Testy

Dobré Netflix seriály 2023

aktualizováno 25.11.2023

Některé jsou kvalitou jako byste je natáčeli s kamarády na chatě. Mnoho seriálů trpí multikulturní a LGBT křečí, až máte pocit, že v USA jsou všichni indické lesby a afričtí gayové. Asi za multikulti berou tvůrci od Netflixu prémmie nebo spíš mají kvóty. Odpovídající rasové i gendrové zastoupení je dobře. Působí to zajímavě a realisticky. Vtahuje to do děje rasy a pozitivně představuje ostatním ve smyslu „Žijeme tu na planetě všichni spolu“. Ženské hlavní hrdinky jsou dokonce zajímavější než muži a je super, že žijeme v době, kdy dostávájí nebo možná brzy budou dostávat i stejně prostoru jako muži, či dokonce více. Ale když se to přehání a např. každej třetí V USA je černoch, Ind nebo gay, působí to spíš uměle a trapně. Pár seriálů je velmi slušných. Korejci bezkonkurenčně zvládají romantiku a naopak korejské akční filmy jsou nudné, nelogické s propadají i v akčních scénách samotných (Hra na oliheň). Indikací těch lepších seriálů občas bývá i CZ dabing místo titulků. Od nejlepšího dál:

Nicméně (Algoissjiman, Nevertheless) 100%, 2023

O klukovi, co má holku a milenky. Nejde to k ničemu přirovnat. Kouzelná atmosféra. Úžasná kamera a herci. Minimalistické, ale detailní scény. Doplněno krásnou hudbou. Kouzelná je na tom i realističnost, ač takovou zkušenost asi zažije jeden z miliardy. Vůbec si to nedokážu představit, ale je to úžasné. unese Vás to jinam. Celý seriál je jako byste byli na jiném místě, jako ve snu, nejen obrazně, ale i doslova.

Wow! Dokonalé. Bez keců a patosu. Koukáte na to s stále otevřenou pusou a necháte se unášet. V 7. díle na grilovačce jsem se i smál. Dobře se tam vzájemně vydusili, aniž by to chtěli. Scénáristku Won Jung 정원 rozhodně budu sledovat. Dívám se na věci víc jinak než ostatní, ale ona ukazuje, že to jde ještě dál. A režisérku Kim Ga-Ram 김가람 také. Seriál nevydírá slzami. O to víc mě dostalo, že jediný slzný okamžik bylo v mém případě vyjádření lesbické lásky. Necpali tam gastro a další tématické kulisy (zde umění) nad rámec kulis a měli to opravdu jen jako pozadí. Žádné nudné kecy o umění apod. Hlavní herec bude i v reálu trochu podivín. Je zárukou dobrých seriálů, ale hraje trochu prkenně. S dlouhými tichými pohledy prostě seriál utáhnout nejde. V podstatě se to ale vsákne do husté a pozitivním způsobem divé atmosféry seriálu. Pohledy hlavní herečky So-hee Han ten seriál do značné míry i udělaly. Je tu perfektní, jinde jí to již tak nesedne.

Naprostá bomba, kterou možná docení málo lidí, protože se s hrdiny jen těžko ztotožní.

Peklo pro nezadané (100%, 2023)

To se zdaleka nebude líbit každému. Mě si to ale sakra našlo i ve 44 letech. Reality show z tropického ostrova, kde má 5-6 holek a stejný počet kůuků čas na seznámení. Běžné reality show jsou zpravidla odpad. Tato show se od ostatních liší snad ve všech ohledech, vyjma přitažlivého vzhledu účastníků. Hráči jsou vysoce inteligentní. Není tam žádný tlak např. nedostatkem jídla či fyzickým vyčerpáním a všichni se mnou soustředit na nalezení ideálního protejšku. Velmi mírný tlak spočívá v omezenosti povolaných konverzačních témat a otázek, přesněji údajů, jež o sobě mohou hráči ostatním sdělit a zejména v časovém presu 8 dní. Skoro každý si hráči vybírají z opačného pohlaví a pokud se ve výběru shodnou, odjíždí na noc do luxusního hotelu, kde nemají limity pro rozhovor. Situace příjemně komentují 2 známé ženy a 2 známí muži z korejské společnosti. Ukazují nejen vhled a empatii, ale i přátelskost a celé to zjemňují pro herce i diváky. Smál jsem se dost. Ty rozhovory a kamera jsou oproti běžným reality show tak dobré, že se ptáte zda je to fake nebo ne. Hodně dělá to, že tam nezvou kdejaké gumy, jak je to evropských show běžné, kde marketingový specialista je už bez nadsázky inteligenční top :). Chytří lidé (plastický chirurg, chemička z harvardu, klavíristka a malířka z konzervatoře, střední podnikatelé aj.) jsou garancí zajímavých a milých rozhovorů. U Chlapů – kluků je zajímavé tunelové vidění, které jsem měl až do 30 let sám. Když se Vám někdo líbí a vy jemu ne, máte klapky na očích a když Vám řekne 3x ne, stále si myslíte, že jste se jen málo snažili, přitom vedle jsou další krásky a člověk se vážně zbytečně trápí, tedy krom toho, že pro dotčenou osobu je strašně nepříjemný aniž by si to uvědomoval. Někteří diváci si říkají, že ti kluci byli snad retardování. Já ale takto fungoval a vidět tento seriál v pubertě, hodně by mi to pomohlo. To ale není jediný důvod mého vysokého hodnocení. Zde dostanete pořádnou porci jemné inteligentní romantiky a krutě reálné. Dále se to liší v ohleduplnosti a roztomilosti Korejců. Je to hodně jemné, ale zárověň i celkem intenzivní. Co mě vadilo. Nic. Možná se to nemuselo překombinovat nově příchozími v průběhu soutěže. Ač jeden příchozí bývalý spetznas tam nakráčel dost sebevědomě a rozvířil ty vody těch korejskejch stydlíků. Pointa může být i v tom, že pokud tam někdo nemá ideální protějšek, lze to vypozorovat a tímto způsobem jí nebo jeho přidat později. To se stalo v první řadě (viz dále). Perlička za závěr – stará klišovitá pravda, i těm největším frajerům se občas z lásky podlomí kolena tak, že to skoro ani nejde ustát.

Druhou sérii jsem viděl jako první a hodnocení výše (100%) je k ní. První série je ještě lepší než druhá, ale víc než 100 % dát nejde :). Jediné, co je v druhé lepší, je kamera. Lépe se naučili účastníkům koukat do očí. Také si pohlídali, aby se nikdo neznal předem. To je víc fér.

Zajímavosti: V realitě je 90% vztahů láska z rozumu nebo lépe řečeno láska na druhý pohled. Zde si ale účastníci mohli vybírat. Nejzajímavější bylo, že vůbec nerozhodovalo, jak mluvili, co říkali a jak se snažili, ale jak se navzájem líbili fyzicky. Všichni chtěli, vtipné milé či z hezkým úsměvem apod., ale nakonec si vybrali ty fyzicky nejhezčí, co se k nim relativně hodili. Člověk by je mohl pospojovat i jen dle fotek, aniž by se viděli. Nesoudím je za to. Mám to zcela stejně. A myslím, že to postihuje méně disciplinované lidi. Ti disciplinovaní mají i jiné priority např. soběstačnost partnerky, a lásce a sexuální chemii přikládají nižší váhu. Holky ale jednaly o něco více i hlavou, nejen ty nejvíce chtěné , ale i ty na které moc nezbylo. Vtipné je, že z první série se všichni již po roce rozešli. Všichni byli již před show velké osobnosti a show to jen posílila, takže pak museli mít hodně práce i nabídek. Vedle fyzického vzhledu pak nejvíce bodovalo vyjádření zájmu bez tlačení na pilu, bez chtění odpovědí či vyjádření. A u holek i věrnost či oddanost. Máme naučeno, že kvůli lásce je nutno bojovat a trápit se. Po letech myslím, že to ale je možná ta největší hloupost, co si na sebe lidstvo ušilo. Flirt a lásku si člověk může prostě jen užívat. Nepřivlastňovat si druhého, ať city opětuje nebo ne. Žít okamžikem a ne očekáváními. Málokdo to pochopí mladý. Ale i ve vyšším věku je to lepší než nikdy. Všichni komentující byli vážně skvělí. Takové jemné ale ke každému vřelé a intenzivní postřehy a vtípky. Zkusím něco z toho nakopírovat do svého portfolia :). Vůbec ti Korejci jsou prostě konverzačně velmi zdatní a hlavně vtipní.

Lepší než my (98 %, 2023)

Snad nejpropracovanější postavy a děj ze všech seriálů vůbec. Trochu nebo spíš více si pomohli i tím, že vedlejší postavy uměle zastávají více rolí. Umělý, ale divácky sympatický koncept – takže bez strhnuté bodů. Z blízké budoucnosti. Logika stojí slušně nohama na zemi, tedy až na neschopnou kriminální policii. A i když je to Rusko, tak tolik neschopní v reálu nebudou. Dojemné scény bez moralizování a vydírání. Slušné prokreslení všech postav. Uvěřitelné postavy. Uvěřitelní záporáci. Všechny dějové linky jsou zajímavé. Drobné obrazové detaily dokreslují realističnost. Nikde nenudí. Pořádný napínák. Smyčka se utahuje přijemně pomalu. Zvraty. Nenásleduje klišé. Vady: Přestože je Rusko „zemí neomezených možností“, policejní a mafiánská linka je i tak lehce naivní. Ale jen lehce, takže to lze snést. Docela pecka. Prvně snad i slza za robota. Musim přiznat, že absentující gayové, černoši a indové, mi nechyběli :).

Alchymie Duše (97 %, hodnoceno 2023)

Středověká utopie z Dálného východu, kde služebnictvo má práva blízká služebným v moderním demokratickém světě. Tato odchylka od historické reality umožňuje velmi vtipné konverzace. Epičnost. Neotřelost vyprávění. Vtipnost. Bez nudných dějových linií (s výjimkou milostné linie komorné Kim). Nic neskřípe, kupodivu ani logika. Dokonce si i šéfujou, aby jim logiku nepodtrhla vlastní specifická pravidla světa – Opravdu je dodržují (kapky pro zakrytí magie v očích). To jak si ze sebe všichni občas navzájem utahujou, to obrovsky ochutí. Smějete se často. Zajímavý a zcela nově a nepopsatelně pojatý je i vztah 2 hlavních hrdinů. Je to určitý mix velkého přátelství, společné cesty a probleskuje tam i sexuální chemie, ač tvůrci zpočátku silně naznačují, že milenci se nestanou. Je to nové a svěží snad ve všech ohledech. Vtipnou a zábavnou holku by člověk pohledal a zde ji dostanete. Tento seriál nastavil novou metriku a přepsal tabulky místních hodnocení (srazil dosud hodnocené nejlepší seriály k 90%). Díl má 70 minut a tím, že nepřetáčíte a má stálý spád, je to vlastně za každý z 20 dílů celovečerní film. První řada je tak de facto ekvivalent 4 běžných, z části přetáčených, seriálových sérií! Kulisy jsou v podstatě stále stejné, ale pěkné a hlavně to městečko opravdu žije. Při záběrech z ulic je to vždy, jako by tam v něm žili skuteční lidé. V podstatě to ani nevnímáte, ale dost to dotváří dojem.

Je to taky ta nejsladší romantika. Scénář a hlavní hrdinka jsou bomba, ale ani ostatní nehrajou druhé housle. Některé věci vidíte na rozdíl od postav již dopředu a těšíte se, až to objeví i postavy. Poutavý logicky propojený příběh. Ani druhá série se s tím nemaže, ale trochu se opakuje a přece jen ztrácí na pikantnosti i vtipu a tedy i té svěžesti, co byla na první sérii nejlepší. To je velká škoda. Také citelně chybí vynikající hlavní hrdinka první série, která do značné míry táhla. Závěr: Dlouhá ryzí radost bez výtek od začátku až do konce. První série 100%. Druhá 85%.

Modrooký Samuraj (96%, 2023)

Na rozdíl od japonských anime je zde znát i západní ruka a anime to opravdu zlidštilo a západnímu divákovi přiblížilo. Doba i hrdinové jsou tvrdí. Mají soucit, ale ne prostor ho aplikovat. Soubije jsou špinavé bez obvyklých keců. Děj osýpá s překvapivými zvraty. Všechny postavy a linky jsou zajimavé. Jediné drobné výtky po 1%. Divadelní vložka zajímavá, ale zbytečně dlouhá. Záporák velkej zlej slizkej běloch – no něco historické pravdy na tom je, ale spíš překroucené. Chování záporáka a jeho armády v závěru bylo hloupé (2%). Snad jediný seriál jedným dechem. Naštěstí je to jen nějakých 5 hodin. Super scénář. Obraz anime je vždy slabší ale umí zaujmout.

Nezastavuj (95%, hodnoceno 2023)

Svěží romantický komediální seriál. Dobrý, ale ne pro každého. Velmi neotřelé konverzace, kde se často i zasmějete. Lehký mix sportovního a filmového žánru, ale na rozdíl od jiných seriálů Vám to netlačí. Spousta morálních poučení, ale podobných nenásilně až zábavně. Lehce ujeté. Úžasné, jak jsou Korejci nastaveni pro druhé. Až se tomu nechce věřit. Vedlejší dějová linie je stejně zajímavá jako hlavní. To je snad první seriál, kde to tak je. Hlavního hrdinu podezřívám z lehkého autismu. Opravdu příjemná byla reálnost scén. Nic tam netahalo za uši, krom toho jak tam pořád jedí kuřata ve strouhance (to jsem herce až litoval). A to v kombinaci se zajímavými konverzacemi a postavami udělá hodně. Dokonce i ty gay filmaři ze západu tam přesně sedli. Taky je fajn, že Korejci si moc hlavu s americkými kvótami na gaye a lesby hlavu nelámou.

Nashle v mém 19. životě (hodnocení 93%)

Velmi svěží reinkarnační love téma. Vtipné originální komunikační zvraty. Konec třetího dílu mě rozbulel jako už dlouho nikdo. Jediné, co tam nudí jsou rádoby padouši. Ti by tam vůbec být nemuseli. Bonus za absenci kulinářských vložek. Zajímavý minimalistický produkt placement. Asi to mělo být kratší. Pak to trochu ztratilo šťávu.

Mr. Robot (90%, hodnoceno 2022)

Velice působivý a v rámci možností realistický hackerský a psychotický schizofrenický cyberpunk, na který zíráte s otevřenou pusou. Extrémní zvraty. Ani v poslední 6. sérii neztrácí dech. Naopak graduje. Žádný obvyklý netflixovský seriálový kolovrátek. Stále nový děj. Škoda jen těch nudných scén s travesty Číňany a čínskými gayi :), které se tam vůbec nehodí, ale Netflix kvoty bohužel poručily. Zajímavost: Hlavní hrdina prohraje všechny fyzické bitky. Nejlepší scéna: Schizofrenický boj sám se sebou v koridoru. Je tam znát, že scénář psal víc než jeden člověk. Spousta velmi silných momentů. na koukáte s otevřenou pusou. Moc bych htěl dát víc, ale za ty gay – co se tam vůbec nehodili (ale prostě je tam museli natlačit a tlačili hodně a často), a chvílema hroznou utahanost, prostě nemůžu.

Měl bych srazit dalších 5% za nerealističnost, kdy pár lidé přehackuje armády bezpečnostních IT expertů a jiných hackerů v nespočetně systémech a situacích, a to i s podporou zevnitř a velmi sofistikovanými a přesvědčivými akcemi, za které seriál sbírá body. Je to znalostně i časově nemožné, ale dobře udělaný hackerský film, podobně jako zombárny, vždy budou mít u mě malé plus.

Brave New World (78%)

Svět bez pravidel. Od dystopie či utopie člověk čeká hloubku či surovost. Zde dostane částečně tu hloubku, něco vaty a nečekaně dost vtipu. Možná i tak trochu nezamýšleného. Čím dřív prokouknete, že jde tak trochu o boudu na diváka a skrytou komedii, kde o nic nejde, tím víc si to užijete. Silnou stránkou je, že ač se film tváří, že utopická společnost má silná pravidla, v reálu nejsou vynucována (jejich poručení krom vynadání nemá jiné důsledky) a každý si tam může dělat co chce. To prohlubuje, možná i nezamýšleně, ujetost i vtipnost. A hlavně to zcela vypíná logiku. Postavy tedy na rozdíl od všech jiných filmů (vyjma filmů o mentálech a loserech) nemohou jednat logicky chybně (tzn. nemohou otravně porušovat pravidla scénáře). O vývoji budoucí scény proto nemůžete mít žádné očekávání, volně se necháváte unášet dějem a čekáte co přijde za další vtipnou ujeťárnu. Na tom konci to zbytečně podělali. Ani jsem to nedokoukal a ocenění šlo o 10% dolů. Druhá půlka seriálu v podstatě nestojí za nic.

Sladký domove (87%, hodnoceno 2023)

Zombárny jsou mé oblíbené. Spousta zajímavých zvratů a monster. Zbytečně moc krve a tragických osudů pod jednou střechou. Přehnaně panické a sobecké jednání postav zbytečně navozuje nerealistickou atmosféru.

Záhadný lovec (87 %, hodnoceno 2023)

De facto rodinka chytá lidi posedlé zlými duchy. Fantasy s nadpřirozenými schopnostmi lovců. První korejský seriál, kde funguje i realistická akce. Občas se i zasmějete. Funguje i logika, takže nemusíte zavírat oči. V některých pasážích zejména z nebe a restaurace se kecá víc než je žádoucí, ale mnohem méně než v jiných seriálech. Téměř není třeba přetáčet. Scénář se vůbec neopakuje, je stále svěží a nový. To je též unikátní. V záloze má ještě milostnou linii hlavních hrdinů. Té se ale v podstatě ani nedostane a ani Vám to nevadí. Seriál je výborný i bez toho. Zlí jsou čiré zlo a zlu se smějí jak mentálové. Šikana ve škole je příliš recyklovaná a přehnaná. Tato zbytečné černobílost je jediné co tahá za uši. Byť hrdinové žijí v restauraci, oceňuji, že až na 2 krátké scény, nebyly pro Korejce typické a povinné, pro mě nudné, gastro vložky. Scénářem relativně obyčejné, ale svižné, zábavné, bez přetáčení a recyklace. První série 97%.

2. série to docela pohřbila. Hodně uspěchaný scénář. To špatné se prohloubilo a to dobré – příběh odešlo. Logika jednání postav a fyzika jsou rozbité natolik, že již nestačí přivřít oči a musíte je zavřít. A pak nemá smysl se dívat … Dokoukán jen první díl druhé série. Problém též je, že patrně není co nabídnout nového a prostě se jede recyklace s umocněním všeho – schopností a nepřátel. To pak jednak nefunguje z pohledu logiky, neb scénárista nedrží vlastní pravidla a na zajímavosti to stejně nepřidá.

Obchodní návrh (hodnocení 2023, 85%)

Romantický korejský seriál. Celkem jednoduchý děj. Ale bavil jsem se stále a občas i smál. Jde snad o jediný seriál vůbec, kde jsem téměř nepřetáčel. Snad vyjma těch gastronomických scén, televizních scén, s nimiž se to naštěstí nepřehánělo. A také jediný seriál, kde nemám co vytknout. Možná to bylo i tím, že je jasně dané dějová linie kolem hlavní hrdinky a ta má a všechny mírné odbočky. Hodně korejské nadsázky se sem tam nereálnými situacemi (mobing zaměstnankyně zamilovaným šéfem, pantofle vykopnutá 15m, naskočení do auta večer k cizinci atd atd). ale seriál se ani nějak vážně nebere, takže nelogické situace mi tu nevadily. Zde se dají brát jako součást určité grotesky. Poučení: Částečně vypovídá o pracovní kultuře na Dálném východě. Trochu i umění flirtu a vytrvalosti při něm. Neustále spád, vtip nebo celkem realistické zajímavé zápletky. Nepotřebovali to zbytečně natahovat. Seriál je také prostý všech morálních poučení. Prostě v něm jen ubíhá zábavný děj. Srážka, výtky a co šlo udělat líp: Asi nic, co by mělo význam. 🙂 Seriál tak z poloviny sponzoroval Samsung – divize V :). V podstatě bych mohl hodnotit i 100% za v podstatě nulové přetáčení a neustálý Děj. Ale pokud mám zohlednit, nějaké silné – epické momenty, které si člověk zapamatuje celý život, tak to tam asi nebylo.

Půjčovna masa (85%, hodnoceno 2022)

Velmi neotřelý román z budoucnosti stavící na myšlence snadného přenosu vědomí do jiných těl. Pěkné techické vychytávky z budoucnosti a dobré souboje.

Zaklínač 1. a 3. série (85 %, hodnoceno 2022)

Byť mám rád fantasy žánr, Hra o trůny u mě skončila po proklikání prvních dvou dílů první řady. Jen se tam kecá.

První řada zaklínače měla neskutečnou atmosféru a slušný příběh i akci. Druhá řada byla zklamáním. Politikařením a kecy bojovala s nudou a zachraňovala to částečně jen skvělá temná atmosféra. Třetí volně navazující mini série Pokrevní pouto (chybně přeloženo do ČJ, správně Pokrevní původ) opět laťku zvedá zpět.

Chyba je v nezáživném vyprávění. Seriál Vás nedokáže vtáhnout do děje a děj je v podstatě jen kulisou pro akci a atmosféru a ne naopak. Je Vám v podstatě jedno, co se tam děje, ale je fajn tam být.

Ginny a Georga (85 %, hodnoceno 2023)

Studentská a rodinná komedie s lehkou temnou zápletkou. Svěží děj. Postavy jednají relativně normálně. Občas to přepalují ale jinak by to nešlo. Rozhovory jsou vtipné pro kluky i holky. Je to vyvážené a je pozitivně vidět, že scénář psala ženská. Nebojí se ani realističtějšího a neohrabaného sexu (plného pochybností) mladých. První seriál, kde povinná mulitikulti není jako pěst na oko, ale sedí. S homosexualitou se to nepřehání. Jediná výtka, že autorka si neustálými transcendentními podobenstvími, jimž rozumí leda učitéle američtí angličtiny asi léčí nějaký vzdělanostní mindrák. V tomto se určitě mluva hrdinů odlišuje od americké mládeže. Učitel angličtiny je bílý rasista, o.k. asi pravděpodobnější situace než že to bude černý rasista. Zajímavé, co vše lze ještě pokládat za rasismus. Hlavní hrdinka mulatka Ginny si stěžuje na vyčleňování rasistickým učitelem, přitom na první hodině se sama vyčlení způsobem, jaký by si nedokázal představit žádný student na světě. Za rasismus pak považuje i to, když se učitel snaží o nápravu. Mladí jsou až moc velcí slaboši a rozhází je úplně vše, což neodráží realitu našeho ani amerického světa.

Scénáristka jako uvědomnělá žena dělá americkým ženám medvědí službu. Přepaluje chování amerických maminek pořádajících společenské a komunitní akce a dělá z nich snobky, co otravujou a nemaj co na práci. Takhle té gendrové rovnosti, paní scénaristko rovnostářského Netflixu, nedosáhnete. Stejně tak mohla napalovat pánské kluby a bratrstva v Americe… I tak scénáristce velký potelsk. Pohlazení na duši. Těšíte se na další díly.

Hráči The Bowlers 84%

Zajímavé z prostředí amerického fotbalu. Seriál ale hodně recykluje sám sebe. Víc viz . člínek Dobré Amazoin Seriály.

Du – Na (hodnocení 84%, 2023)

Prostý, ale velmi propracovaný scénář. Podobně magické jako Algoissjiman. Skoro jediný korejský seriál, kde funguje logika a postavy se chovají přirozeně (minimum emotivního přehrávání). 6. díl – prvně užity závěrečné titulky pro dokreslené příběhu seriálu. Výborný novátorský prvek! Konečně se koukne divák i na titulky. Poslední třetina vláčnější. Výpadek logiky si to nechalo bohužel až na závěr, který zdánlivě dává zajímavý realistický smysl, ale přitom je vzhledem k jejich vzájemným citům blbost. Nebýt závěru tak bych v romantickém opojení ponechal hodnocení o dost vyšší.

Světlo stíny (2023, 83%)

Americký film natáčený Rusy. Strašně pod financované kostýmy a výprava tahají za oči v každé scéně. Triky neurazí. Hodně to zachraňuje příběh. Fungují vlastně všechny dějové linie. Mafiánský záporák tak nějak neví, jak se má vlastně chovat.

Čmuchalové (2023, 82%)

O bojovnících proti lichvářské mafii. Povedené bitky, ač dosti přitažené za vlasy. Ale aspoň to nevypadá jako obvykle u korejců – tj. jako když jdu s kášema za barák a a tam natočíme bitku :). Zlí jsou čiré zlo a zlu se smějí jak mentálové. Tato zbytečná černobílost je druhá věc, co tahá za uši. Naivita prostě stříká i z těch nejlepších korejských seriálů. Poslední 3 díly z 8 už byl dost scenáristicky kvalitativní sešup a přitažené za vlasy tolik, že to našelo strávit. Dva elitní bijci, jež gangy nedostali roky zhasnou hned po sobě během dne. Dědové bojují s mladými … Dost to předchozím dílům pokazily.

Království úsměvů (v hodnocení 82%)

Šikana zaměstnanců zbytečně přitažená za vlasy není vtipná. Linie hádek s nevlastní sestrou o impérium nedává smysl. Pokud by se oba snažili, otec by je podělil stejně. Nevlastní sestra jako zlo nedává smysl. Hlavní hrdina jako naprostý snob a neumětel – též přitažené za vlasy včetně linie neznámého osudu matky. Linie hlavní hrdinky o.k. Linie hlavního hrdiny nesmyslná a nešla zahrát se ctí. Přeslazená recyklace, ale vtipná. Celkem svěží, ale jestli to takto půjde celý seriál, tak se to vzpříčí v krku. Na konec to seriál ustál.

Fejky 1. (80%, hodnoceno 2023)

Teenagerky padělají doklady ve velkém. Snad první seriál, co ořezal nudnou omáčku a s poloviční délkou dílů 23 minut má velmi svižné tempo. Realistické. Hlídaj si v tomto ohledu záda. Linka s mafiánem je trochu naivní, ale prakticky neruší. Trochu nepřirozeně působí i velké rozdíly ve vnímání událostí hlavními hrdiny při opakovaném vyprávění. Teším se na pokračování.

Wednesday (80%, hodnoceno 2022)

Děj. Originální prostředí, zápletky i charismatická originální hrdinka i vyprávění. Atmosféra. Viděl jsem jen část, možná hodnocení ještě zvednu.

Lucifer (80%, hodnoceno 2022)

Úchvatná mysteriozní atmosféra kolem existence boha, ale neskutečně pořád do kola. Bohužel tvůrci byli příliš hladoví a nebo neodhadli dávkování. Od třetí série už sledujete jen hlavní linii o kriminální zápletky přetáčíte. Kdyby to místo 6 sérií byly 2 nebo tři, byla by to pecka. Takto je to hodně i velkovýkrm prasátek.

Arcane (80%, hodnoceno 2022)

Svěží dystopický 3d seriál. Místy celkem ztrácí na tempu.

Kapitán Fall (80%, hodnoceno 2022)

Taková drsnější Dobrodružství Ládínka či drsnější Simsnovi.

Skoro normální rodina (80%, hodnoceno 2023)

Klasická seversky dusná atmosféra. Stále napětí. Postavy jednají logicky. Jen to právo viděla scénáristka jen oknem z rychlíku. Ten závěr -posledních 10 minut měl být jinej, aby to právnicky sedělo (takto by to byla nutná obrana a film by se pak odehrál zcela jinak a ve třetinovém čase …). Jo a žaloba a vazby by za takové důkazní nouze vůbec nebyla.

80% hranice a víc odděluje velmi dobré od dobrých

Moje (Main) 79%, 2023

Autoři zjevně nikdy v domě superboháčů nestrávili víc než večeři. Chování boháčů a služebných je nesmyslné, 40% se přetáčí, ale při zamhouření oka udržuje zábavu a napětí od začátku až do konce.

Lock & Key / Klíč na zámek 79%

Originální nový příběh a vlastně i mikrouniverse. Pěkné triky. Bylo jasné, že s tolika novými a specifickými pravidly si musí rozbít s logikou hubu, takže to člověk rád pochopí a promine. Vysloveně špatná byla jen opilecká linka s mámou. 3. Série byla za úkol a za trest a krom diváku ji nikdo nechtěl. Zejména ne scénáristé, ale ani herci. Vtipné bylo jak se trápí úplně všichni (bohužel včetně diváků) a že to radši zařízli o 2 díly dřív, což je jen dobře. Škoda mohlo to být 90%.

Sladký domove Sweet home (78 %)

Slušná zobmárna s pěknými zvraty i mnoha nudnými morálními poučeními a přehnanými reakcemi na krizové situace.

Válečná jeptiška (77%, hodnoceno 2022)

Církevní prostředí jinak. Slušná akce. Jeden z mála Netflix seriálů, kde Vás dlouhodobě baví děj. Hodnotím s odstupem času a přemýšlím, kde jsou vady. Asi to bylo takové více béčkové než by se slušelo. Jinak zásadní výtka tam asi nebyla.

Cobra Kai (76%, hodnoceno 2022)

Vyvážený poměr ze života dospělých a teenagerů. Scény a humor jsou častým pohlazením na duši a je znát, že scénář psalo a ladilo více lidí, jež se perfektně doplňují. Jednání osob je občas mnohem víc scenáristicky přepálené (z hodných nerdů dělají nesmyslně grázly apod.) než je zdrávo i pro seriál (kde to proti realitě prostě přepalovat musíte, aby to nenudilo) se hodí i na seriál.

Zastoupení postav je přiměřené populaci a zálibě v karate. Žádná typická rasová a LGBT Netflix křeč. Vtipy jsou neotřelé, dobře vypointované. Takže se často smějete. Takový malý nebo  dnešní době asi spíš velký zázrak. Zvlášť 30letý „teenager“ prodavač z hobymarketu opravdu „rocks“. Kolovrátků a přepálenosti by mohlo být o něco méně. Taky flashbacky na Karate Kid jsou zbytečné. Jinak první a druhá série je pecka. Velká poklona. 90%

Ve třetí a dalších sériéch scénáristy ovládla panika nebo potřeba udělat to rychle. Přidali na nesmyslné brutalitě, ubrali na logice děje a humoru – tedy na tom co seriál činilo tak svěží. Třetí řada a další už jsou pouze slušné a dosti kolovrátkové a hodně sráží celkový dojem. Už si z toho ublinkáváte. Typický problém neflixových seriálů – neví, kdy přestat. Velkou výtkou je, že vesmír se točí jen kolem karate a to je prostě blbost i pro seriál o karate.

All of Us Are Dead (75%, hodnoceno 2022)

Kombinace teenage seriálu a zombárny. Slušné napětí, minizápletky, uvěřitelnost. Zombíci jsou můj nejoblíbenšjí žánr a mají vždy dobré hodnocení, tady krom slavnějšího Netflix sourozence Walking Dead, který mě jako jediná zombárna nudil a do tohoto hodnocení se nedostal. Netflix

Přízeň Krále (2023, 72%)

Princ se prohodí s dívkou dvojčetem. Prince zabijí a dívka násleně v utajení přibírá jeho roli. Další slušný romantický Korejec. S tou realističností ale dost pokulhává a není to nic převratného. Na odreagování o.k. a ikdyž zkouknete víc dílů najednou, tak nemáte nutkání ublinkávat.

Alice in Borderland (72%, hodnoceno 2023)

Alice in Borderland je japonský seriál taky z rodiny Battle Royale (na západě spíše známé jako Hunger Games). Je tam neustálá akce a štíhlé Japonky v bikinách. Jinak je při sledování třeba úplně vypnout mozek a to je škoda. Scénarista byla aso tak 22 letý milovník manga komiksů :). Že tam štíhlá karate Japonka neustále chudák odřená v postapokalyptickém světě bojuje v podprsence a nevezme si něco na ochranu proti odření naprosto chápu (kvůli té její podprdě, prsíčkám a plochému bříšku na to koukám). Hry jsou většinou modifikace her na babu, což zasmrádá, ale díky slušné akci a těm podprsenkám se dá přežít. Ale zejména bojové scény seriálu hodně trpí a z úrovně A se propadají rovnou do úrovně C (amatérská). Hrdinové jdou opakovaně, navíc jak blbci vždy s holýma rukama, proti pistoli tak, že utíkají 10 metrů skrčení přímo ke střelci a střelu podběhnou. OMG palec dolů. Je to jak kdybych si na gymplu o přestavíce řekli, že natočíme na mobil nějakej ten jakoby boj …. To vyvede z rovnováhy i velmi tolerantního diváka. Kdyby tam dali třeba pravidlo Hráči, nesmíš mít nikdy zbraň a strážce nesmí střílet od pasů dolů, tak budiž. Ale tahle opravdu žasnete v tom negativním slova smyslu. Pak už Vás ani nevzruší, že po ráně pěstí či nohou hrdina odlétne třeba 6 metrů :), jdou dobrovolně s holýma rukama proti noži a meči, plazí se po 10 bodných ranách do břicha či chodí s probodanýma nohama. Nechápu, jak mohou 95% času držet relativně vysokou úroveň a pak takto padnout relativně lehkých bojových scénách, kterým by se dalo i vyhnout, natočit jinak. Není to kvalitní filmové jídlo, ale na zaplnění hladového filmového žaludku (když není nic jiného) to stačí. Je tam i dost filosofických keců a naivity, ale o něco méně než v typickém korejském díle, takže v tomto ohledu je to relativně stravitelné.

Sexuální výchova (70 %, hodnoceno 2022)

To už je tak na hraně dobrého a průměrného seriálu. Kdyby ty tři řady smrskli do jedné, bylo by to fajn.

Vikingové (70%, hodnoceno 2022) – první řady

První řada. Syrová brutalita vyhnaná proti realitě do extrému funguje. První řada o.k. Druhá řada už je to ale hodně kolovrátek a hodnocení to sráží. Další řady nebudu koukat. Celkově na hraně kvality a průměru.

Jak prodávat drogy přes internet (70% – hodnoceno 2023) 3 řady

Dobré vyprávění. Na první pohled velmi realistické a přirozené. Hrdinové jsou v extrémní situaci a není třeba hrotit nic dalšího. Scénáristicky tedy velmi efektivní. Bohužel ve skutečném světě by je chytli do 4 týdnů od startu eshopu na běžném webu. Prostě by sledovali poštovní schránky a pokud by jezdili s poštou do jiných krajů, tak kamery. Celý seriál postavený na realističnosti tak vlastně má nulový základ. Čili koukáte na krásný ale v reálu totální nesmysl. A to je pro mě plýtvání i časem, který chci jen tak odpočinkově zabít. Mnohem líp by to fungovalo z nějaké rozvojové země, kde by poldy uplatili. Jenže to už by nebylo tak cool realistické, že je to třeba kluk od vedle z baráku, že? Inovativní – jeden z hlavních hrdinů je německý Turek na vozíků a výborně integrovaný – politicky ale i filmově. Nenaplňuje rasové a další diskriminační kvóty Netflixu, ale je plnohodnotnou postavou, kterou máte rádi ne z lítosti, ale že je fajn. Nejlepší scéna – první rande vozíčkáře na slepo, kdy za sebe poslal hezouna. Poslední díly 3.řady už buď neměli prachy nebo to scénárista těžce nedával.

Láska z nenávisti (70%, 2023)

Lehce netradiční slušně kořeněná jednohubka s trochou přehánění a přetáčení.

From me to you (70%, 2023)

Nebude to pro každého. Hodně ujetá a sladká japonská romantická konverzačka. První díl vtipný, pak už to byla jen romantika. Jakmile spolu začnou chodit, tak už seriál nemá co nabídnout. Tam to měli ukončit. Pěkné, ale nedokoukáno.

Nekvalitní

Na Netflixu je i hodně špatných seriálů, které vypadají jako byste je s kamarády natáčeli za dome :). To platí i pro ty lepší korejské jako Modrá až na kost nebo Hra na oliheň, což je jen hrozně protažený recyklovaný Battle Royale. Je to nuda. jsou jich spousty, tak ani nemá cenu je jmenovat.

Jen tak pro referenci, abyste měli srovnání seriál Přátelé (30 %). Tam se neději prostě nic nad rámec běžného života, nechápu proč jsou ty stupidní zápletky s jednoduchým humorem tak ceněné.

Nekvalitní, kteří se tváří jako kvalitní

Láska padá z nebe (60%, hodnocené 2023)

Aneb jak bruslit po totálně rozbitém ledě. Ze zápletky zde naivita nikoli teče, jak je tomu obvyklé v každém jihokorejském seriálu, ale přímo stříká do očí. Pro mě to bylo o to těžší, že Vietnamský venkov je můj druhý domov a byl jsem i v Číně. Z toho a ze zpráv si dokáži udělat obrázek o severokorejském venkovu. A ne lidi se tam opravu nechovají stejně jako na jihokorejském venkově! Chovají se tam diametrálně odlišně. Přesto, když překousnete, že je to z hlediska reality totálně, ale totálně mimo, tak Vás to dokáže bavit. Měli ten děj hodit do Číny a hned by to dávalo smysl. Občas se z bruslení po rozbitém ledě propadnete do bahna – srdíčko na uniformě severokorejského důstojníka OMG a brodíte se jím. Prostě si musíte odmyslet zemi děje a zaměnit ji za nějakou zcela fantazijní a pár dalších blbostí a pokud to berete jako takové nechtěné sci fi, tak to s velmi odřenýma ušima i zadkem funguje. Samozřejmě s každou další blbosti se Vám to znechucuje víc a víc a říkáte si kdy ten šálek trpělivosti asi přeteče. A že těch blbostí tam je čím dál více. JV Asiati jsou více dětští než Evropani a možná tam i prostě funguje větší tolerance naivity filmu. Jihokorejská schémata se přenášejí do severní Korei … no, bolí to … Zapíchl jsem to v 7. dílu. Ale upřímně, mělo to na kahánku od začátku. Pak k té brutální naivitě přidávají takové dorážečky jako blikající štěnice, aby ji každý našel.

Ostatní

Hodně nepříjemná kategorie seriálů, které prvních pár dílů vypadají, že mají potenciál, ale plácají se od ničeho k ničemu, bohužel člověk to pozná nejdřív polovině seriálu, kdy s tím ztratí i s přetáčením třeba 5 hodin. Onimusha 50%. Že legendární samuraj Mushashi bojuje jen jedním mečem, odpustíte. Stejně tak, že Miamoto jen cvičí, další samuraj se jen učí, další jen jí atd. V pátém dílu to začne být ale neuda a to je pro animák průser – nedokoukáno. Love Alarm (40%), Bulgasal – Nesmrtelní (40%), Sysifos Mýtus (40%) – v logiku časových paradoxů jsme nedoufal ta nemůže být z povahu věci nikde, ale zde je úplně rozbitá logika i jednoduchých akčních scén a chování postav a to hodně nad rámec typické korejské naivity. Vrchol dveře ledničky jako kryt proti kulkám. Modrá až na kost (40%). 45 kilová bije mafiány skoro sama. Nenasytná -celý film čekáte, kdy se to rozjede a přestane to být sračka. Ale ono to vydrží být sračkou až do konce, kde se to totálně rozmázne a vy tu sračku vidíte v plné kráse.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *