení, stále to považuji za dobrý obchod, do něhož bych šel znovu. Ostatním to ale nedoporučuji. S Shipito by však člověk mohl patrně uspořit až dalších 10 000,- (při vlastním nákupu a rozbaleném zboží) a dostat se tak téměř na polovinu ceny v ČR.

EU napajecí Kabel

Notebooky už s několik let dělají s odpojitelných síťovým kabelem právě z důvodu mezinárodní kompatibility napájení. Dvoupólových napájecích EU kabelů máte doma nejspíš spoustu od starších notebooků, nebo tiskáren či dokonce holící strojků či jiných eletrozařízení. Dokoupení 3polového napájecího kabelu Vás bude stát 200Kč.

Ceny notebooků Asus na Taiwanu

Asus se vyrábí na Taiwanu. Tamní ceny jsou výrazně lepší než v ČR, ale poměrně o dost horší než na Best Buy.

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor

autor je právník, ekonom s mnohaletými zkušenostmi se soukromými i komerčními nákupy ze zemí mimo EU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *