Testy

Dobré Netflix seriály 2024

aktualizováno 1.4.2024

Některé jsou kvalitou jako byste je natáčeli s kamarády na chatě. Mnoho seriálů trpí multikulturní a LGBT křečí, až máte pocit, že v USA jsou všichni indické lesby a afričtí gayové. Asi za multikulti berou tvůrci od Netflixu prémmie nebo spíš mají kvóty. Odpovídající rasové i gendrové zastoupení je dobře. Působí to zajímavě a realisticky. Vtahuje to do děje rasy a pozitivně představuje ostatním ve smyslu „Žijeme tu na planetě všichni spolu“. Ženské hlavní hrdinky jsou dokonce zajímavější než muži a je super, že žijeme v době, kdy dostávájí nebo možná brzy budou dostávat i stejně prostoru jako muži, či dokonce více. Ale když se to přehání a např. každej třetí V USA je černoch, Ind nebo gay, působí to spíš uměle a trapně. Pár seriálů je velmi slušných. Korejci bezkonkurenčně zvládají romantiku a naopak korejské akční filmy jsou nudné, nelogické s propadají i v akčních scénách samotných (Hra na oliheň). Indikací těch lepších seriálů občas bývá i CZ dabing místo titulků. Od nejlepšího dál:

GLOW: Nádherné ženy wreslingu 100% 2024

80. léta, kde si tvůrci mohou vytírat zadek se všemi a se vším. Není to postavené na nostalgii ani wreslingu, kterému nikdy nepřijdu na chuť. Obojí je tam jen jako zajímavá kulisa. Vtipné, má to duši, spád. Velmi uvěřitelné, konzistentní charaktery a situace. Tohle obrovsky sedlo dokonce i ty staré reklamy. Má to srdce a nejednou ukápne slza. Příběh se stále vyvíjí. Není to kolovrátek. Snad jediné co by mě v té době štvalo, je neustálý cigaretový kouř ve tváři. Nejlepší realistický seriál a taky jediný, kde máte rádi všechny herce, přesněji herečky. 3. série malinko ztratila na dechu, ale také tam byly opravdu skvěle vypointované scény. Ženské scénáristky a seriály o ženách v poslední dekádě konstantně potvrzují vyšší kvality než ty mužské. Krása. Těší mě, že si to udrželo 100% kvalitu a vývoj děje až do konce. Opět jako u jiných top seriálů je znát, že na tom společně dělalo hodně scénáristek i scénáristů, jež se vzájemně vylepšovali v zajímavosti a reálnosti. Tolik hodnocení muže, jehož normální wresling nebaví. Seriál ze značné části udělalo to vtipné divadlo kolem wreslingu, jež je tu proti realitě včetně historické reality značně posíleno. Naprosto čistá práce ve všech ohledech. Tento hodnotím jako jediný ze všech seriálů jako dokonalý. Je třeba podotnout, že hrdinky se záměrně nesnaží o dokonalý či naprosto realistý wresling, jak jej v TV. Není to jejich záměr. Prostě dělají divadelní show, kde wresling je akceptovaně nedokonalý a je jen kulisou. Wresling je zde tedy dvojí kulisou – obraznou pro samotný seriál a doslovnou kulisou pro divadelní show, jíž se hrdinky v seriálu živí.

Avatar The Last Airbender (Legenda o Aangovi) 100 % 2024

Od prvního dílu emocionálně i dějově velmi silné stejně jako animovaný předchůdce The Last Airbender (Poslední vládce vzduchu). Kopíruje to animák, takže na scénáři nebylo co zkazit. Dobrá synergie režije, kamery, děje i výběru herců a hudby. Hodně záběrů, i prostých – tréning Sokky vládkyní země, bere za srdce. Prvních čistokrevných 100%? Úžasné triky pořád. Technologie pokročily. Ty prachy jsou v tom vidět. Někdo by to mohl natřít za občasnou naivitu, ale seriál si nehraje na realistickou fantasy. Od začátku v v zásadě přiznává, že jde o pohádku. Navíc jste-li polobůh mezi obyčenými smrtelníky, můžete si dobrosrdečnost hraničící s naivitou dovolit. Úžasná, epická, dojemná fantasy.

Peklo pro nezadané (100%, 2023)

To se zdaleka nebude líbit každému. Mě si to ale sakra našlo i ve 44 letech. Reality show z tropického ostrova, kde má 5-6 holek a stejný počet kůuků čas na seznámení. Běžné reality show jsou zpravidla odpad. Tato show se od ostatních liší snad ve všech ohledech, vyjma přitažlivého vzhledu účastníků. Hráči jsou vysoce inteligentní. Není tam žádný tlak např. nedostatkem jídla či fyzickým vyčerpáním a všichni se mnou soustředit na nalezení ideálního protejšku. Velmi mírný tlak spočívá v omezenosti povolaných konverzačních témat a otázek, přesněji údajů, jež o sobě mohou hráči ostatním sdělit a zejména v časovém presu 8 dní. Skoro každý si hráči vybírají z opačného pohlaví a pokud se ve výběru shodnou, odjíždí na noc do luxusního hotelu, kde nemají limity pro rozhovor. Situace příjemně komentují 2 známé ženy a 2 známí muži z korejské společnosti. Ukazují nejen vhled a empatii, ale i přátelskost a celé to zjemňují pro herce i diváky. Smál jsem se dost. Ty rozhovory a kamera jsou oproti běžným reality show tak dobré, že se ptáte zda je to fake nebo ne. Hodně dělá to, že tam nezvou kdejaké gumy, jak je to evropských show běžné, kde marketingový specialista je už bez nadsázky inteligenční top :). Chytří lidé (plastický chirurg, chemička z harvardu, klavíristka a malířka z konzervatoře, střední podnikatelé aj.) jsou garancí zajímavých a milých rozhovorů. U Chlapů – kluků je zajímavé tunelové vidění, které jsem měl až do 30 let sám. Když se Vám někdo líbí a vy jemu ne, máte klapky na očích a když Vám řekne 3x ne, stále si myslíte, že jste se jen málo snažili, přitom vedle jsou další krásky a člověk se vážně zbytečně trápí, tedy krom toho, že pro dotčenou osobu je strašně nepříjemný aniž by si to uvědomoval. Někteří diváci si říkají, že ti kluci byli snad retardování. Já ale takto fungoval a vidět tento seriál v pubertě, hodně by mi to pomohlo. To ale není jediný důvod mého vysokého hodnocení. Zde dostanete pořádnou porci jemné inteligentní romantiky a krutě reálné. Dále se to liší v ohleduplnosti a roztomilosti Korejců. Je to hodně jemné, ale zárověň i celkem intenzivní. Co mě vadilo. Nic. Možná se to nemuselo překombinovat nově příchozími v průběhu soutěže. Ač jeden příchozí bývalý spetznas tam nakráčel dost sebevědomě a rozvířil ty vody těch korejskejch stydlíků. Pointa může být i v tom, že pokud tam někdo nemá ideální protějšek, lze to vypozorovat a tímto způsobem jí nebo jeho přidat později. To se stalo v první řadě (viz dále). Perlička za závěr – stará klišovitá pravda, i těm největším frajerům se občas z lásky podlomí kolena tak, že to skoro ani nejde ustát.

Druhou sérii jsem viděl jako první a hodnocení výše (100%) je k ní. První série je ještě lepší než druhá, ale víc než 100 % dát nejde :). Jediné, co je v druhé lepší, je kamera. Lépe se naučili účastníkům koukat do očí. Také si pohlídali, aby se nikdo neznal předem. To je víc fér.

Zajímavosti: V realitě je 90% vztahů láska z rozumu nebo lépe řečeno láska na druhý pohled. Zde si ale účastníci mohli vybírat. Nejzajímavější bylo, že vůbec nerozhodovalo, jak mluvili, co říkali a jak se snažili, ale jak se navzájem líbili fyzicky. Všichni chtěli, vtipné milé či z hezkým úsměvem apod., ale nakonec si vybrali ty fyzicky nejhezčí, co se k nim relativně hodili. Člověk by je mohl pospojovat i jen dle fotek, aniž by se viděli. Nesoudím je za to. Mám to zcela stejně. A myslím, že to postihuje méně disciplinované lidi. Ti disciplinovaní mají i jiné priority např. soběstačnost partnerky, a lásce a sexuální chemii přikládají nižší váhu. Holky ale jednaly o něco více i hlavou, nejen ty nejvíce chtěné , ale i ty na které moc nezbylo. Vtipné je, že z první série se všichni již po roce rozešli. Všichni byli již před show velké osobnosti a show to jen posílila, takže pak museli mít hodně práce i nabídek. Vedle fyzického vzhledu pak nejvíce bodovalo vyjádření zájmu bez tlačení na pilu, bez chtění odpovědí či vyjádření. A u holek i věrnost či oddanost. Máme naučeno, že kvůli lásce je nutno bojovat a trápit se. Po letech myslím, že to ale je možná ta největší hloupost, co si na sebe lidstvo ušilo. Flirt a lásku si člověk může prostě jen užívat. Nepřivlastňovat si druhého, ať city opětuje nebo ne. Žít okamžikem a ne očekáváními. Málokdo to pochopí mladý. Ale i ve vyšším věku je to lepší než nikdy. Všichni komentující byli vážně skvělí. Takové jemné ale ke každému vřelé a intenzivní postřehy a vtípky. Zkusím něco z toho nakopírovat do svého portfolia :). Vůbec ti Korejci jsou prostě konverzačně velmi zdatní a hlavně vtipní.

Třetí série zůstává vše dobré včetně střihu, jež nadále selektuje jen to zajímavé. Zlepšuje se to v tom, že účastnící neplývají časem. Méně se ostýchají a jdou na věc víc z příma. 110% XD Zajímavé, že i když je kluk sebestřednej, ne moc chytrej ani vtipnej, co se v sobě nevyzná a žádnej krasavec, může mít největší úspěch. Jediné v čem byl dobrej, že si často bral slovo a byl pseudo vůdčí typ ala trouba. Sebevědomí kluci v Korei zjevně frčí nejvíc, ikdyž to jsou větší troubové než ostatní. Wow. Heh, komentuju průběžně. Sekundu na to, co jsem to napsal, mu to konečně vpálila. Nedá se ani říct, že by byl nejvtipnější. To byl ten svalouš, a ani že by to show udělal. Protože holky ho chtěli, tak kamery nalepili na něj … Mylím si, že je to dost o tom se jako kuk projevovat, třeba i špatně, hlavně aby ho holka poznala a nebála se ho. Jediná zásadní chyba u kluka je moýná mít od holky nějaká očekávánání dřív než se holka zamiluje.

V čem je tahle reality show dobrá? Je to celkem slušná škola randění, vhled do duše opačného pohlaví. Spoustě lidem pomůže se uvolnit a lépe seznamovat. Láska neprochází žaludkem, ale vedle vzhledu spíš vtipem a zábavou.

Nicméně (Algoissjiman, Nevertheless) 100%, 2023

O klukovi, co má holku a milenky. Nejde to k ničemu přirovnat. Kouzelná atmosféra. Úžasná kamera a herci. Minimalistické, ale detailní scény. Doplněno krásnou hudbou. Kouzelná je na tom i realističnost, ač takovou zkušenost asi zažije jeden z miliardy. Vůbec si to nedokážu představit, ale je to úžasné. Unese Vás to jinam. Celý seriál je jako byste byli na jiném místě, jako ve snu, nejen obrazně, ale i doslova.

Wow! Dokonalé. Bez keců a patosu. Koukáte na to s stále otevřenou pusou a necháte se unášet. V 7. díle na grilovačce jsem se i smál. Dobře se tam vzájemně vydusili, aniž by to chtěli. Scénáristku Won Jung 정원 rozhodně budu sledovat. Dívám se na věci víc jinak než ostatní, ale ona ukazuje, že to jde ještě dál. A režisérku Kim Ga-Ram 김가람 také. Seriál nevydírá slzami. O to víc mě dostalo, že jediný slzný okamžik bylo v mém případě vyjádření lesbické lásky. Necpali tam gastro a další tématické kulisy (zde umění) nad rámec kulis a měli to opravdu jen jako pozadí. Žádné nudné kecy o umění apod. Hlavní herec bude i v reálu trochu podivín. Je zárukou dobrých seriálů, ale hraje trochu prkenně. S dlouhými tichými pohledy prostě seriál utáhnout nejde. V podstatě se to ale vsákne do husté a pozitivním způsobem divé atmosféry seriálu. Pohledy hlavní herečky So-hee Han ten seriál do značné míry i udělaly. Je tu perfektní, jinde jí to již tak nesedne.

Naprostá bomba, kterou možná docení málo lidí, protože se s hrdiny jen těžko ztotožní.

The End of The F***ing World 100% 2023

Roudtrip ujetého, lehce zlotřilého či značně rozmazelného, puberťáckého charismatického páru. Nebude to pro každého, ale 80% divácké hodnocení na to, že někdo to fakt z pochopitelných důvodů ztrhá, je hodně. Přitažené za vlasy co do drsnosti a extrémních náhod, ale tak nějak ještě v unosné, netrapné verzi. Co naopak za vlasy netahá, je gendrový a rasový balanc, jenž zde působí přirozeně. Bavíte se, fandíte a abesentovaly logické seky, které máte všude jinde. to seriálu hodně přidává. Druhá série je ještě lepší. Žádná vata. Procento úchylů proti realitě extrémě vysoké. To je jediná mini výtka. Bude i úchylná ženská :)? Eh, ne. I tak nádhera.

Antracit 99% 2024

Pěkná temná sněžná skoro až lyrická atmosféra zapadlého aplského městěčka s pár vraždami. Neobvykle pojatý scénář i sektářský guru. Plno zajímavých zvratů. Přitom realistické. Není co vytknout snad jen, že člověk to sledoval tak trochu z povzdálí -co bude – aniž by se s hrdiny ztotožnil a vtáhlo ho to do děje. Nedotažená biokorporace tam dělá spíš jen zbytečný chaos a potenciál tohoto prvku je vlastně jen naznačen a zahozen. Jako kdyby někdo danou část seškrtal a její torza tam zabíralo místo. Bez ní by seriál vyšel o díl kratší, ale lépe. V 6 dílech jen to důležité bez potřeby to zbytečně natahovat vatou.

Alfa Samci (hodnocení 99% 2024)

Aneb kdy stále opakované klišé je vítáno neb celý seriál je o tomto klišé. Seriál si na rozdíl od ostatních dobrých seriálů oblíbíte až později. Vše lidské, v zásadě nepřestřelené. Decentní srdečný sakastický humor. Velmi realistické. Z hlediska logiky není co vyktnout. Zábava slušná a trvalá. Ruský oligarcha byl tak trochu jako pěst na oko, ale jedna chyba se vždy odpouští. Za co procento dolů? Je to promakané, vypointované, ale zcela obyčejné. Nikdy to nevyrazí dech.

Lepší než my (98 %, 2023)

Snad nejpropracovanější postavy a děj ze všech seriálů vůbec. Trochu nebo spíš více si pomohli i tím, že vedlejší postavy uměle zastávají více rolí. Umělý, ale divácky sympatický koncept – takže bez strhnutí bodů. Z blízké budoucnosti. Logika stojí slušně nohama na zemi, tedy až na neschopnou kriminální policii. A i když je to Rusko, tak tolik neschopní v reálu nebudou. Dojemné scény bez moralizování a vydírání. Slušné prokreslení všech postav. Uvěřitelné postavy. Uvěřitelní záporáci. Všechny dějové linky jsou zajímavé. Drobné obrazové detaily dokreslují realističnost. Nikde nenudí. Pořádný napínák. Smyčka se utahuje příjemně pomalu. Zvraty. Nenásleduje klišé. Vady: Přestože je Rusko „zemí neomezených možností“, policejní a mafiánská linka je i tak lehce naivní. Ale jen lehce, takže to lze snést. Docela pecka. Prvně snad i slza za robota. Musim přiznat, že absentující gayové, černoši a Indové, mi nechyběli :).

Alchymie Duše (97 %, hodnoceno 2023)

Středověká utopie z Dálného východu, kde služebnictvo má práva blízká služebným v moderním demokratickém světě. Tato odchylka od historické reality umožňuje velmi vtipné konverzace. Epičnost. Neotřelost vyprávění. Vtipnost. Bez nudných dějových linií (s výjimkou milostné linie komorné Kim). Nic neskřípe, kupodivu ani logika. Dokonce si i šéfujou, aby jim logiku nepodtrhla vlastní specifická pravidla světa – Opravdu je dodržují (kapky pro zakrytí magie v očích). To jak si ze sebe všichni občas navzájem utahujou, to obrovsky ochutí. Smějete se často. Zajímavý a zcela nově a nepopsatelně pojatý je i vztah 2 hlavních hrdinů. Je to určitý mix velkého přátelství, společné cesty a probleskuje tam i sexuální chemie, ač tvůrci zpočátku silně naznačují, že milenci se nestanou. Je to nové a svěží snad ve všech ohledech. Vtipnou a zábavnou holku by člověk pohledal a zde ji dostanete. Tento seriál nastavil novou metriku a přepsal tabulky místních hodnocení (srazil dosud hodnocené nejlepší seriály k 90%). Díl má 70 minut a tím, že nepřetáčíte a má stálý spád, je to vlastně za každý z 20 dílů celovečerní film. První řada je tak de facto ekvivalent 4 běžných, z části přetáčených, seriálových sérií! Kulisy jsou v podstatě stále stejné, ale pěkné a hlavně to městečko opravdu žije. Při záběrech z ulic je to vždy, jako by tam v něm žili skuteční lidé. V podstatě to ani nevnímáte, ale dost to dotváří dojem.

Je to taky ta nejsladší romantika. Scénář a hlavní hrdinka jsou bomba, ale ani ostatní nehrajou druhé housle. Některé věci vidíte na rozdíl od postav již dopředu a těšíte se, až to objeví i postavy. Poutavý logicky propojený příběh. Ani druhá série se s tím nemaže, ale trochu se opakuje a přece jen ztrácí na pikantnosti i vtipu a tedy i té svěžesti, co byla na první sérii nejlepší. To je velká škoda. Také citelně chybí vynikající hlavní hrdinka první série, která do značné míry táhla. Závěr: Dlouhá ryzí radost bez výtek od začátku až do konce. První série 100%. Druhá 85%.

TY (You, hodnocení 96%, hodnoceno 2023)

Na filmech s psychoušema je kouzelné, že i naprosto nelogické chování může být realitou. Jako scénárista pak máte do značné míry neomezené možnosti a spoustu zajímavé látky, i tam kde normálně nic není. Jinak hlavně díky scénáři naprostá zcela originální promyšlená pecka, kde lapáte po dechu při každé druhé scéně. Je na první pohled jasné, že na scénáři muselo makat véce lidí, tipoval bych 3 a víc a je jich dokonce 17. Čekal jsem, že v druhé půlce to půjde do háje, ale povedlo se jim něco neskutečného. Ještě to trochu vytunili. Na začátku si říkáte, tak tenhle chlápek určitě dopadne špatně. Ale ten seriál je tak odlišný od všech ostatních, že mu to možná i projde. Btw Konečně chytrej padouch a konečně zápornej hlavní hrdina. Ne že by si to člověk přál pravidelně, ale prvně v životě je to osvěžující.

Odpustitelné logické vady, které by šlo s trouchou snahy napravit. Při ztrátě mobilu člověk změní hesla na mail a sítě. Pravděpodobnost, že Váš táta, přítel, nejlepší kamarádka a nový přítel budou všichni solidní psychouši je asi stejná, jako že budete mít desaterčata, tj. limitně blízká 0. Poslední díl je série drobných logických přešlapů, které by se daly napravit, kdyby se to natočilo lehce jinak a příběh tak v podstatě nenarušují. A když už pošlete masového vraha náhodou do bezvědomí, dobijete ho, aby se neprobral. Když máte klíče v zámku, nejde se odemknout z druhé strany. Nenecháte utéct holku, co ví, že jste vrah, navíc 2x. Nařpíč sériemi – I zručný zámečník otevírá středně níročný zámek 10 minut, ale Joe zvládá zámky a alarmy pracháčů jako by tam nebyly. Nudné flashbacky na vychovatele v posledním síle první série, kdy to graduje. Neadoruju zločin, ale to, jak nejspíš realisticky je to v psychologické rovině podané. Nebudu lhát, je to mrazivě děsivé, fasicinující a úchvatné zároveň. Někdy dokonce i vtipné a chvílema toho psychouše musíte mít i rádi. Je to zvrhlý na druhou a možná i proto na to čluvěk čumí s otevřenou pusou s nemůže přestat. Ten českej dabing je o tolik lepší než originál – hodně ten seriál taky udělal.

Druhá serie je dokonce lepší. Chyby. Holka, co s ním spala, dostala varování, že je to vrah a sama se vypraví do jeho bytu a garáže místo, aby tam šla s kámošem policajtem … Polda by střílel do ramene ne hned do hlavy. Zásadní blbosti, jež již nejde napravit drobnou korekcí, neb na tom příběh staví. Ale je to tak originální zvratové a zábavné, že prostě odpustím.

Tretí série válí. Černej humor podanej neskutečným způsobem. Oběšenou mrtvolu nepřemíste beze stop. Hlavní hrdina je asi super hacker neb hravě proniká do všech domů. Ale opět přivřu oči a odpouštím. Baví to. Výborný soundtrack.

Pokud se kolem Vás kupí mrtvoly, mohli jste uniknout moýná ještě v 80. letech, v dnešní době by Vás ale technologie rychle dostali. Jak ta klec může bejt zvukotěsná, když má kolem dokola 10 cm díry na dýchání :))).

Ve 3. i 4. sérii jede opakovací kolovrátek víc a víc a nesmysly se kupí, ale stejně si vás chytí. Vejce za 70 000 liber, heh, líp už to asi vystihnout nemohli :))). Pro všechny serie cenim, že vybírali hezčí normální holky a ne superkočky vyjma Love. Je to tak uvěřitelnější. Zvukotěsný žalář s kanálem ve stropě heh. 4. Série je bohužel už hodně nesmyslná (evidentně odchází scénáristi), ale stále zábavná. Čekal jsem Fight club. To bylo nevyhnutelné a je to vždy i jako kopie fascinující. Vzhledem k rozpadu logiky (nechat někoho v kleci masového vraha a opakovaně tam bez krytí chodit) znamená i rozpad uvěřitelnosti a zábavy. Směřuje to na konec hrdiny v léčebně. Serie I-III 98%. Serie IV 80%.

Modrooký Samuraj (96%, 2023)

Na rozdíl od japonských anime je zde znát i západní ruka a anime to opravdu zlidštilo a západnímu divákovi přiblížilo. Doba i hrdinové jsou tvrdí. Mají soucit, ale ne prostor ho aplikovat. Souboje jsou špinavé bez obvyklých keců. Děj odsýpá s překvapivými zvraty. Všechny postavy a linky jsou zajimavé. Jediné drobné výtky po 1%. Divadelní vložka zajímavá, ale zbytečně dlouhá. Záporák velkej zlej slizkej běloch – no něco historické pravdy na tom je, ale spíš překroucené. Chování záporáka a jeho armády v závěru bylo hloupé (2%). Snad jediný seriál jedným dechem. Naštěstí je to jen nějakých 5 hodin. Super scénář. Obraz anime je vždy slabší ale umí zaujmout.

Nezastavuj (95%, hodnoceno 2023)

Svěží romantický komediální seriál. Dobrý, ale ne pro každého. Velmi neotřelé konverzace, kde se často i zasmějete. Lehký mix sportovního a filmového žánru, ale na rozdíl od jiných seriálů Vám to netlačí. Spousta morálních poučení, ale podobných nenásilně až zábavně. Lehce ujeté. Úžasné, jak jsou Korejci nastaveni pro druhé. Až se tomu nechce věřit. Vedlejší dějová linie je stejně zajímavá jako hlavní. To je snad první seriál, kde to tak je. Hlavního hrdinu podezřívám z lehkého autismu. Opravdu příjemná byla reálnost scén. Nic tam netahalo za uši, krom toho jak tam pořád jedí kuřata ve strouhance (to jsem herce až litoval). A to v kombinaci se zajímavými konverzacemi a postavami udělá hodně. Dokonce i ty gay filmaři ze západu tam přesně sedli. Taky je fajn, že Korejci si moc hlavu s americkými kvótami na gaye a lesby hlavu nelámou.

Nashle v mém 19. životě (hodnocení 93%)

Velmi svěží reinkarnační love téma. Vtipné originální komunikační zvraty. Konec třetího dílu mě rozbulel jako už dlouho nikdo. Jediné, co tam nudí, jsou rádoby padouši. Ti by tam vůbec být nemuseli. Bonus za absenci kulinářských vložek. Zajímavý minimalistický produkt placement. Asi to mělo být kratší. Pak to trochu ztratilo šťávu.

Sladký domove (92%, hodnoceno 2023)

Zombárny jsou mé oblíbené. Spousta zajímavých zvratů a monster. Zbytečně moc krve a tragických osudů pod jednou střechou. Přehnaně panické a sobecké jednání postav zbytečně navozuje nerealistickou atmosféru. Povídání by mohlo být méně. 87%

Druhá, volně navazující, serie to obrovsky zvedá. Ubude keců a přibude akce, postav a atmosféry. V podstatě non stop zajímavé spíše lyrické dějství než děj. Výprava, masky, davové scény, atomsféra. Kulisy, masky a pocity jsou zde vlastně dějem a děj je spíše kulisou. Je funkční, ale vnímáte jej spíše utlumeně a kocháte se okamžikem. Takovej značně vylepšenej The Last us us. Neustále Vás něco zaměstnává a je to i realistické bez logických sekanců. 100%. Kulisáci a maskéři si to užívají a režije je v tom podporuje.

Milý deníčku … 92%

Středoškolské mystické drama. Obyčejné, ale originální i vtipné. Bez výchovného patosu, přehrávání a hlavně bez logických přešlapů, což by jeden jinde pohledal a i proto tak vysoké hodnocení. Minimum vaty a přetáčení.

Mr. Robot (90%, hodnoceno 2022)

Velice působivý a v rámci možností realistický hackerský a psychotický schizofrenický cyberpunk, na který zíráte s otevřenou pusou. Extrémní zvraty. Ani v poslední 6. sérii neztrácí dech. Naopak graduje. Žádný obvyklý netflixovský seriálový kolovrátek. Stále nový děj. Škoda jen těch nudných scén s travesty Číňany a čínskými gayi :), které se tam vůbec nehodí, ale Netflix kvoty bohužel poručily. Zajímavost: Hlavní hrdina prohraje všechny fyzické bitky. Nejlepší scéna: Schizofrenický boj sám se sebou v koridoru. Je tam znát, že scénář psal víc než jeden člověk. Spousta velmi silných momentů. na koukáte s otevřenou pusou. Moc bych htěl dát víc, ale za ty gay – co se tam vůbec nehodili (ale prostě je tam museli natlačit a tlačili hodně a často), a chvílema hroznou utahanost, prostě nemůžu.

Měl bych srazit dalších 5% za nerealističnost, kdy pár lidé přehackuje armády bezpečnostních IT expertů a jiných hackerů v nespočetně systémech a situacích, a to i s podporou zevnitř a velmi sofistikovanými a přesvědčivými akcemi, za které seriál sbírá body. Je to znalostně i časově nemožné, ale dobře udělaný hackerský film, podobně jako zombárny, vždy budou mít u mě malé plus.

Mír v Marseille 90 % 2023

Temná akční gansterská akční policejní krimi, co dává smysl a je 2 levely nad těmi korejskými. Stále se něco děje i zápletka je velmi solidní. Poutavě natočeno. Vady. Člověk by odpustil, že místo zásahovky do akce chodí kriminalisté, které jsou navíc čelem proti nabitým pistolím gansterů … Na konci předposledního dílu a na začátku posledního dílu jsou 2 velmi nelogické akční scény, které to úplně zbytečně shazují a pak už se člověk kouká trochu skrz prsty. Stačilo trochu ubrat nohu z plynu a zapojit hlavu a bylo by to možná i 100%. Nebo spěchali a prostě to odflákli. Škoda. Dalece nejlepší ve svém žánru. Bojím se, že v pokračování se to shodí ještě víc.

Yellow Jackets 90% 2023

Pokud necháme jen linku roku 1996 a přetáčíme současnost (lze snadno oddělit, proto jen malá srážka za tu vatu, bez ní by to mařná bylo i 100%), je to pěkný survival triler až lehký horor. Super atmosféra a napětí. Letadlo by v reaálu v roce 96 našli hned, ale děj nenáročný na pravidla, takže nejde nasekat moc logických chyb. Super scény sjeté party, definitivně dalece nejlepší scény sjetého vnímání a pak když si myslíte, že to bude vše, tak to zařadí vyšší stupeň. Za to pár bonusových % nahoru.

Anne s E na konci (90% 2024)

Asi nikdy si mě hlavní hrdinové nezískali tak rychle. Od začátku prvního dílu mám slzy v očích a nepřestává to. Koncept adoptované umluvené dříve týrané holky v 19. století je nový. Teším se. I sedne, že víc prostoru nyní mají v kvalitních seriálech jako hlavní hrdinky ženy než muži. Přijdou mi zajímavější. Krásně připravená, předvídetlná a plně vytěžená hádka o ponechání v rodině. První díl pomalu ani nezačal a už je to pecka na druhou. Takto vysokou extázi nepůjde udržet, ale celý seriál z toho bude těžit. Škoda jen, že opravdové děti by se ve stejné situaci ostýchaly dát city najevo, nemluvili by a plakali potichu. Člověk by nejspíš nepoznal, jak moc se trápí. Jj hodně nerealistické, taková aleternativní historie či pohádka. Ze začátku to nevadí, jelikož divák je uhranut. Časem to ale vadit začne. Pilotní díl vydá na plnohodnotný film, časem i zážitkem. Laciné snobárny sousedů, co by dnes určitě neprošly, na nichž se staví dobré scény, jsou i na tehdejší dobu na hraně uvěřitelnosti, ale kdo z nás tam u toho před 150 lety byl, že. Hm, druhý díl přesně tohle přetáhl a uměle hraje na city. Kdy seriálový scénáristi konečně pochopí, že méně drama a více realitičnosti znamená vždy více? Když se to přežene, není to už drama ale blamáž, která znechucuje a balast, co přetáčíte. Aspoň máte chuť se odthnout do normálního života a zase poctivě makat. Já šikanu nikdy nezažil, nebo jsem to tak nebral. Pokud člověk vybočuje z normy, obvykle za to trochu dostane. Ale když vidím, jak se v netflix seriálech povinně a vždy šikanuje, skoro se mi chce natruc dělat to taky, protože je to přece úplný standard a dělají to všichni bez milosti, děti i dospělí, nebo ne? Šikana může být živé téma, jež může každý seriál adresovat, ale jet to jako na kolovrátku v každém seriálu a na konci se vždy poučit, jak to bylo špatné, je možná i kontraproduktivní.

To její lehce autistické mluvkování zůstává svěží a vtipné i v dalších dílech. Silné scény střídají průměrné i nudnější. Udělali si průzkum tehdejšího života. Přidá to na zajímavosti. Vedlejší linie též nejsou zlé. Je to takové vše celkem uvěřitelné, při zemi a to mi sedne. Sympatické je jedno stejné oblečení. Tak to prostě bývalo. Nedávaj se lacino, co si připraví, také pěkně vytěží – myšleno v dobrém. Pěstuoni jsou vzorem současného rodiče, ale tehdá na děti moc času nebylo. Narozen 1978 jsem již zažil v celku slušné pozornosti, ale třeba v rozvojových zemích děti zdaleka tolik citové pozornosti rodičů nemají a tak bylo před 100 či 70 lety i u nás.

No ne, i toho černocha super scénáristicky vydojili. Největší slabina je neustálé, černobílé nadhazování, omílání a vykořeňování gendrových a šikanozních stereotypů, jež trochu narušuje tu realističnost a kouzlo té doby. Vlastně ano, já tam před těmi 150 lety tak trochu byl. Jedna vesnice v rozvojovém Vietnamu – Phu Da Ninh Hung je totiž od roku 2007 doslova můj druhý domov. Není to dokument, ale pokud ty reálie rozbíjíte stále, boříte i ducha a kouzlo té doby, ze kterého se jinak snaží těžit. V tomhle je mnohem lepší režisér Svěrák. V těchto rozvojových společnost a v západní civilizici před 100 lety byli lidé společensky mnohem semknutější a chovali se k sobě lépe. Měli těžký život už tak a nepotřebovali se ještě bavit neustálou šikanou. Oh ano a gay také přišel :)). Ale jo, tak byli už v Řecku.

„It is not what we get out of this life, but what we put into it.“ Zcela nepravdivá, ale krásná a silná myšlenka. Seriál je tak trochu i sborník citátů, ale zatímco, jinde je to spíš na škodu, zde je to tak nějak přirozená součást seriálu i doby. Inuitka :)! Ještě vozíčkář, retard a máme to komplet. Taková historická alegorie americké multikulti. A dělají to i s poetickým citem a umem. Přehnané reakce jsou nemocí všech seriálů. A nakonec byl příběh byl příběh inuitky ten nejsilnější. Ale i tak, u žádného jiného seriálu jsem tolikrát nebrečel.

Z minimálních zápletek dokážou vytěžit opravud hodně. Hodně z toho je ale vytvořeno z toho určitým podvodem. Seriál vlastně neví, zda se chce brát vážně (reálie, vážná témata, zdání skutečnosti, nekonečná prozření a morální poučení) či být nereálnou pohádkou (klišovité či utopické postavy). A od každého si nekonzistentně bere, jak se mu to hodí a na tom staví. Tahle rozpolcenost pohádky, nepohádky, výchovné čítanky a křížence lidí současných, 150 let starých a lidí klišovitých nutí diváka částo značně přivírat oči. Z počátku to nevadí, ale 10ti nebo 30ti dílová pohádka, hrající si na těžkou realitu, přece jen zatahá za oči. Za to 10% dolů.

Neskutečná Anna 90 % 2024

Obě hlavní hrdinky jsou patrně ztvárněny více nepříjemně, než jaká byla skutečnost. Soud byl nevyvážený ve prospěch Anny nebo přesněji špatně vysvětlený. Mj. pro úvěrový podvod nemusíte udělat skutečný podvod, jak jej vnímá laik. To byly asi jediné nedostatky. Jinak to bylo realistické do té míry, že jsem nedokázal odlišit autorskou fikci od možné reality.Nebylo to královská zábava ani nic výjimečného až na dále uvedené, ale má slušný příběh, kde v podstatě není co vytknout a to v celé historii seriálů není právě málo. Respektováním logiky a pravidel daného světa je seriál dost výjimečný a za to zaslouží body navíc.

Papírový dům (89%, 2024)

První série a druhé série až na vedlejší linku dobrá, ale s dalšími to dost degraduje. Neustálé zvraty, jež si udržují logiku. Výborný i v detailech – zanícená střelná rána se zashlými vlákny obvazu aj. S vrakovištěm to zbytečně nereálně šponovali, ale odpuštěno. První velký sekanec až v půlce portrét na PC nesestavuje svědek, ale policista. Na vrakáč měl jít za prvé v masce a za 2. vůbec. Měl mít i lidi venku na úklid a jako zálohu. Lékárna by také takto neprošla – chytli by ho. Zahrávat si policajtkou vyšetřující loupež, ach jo. Ale za hodně scénaristického umu nutno něco odpustit. Navíc jsou to chyby, jimž by se dalo snadno vyhnout a příběh tak v zásadě nenarušují. Silné momenty – bývalý srbský voják a zločinec z milosti doráží svého raněného kamaráda. Hned na to hádka soků v autě. Na triler se i slušně zasmějete, ale je to prakticky non stop zábava. Bouchačky se tam na kolegy vytahují až moc často. Jsem umírněný feminista, ale misogenních hlášek je úplný přehršel a zbytečně rozbíjejí realistickou atmosféru. Scénár asi psala nějaká tvrdší feministka či týraná žena. Těch zbytečnejch (byť malejch) chyb, kterým se dalo snadno vyhnout, je prostě příliš. Zbytečně to nabourávaj i při zamhrouření očí musím shodit body a i za ten návrat do tiskárny na motorce.

Série 3 je slabší na logiku a okatě vykrádá série minulé. Nudné flash back přeskakovány již minule a i zde musím penalizovat. Vyloupení španělské národní banky. V té České národní jsem dělal 15let. Jeden z mála jsem nikdy nešel do muzejního sejfu pro veřejnost a nikdy místní zlatou cihlu nedržel:). Zlato ale váží dva a kousek víc než ocel. Cihla ve filmu o objemu odhadem min. 0,4l by vážila min. 8kg. Ani Armold by s ní nemával jako s čokoládou. Normálně by člověk tuhle chybu přešel, ale zde jsou ty cihly středobodem série. Snad si jich na konci někdo do báglu nenaloží 20 :). Guvernér, no úplnej Tůma heh. Guvernerova ochranka neudusí paralyzovanou ženskou, ale za 5 minut zvedne 120kg chlapa :), aj aj 9 let u speciálních jednotek :). Ta akce občas diváka i bolí. Často méně by bylo více. Aaa kolovrátek, mohli si to ušetřit. No a Arturo, řekněme, že to bylo takové vtipné dirty plaesure a nemluvme o něm :). Těhotná inspektorka v 9. měsíci maká 24h denně a chodí jak laňka. Trochu se to rozpadá a začíná to být otravné.

Přelom 4. a 5. série je již spíše karikaturou sama sebe. Prominu, že skoro všichni spetznas se pohybují jak parta nerdů co vyšla z hospody. Někdy ten kompars brát musí a asi těžko v Rangers, SEALS či SAS. Ale ukazuje úplné logické nesmysly (helikoptéra, střílečka s rukojmími, chlap nese 2 100kg pytle s pískem jak polštářě a milion dalších) i scénaristické, ale i pochopitelné herecké trápení. Nedokoukáno. Hloupá nuda, se kterou nechcete ztrácet čas a kazit si minulé série. Nepočítám do hodnocení. Doufám že u 6 série vypukne vzpoura rukojmích – tj. filmového šábu a nevznikne.

Záhadný lovec (87 %, hodnoceno 2023)

De facto rodinka chytá lidi posedlé zlými duchy. Fantasy s nadpřirozenými schopnostmi lovců. První korejský seriál, kde funguje i realistická akce. Občas se i zasmějete. Funguje i logika, takže nemusíte zavírat oči. V některých pasážích zejména z nebe a restaurace se kecá víc než je žádoucí, ale mnohem méně než v jiných seriálech. Téměř není třeba přetáčet. Scénář se vůbec neopakuje, je stále svěží a nový. To je též unikátní. V záloze má ještě milostnou linii hlavních hrdinů. Té se ale v podstatě ani nedostane a ani Vám to nevadí. Seriál je výborný i bez toho. Zlí jsou čiré zlo a zlu se smějí jak mentálové. Šikana ve škole je příliš recyklovaná a přehnaná. Tato zbytečné černobílost je jediné co tahá za uši. Byť hrdinové žijí v restauraci, oceňuji, že až na 2 krátké scény, nebyly pro Korejce typické a povinné, pro mě nudné, gastro vložky. Scénářem relativně obyčejné, ale svižné, zábavné, bez přetáčení a recyklace. První série 97%.

2. série to docela pohřbila. Hodně uspěchaný scénář. To špatné se prohloubilo a to dobré – příběh odešlo. Logika jednání postav a fyzika jsou rozbité natolik, že již nestačí přivřít oči a musíte je zavřít. A pak nemá smysl se dívat … Dokoukán jen první díl druhé série. Problém též je, že patrně není co nabídnout nového a prostě se jede recyklace s umocněním všeho – schopností a nepřátel. To pak jednak nefunguje z pohledu logiky, neb scénárista nedrží vlastní pravidla a na zajímavosti to stejně nepřidá.

Bojovník (přůběžné) 87%

Výborná atmosféra divokého západu Chian town San Francisco. Dobrý příběh, zápletky a dialogy. Bitky dobré, ale hloupé – takto riskantně by nikdo nebojoval. Nepřátelé se zbraněmi jsou reterdi, ktrří nevystřelí ani když je jejich gang celý zabit … Za to velká srážka. A také je to moc rasisticky hroceno. Takto to probíhat nemohlo. Útlak Čínanů a žen je přestřelený. Očas z toho teče naivita. Posledních pár dílů 3. serie 100%. Oni to umí, škoda že si to občas kurví přestřelením. Nějaká vata a přetáčení tam bylo, ale ne moc. Ty gaye tam taky nemusely tak povinně trapně jak pěst na oko tlačit. Je vidět, že scénář psali američané a ne Číňani, ale většinou je to k dobru.

Obchodní návrh (hodnocení 2023, 85%)

Romantický korejský seriál. Celkem jednoduchý děj. Ale bavil jsem se stále a občas i smál. Jde snad o jediný seriál vůbec, kde jsem téměř nepřetáčel. Snad vyjma těch gastronomických scén, televizních scén, s nimiž se to naštěstí nepřehánělo. A také jediný seriál, kde nemám co vytknout. Možná to bylo i tím, že je jasně dané dějová linie kolem hlavní hrdinky a ta má a všechny mírné odbočky. Hodně korejské nadsázky se sem tam nereálnými situacemi (mobing zaměstnankyně zamilovaným šéfem, pantofle vykopnutá 15m, naskočení do auta večer k cizinci atd atd). ale seriál se ani nějak vážně nebere, takže nelogické situace mi tu nevadily. Zde se dají brát jako součást určité grotesky. Poučení: Částečně vypovídá o pracovní kultuře na Dálném východě. Trochu i umění flirtu a vytrvalosti při něm. Neustále spád, vtip nebo celkem realistické zajímavé zápletky. Nepotřebovali to zbytečně natahovat. Seriál je také prostý všech morálních poučení. Prostě v něm jen ubíhá zábavný děj. Srážka, výtky a co šlo udělat líp: Asi nic, co by mělo význam. 🙂 Seriál tak z poloviny sponzoroval Samsung – divize V :). V podstatě bych mohl hodnotit i 100% za v podstatě nulové přetáčení a neustálý Děj. Ale pokud mám zohlednit, nějaké silné – epické momenty, které si člověk zapamatuje celý život, tak to tam asi nebylo.

Půjčovna masa (85%, hodnoceno 2022)

Velmi neotřelý román z budoucnosti stavící na myšlence snadného přenosu vědomí do jiných těl. Pěkné techické vychytávky z budoucnosti a dobré souboje.

Zaklínač 1. a 3. série (85 %, hodnoceno 2022)

Byť mám rád fantasy žánr, Hra o trůny u mě skončila po proklikání prvních dvou dílů první řady. Jen se tam kecá.

První řada zaklínače měla neskutečnou atmosféru a slušný příběh i akci. Druhá řada byla zklamáním. Politikařením a kecy bojovala s nudou a zachraňovala to částečně jen skvělá temná atmosféra. Třetí volně navazující mini série Pokrevní pouto (chybně přeloženo do ČJ, správně Pokrevní původ) opět laťku zvedá zpět.

Chyba je v nezáživném vyprávění. Seriál Vás nedokáže vtáhnout do děje a děj je v podstatě jen kulisou pro akci a atmosféru a ne naopak. Je Vám v podstatě jedno, co se tam děje, ale je fajn tam být.

Ginny a Georga (85 %, hodnoceno 2023)

Studentská a rodinná komedie s lehkou temnou zápletkou. Svěží děj. Postavy jednají relativně normálně. Občas to přepalují ale jinak by to nešlo. Rozhovory jsou vtipné pro kluky i holky. Je to vyvážené a je pozitivně vidět, že scénář psala ženská. Nebojí se ani realističtějšího a neohrabaného sexu (plného pochybností) mladých. První seriál, kde povinná mulitikulti není jako pěst na oko, ale sedí. S homosexualitou se to nepřehání. Jediná výtka, že autorka si neustálými transcendentními podobenstvími, jimž rozumí leda učitéle američtí angličtiny asi léčí nějaký vzdělanostní mindrák. V tomto se určitě mluva hrdinů odlišuje od americké mládeže. Učitel angličtiny je bílý rasista, o.k. asi pravděpodobnější situace než že to bude černý rasista. Zajímavé, co vše lze ještě pokládat za rasismus. Hlavní hrdinka mulatka Ginny si stěžuje na vyčleňování rasistickým učitelem, přitom na první hodině se sama vyčlení způsobem, jaký by si nedokázal představit žádný student na světě. Za rasismus pak považuje i to, když se učitel snaží o nápravu. Mladí jsou až moc velcí slaboši a rozhází je úplně vše, což neodráží realitu našeho ani amerického světa.

Scénáristka jako uvědomnělá žena dělá americkým ženám medvědí službu. Přepaluje chování amerických maminek pořádajících společenské a komunitní akce a dělá z nich snobky, co otravujou a nemaj co na práci. Takhle té gendrové rovnosti, paní scénaristko rovnostářského Netflixu, nedosáhnete. Stejně tak mohla napalovat pánské kluby a bratrstva v Americe… I tak scénáristce velký potelsk. Pohlazení na duši. Těšíte se na další díly.

Berlin 84%

Vím, že dnes udělat loupežný film, kde jste na vlásek od policie je těžké. Jakmile o Vás totiž zavadá, je v realu po vás. Stejně ale nemuseli tolik spoléhat na divákovi naivitu. Mohlo to být i kratší, méně akční a více reálné. 2. řadu si radějá nechám ujít, ale bavil jsem se.

Hráči The Bowlers 84%

Zajímavé z prostředí amerického fotbalu. Seriál ale hodně recykluje sám sebe. Víc viz . člínek Dobré Amazoin Seriály.

Du – Na (hodnocení 84%, 2023)

Prostý, ale velmi propracovaný scénář. Podobně magické jako Algoissjiman. Skoro jediný korejský seriál, kde funguje logika a postavy se chovají přirozeně (minimum emotivního přehrávání). 6. díl – prvně užity závěrečné titulky pro dokreslené příběhu seriálu. Výborný novátorský prvek! Konečně se koukne divák i na titulky. Poslední třetina vláčnější. Výpadek logiky si to nechalo bohužel až na závěr, který zdánlivě dává zajímavý realistický smysl, ale přitom je vzhledem k jejich vzájemným citům blbost. Nebýt závěru tak bych v romantickém opojení ponechal hodnocení o dost vyšší.

Světlo stíny (2023, 83%)

Americký film natáčený Rusy. Strašně pod financované kostýmy a výprava tahají za oči v každé scéně. Triky neurazí. Hodně to zachraňuje příběh. Fungují vlastně všechny dějové linie. Mafiánský záporák tak nějak neví, jak se má vlastně chovat.

Království úsměvů (v hodnocení 82%)

Šikana zaměstnanců zbytečně přitažená za vlasy není vtipná. Linie hádek s nevlastní sestrou o impérium nedává smysl. Pokud by se oba snažili, otec by je podělil stejně. Nevlastní sestra jako zlo nedává smysl. Hlavní hrdina jako naprostý snob a neumětel – též přitažené za vlasy včetně linie neznámého osudu matky. Linie hlavní hrdinky o.k. Linie hlavního hrdiny nesmyslná a nešla zahrát se ctí. Přeslazená recyklace, ale vtipná. Celkem svěží, ale jestli to takto půjde celý seriál, tak se to vzpříčí v krku. Na konec to seriál ustál.

Fejky 1. (80%, hodnoceno 2023)

Teenagerky padělají doklady ve velkém. Snad první seriál, co ořezal nudnou omáčku a s poloviční délkou dílů 23 minut má velmi svižné tempo. Realistické. Hlídaj si v tomto ohledu záda. Linka s mafiánem je trochu naivní, ale prakticky neruší. Trochu nepřirozeně působí i velké rozdíly ve vnímání událostí hlavními hrdiny při opakovaném vyprávění. Teším se na pokračování.

Vepři 80% 2023

Obrovská škoda, že nenechali jen první polovinu. Dsrný svěží humor. Pak už to zbytečně extrémně přestřelovalo. Komediální linka o.k. Dramatická linka slabší a se zhoršující se kvalitou. Snaha o efekt za každou cenu zbytečně rozbíjí uvěřitelnost i dobře rozjetý příběh.

Wednesday (80%, hodnoceno 2022)

Děj. Originální prostředí, zápletky i charismatická originální hrdinka i vyprávění. Atmosféra. Viděl jsem jen část, možná hodnocení ještě zvednu.

Lucifer (80%, hodnoceno 2022)

Úchvatná mysteriozní atmosféra kolem existence boha, ale neskutečně pořád do kola. Bohužel tvůrci byli příliš hladoví a nebo neodhadli dávkování. Od třetí série už sledujete jen hlavní linii o kriminální zápletky přetáčíte. Kdyby to místo 6 sérií byly 2 nebo tři, byla by to pecka. Takto je to hodně i velkovýkrm prasátek.

Arcane (80%, hodnoceno 2022)

Svěží dystopický 3d seriál. Místy celkem ztrácí na tempu.

Kapitán Fall (80%, hodnoceno 2022)

Taková drsnější Dobrodružství Ládínka či drsnější Simsnovi.

Digitální detox 80%

Takové obyčejné, přepálené, odfláknuté, ale na uvolněnou slušné.

Skoro normální rodina (80%, hodnoceno 2023)

Klasická seversky dusná atmosféra. Stále napětí. Postavy jednají logicky. Jen to právo viděla scénáristka jen oknem z rychlíku. Ten závěr -posledních 10 minut měl být jinej, aby to právnicky sedělo (takto by to byla nutná obrana a film by se pak odehrál zcela jinak a ve třetinovém čase …). Jo a žaloba a vazby by za takové důkazní nouze vůbec nebyla.

Cizinka (80% 2024)

Zajímavé, originální, realistické, mystické, jen 1 linie bez vaty a logických chyb. První dějově (nikoli lyricky) zaměřený seriál s náběhem na čistou stovku. Jedna ženská herečka ve světě mužů obrazně i doslova a hraje to bravurně. Jedna věc tam za oči tahala. Menší prsa se mi líbí. Ale proč jí stále dávali o 2 čísla menší korzet, aby měla prsa deformovaná jak nějaká babička, nechápu. Výborná scéna před přepadením v nočním lese. Menší logické chyby – nachytat se na vévodkyni, co neznala, když hrála kartu vévody. Drama teda umí. Očas jsem měl i husí kůži. Není to červená knihovna, jak si mnozí kritici myslí. Ženské sice před 200 lety neměly volební právo, ale nebyly to krávy a můži neandrtálci. Tak by se žít nedalo. Bylo to i o tom co si žena svou vůli a chytrostí vybojuje, přesně jak seriál ukazuje. Seriál je víc realistický než si mnozí myslí. Vždy je někdo fyzicky či majetkově silnější. Ani teď nemáme rovnost. A ten slabší se s tím musí vyrovnat. Navíc jako vzdělaná žena a hlavně léčitelka mohla klidně s muži mluvit jako rovný s rovných. Její přízeň v těch krušných dobách mohla být otázkou života a smrti. První větší chyby až ve 12. díle. Kamarádka z roku 1968 by se nenechala takto hloupě obvinit jako čarodejnice. Zbytečně hloupě přepálený soud s čarodějnicí (po přímluvě pátera by je nechali) a setkání sourozenců. Za to už musim srazit. Přitom to vůbec hrotit nemuseli. Do té doby to bylo dokonalé, což je po 4 hodinách děje zcela výjimečné. 1 série 90%.

2. série to dobře pohřbila. Ztratila výbučnost a romantiku 1. série a je v podstatě ta klasicka šlechtická intrik telenovela. Strašně nudné. Asi největší pokles kvality vůbec (55%). 3. série se vrátila k tomu, co funguje. Skoti a mystično (85%). 4. série zase tragédie až na poslední 2 díly.

Nejlepší je mystično a věštění. Milovací scény jsou stále stejné a nudné. Že všichni po světě stále náhodně potkávají jak na malé vesnici, je tčeba u seriálů tolerovat. Multikulti se dávkuje asi povinně, ale zde celkem přirozeně.

80% hranice a víc odděluje velmi dobré od dobrých

Čmuchalové (2023, 79%)

O bojovnících proti lichvářské mafii. Povedené bitky, ač dosti přitažené za vlasy. Ale aspoň to nevypadá jako obvykle u korejců – tj. jako když jdu s kášema za barák a a tam natočíme bitku :). Zlí jsou čiré zlo a zlu se smějí jak mentálové. Tato zbytečná černobílost je druhá věc, co tahá za uši. Naivita prostě stříká i z těch nejlepších korejských seriálů. Poslední 3 díly z 8 už byl dost scenáristicky kvalitativní sešup a přitažené za vlasy tolik, že to našelo strávit. Dva elitní bijci, jež gangy nedostali roky zhasnou hned po sobě během dne. Dědové bojují s mladými … Dost to předchozím dílům pokazily.

Moje (Main) 79%, 2023

Autoři zjevně nikdy v domě superboháčů nestrávili víc než večeři. Chování boháčů a služebných je nesmyslné, 40% se přetáčí, ale při zamhouření oka udržuje zábavu a napětí od začátku až do konce.

Právo podle Lidie Poet ( 78 %) 2024

Po detektivní stránce dost naivní. Dost stereotypní, víc než podobné feministické seriály z 19 století. Taky se to dost opakuje. Ale má to dobrou atmosféru, je to i vtipné a není to vysloveně hloupé. Odpovědně krátké.

Lock & Key / Klíč na zámek 78%

Originální nový příběh a vlastně i mikrouniverse. Pěkné triky. Bylo jasné, že s tolika novými a specifickými pravidly si musí rozbít s logikou hubu, takže to člověk rád pochopí a promine. Vysloveně špatná byla jen opilecká linka s mámou. 3. Série byla za úkol a za trest a krom diváku ji nikdo nechtěl. Zejména ne scénáristé, ale ani herci. Vtipné bylo jak se trápí úplně všichni (bohužel včetně diváků) a že to radši zařízli o 2 díly dřív, což je jen dobře. Škoda mohlo to být 90%.

Brave New World (78%)

Svět bez pravidel. Od dystopie či utopie člověk čeká hloubku či surovost. Zde dostane částečně tu hloubku, něco vaty a nečekaně dost vtipu. Možná i tak trochu nezamýšleného. Čím dřív prokouknete, že jde tak trochu o boudu na diváka a skrytou komedii, kde o nic nejde, tím víc si to užijete. Silnou stránkou je, že ač se film tváří, že utopická společnost má silná pravidla, v reálu nejsou vynucována (jejich poručení krom vynadání nemá jiné důsledky) a každý si tam může dělat co chce. To prohlubuje, možná i nezamýšleně, ujetost i vtipnost. A hlavně to zcela vypíná logiku. Postavy tedy na rozdíl od všech jiných filmů (vyjma filmů o mentálech a loserech) nemohou jednat logicky chybně (tzn. nemohou otravně porušovat pravidla scénáře). O vývoji budoucí scény proto nemůžete mít žádné očekávání, volně se necháváte unášet dějem a čekáte co přijde za další vtipnou ujeťárnu. Na tom konci to zbytečně podělali. Ani jsem to nedokoukal a ocenění šlo o 10% dolů. Druhá půlka seriálu v podstatě nestojí za nic.

Válečná jeptiška (77%, hodnoceno 2022)

Církevní prostředí jinak. Slušná akce. Jeden z mála Netflix seriálů, kde Vás dlouhodobě baví děj. Hodnotím s odstupem času a přemýšlím, kde jsou vady. Asi to bylo takové více béčkové než by se slušelo. Jinak zásadní výtka tam asi nebyla.

Cobra Kai (76%, hodnoceno 2022)

Vyvážený poměr ze života dospělých a teenagerů. Scény a humor jsou častým pohlazením na duši a je znát, že scénář psalo a ladilo více lidí, jež se perfektně doplňují. Jednání osob je občas mnohem víc scenáristicky přepálené (z hodných nerdů dělají nesmyslně grázly apod.) než je zdrávo i pro seriál (kde to proti realitě prostě přepalovat musíte, aby to nenudilo) se hodí i na seriál.

Zastoupení postav je přiměřené populaci a zálibě v karate. Žádná typická rasová a LGBT Netflix křeč. Vtipy jsou neotřelé, dobře vypointované. Takže se často smějete. Takový malý nebo  dnešní době asi spíš velký zázrak. Zvlášť 30letý „teenager“ prodavač z hobymarketu opravdu „rocks“. Kolovrátků a přepálenosti by mohlo být o něco méně. Taky flashbacky na Karate Kid jsou zbytečné. Jinak první a druhá série je pecka. Velká poklona. 90%

Ve třetí a dalších sériéch scénáristy ovládla panika nebo potřeba udělat to rychle. Přidali na nesmyslné brutalitě, ubrali na logice děje a humoru – tedy na tom co seriál činilo tak svěží. Třetí řada a další už jsou pouze slušné a dosti kolovrátkové a hodně sráží celkový dojem. Už si z toho ublinkáváte. Typický problém neflixových seriálů – neví, kdy přestat. Velkou výtkou je, že vesmír se točí jen kolem karate a to je prostě blbost i pro seriál o karate.

All of Us Are Dead (75%, hodnoceno 2022)

Kombinace teenage seriálu a zombárny. Slušné napětí, minizápletky, uvěřitelnost. Zombíci jsou můj nejoblíbenšjí žánr a mají vždy dobré hodnocení, tady krom slavnějšího Netflix sourozence Walking Dead, který mě jako jediná zombárna nudil a do tohoto hodnocení se nedostal.

Můj život s Walterovic Kluky – 75%

Víc klišovité už to být nemohlo. Do bílé rodiny nasadili gaye a portorikánku, ale jinak je kupodivu celá bílá, heh. Každej americkej teenager musí jít na vejšku a nemůže být spokojen s normální prací. Rostleskavačky mrchy, fotbal a milion dalších klišé bez zajímavého nápadu krom lásky ke 2 nevlastním bratrům najednou. To je vlastně jediné, co to táhne. Skušná je i linka „záporačky“. Ale studenské komedie byly vždy má slabost. Zatim to baví, ale je tak tak na hraně koukatelnosti. No aspoň tvůrcům z Netflixu v době inkluze jednou zas konečně došlo, že šeredky netáhnou a obsadili to pěknými holkama a vlastně i klukama. A samozřejmě, hlavní hrdina, zde hlavní hrdinka, musí být v něčem nejlepší. Zde je tedy nejlepší ve všem a všem to nandává :). Taková ta tradiční republikánská farma s gay prvkem :). Půlka přetočena půlka odkoukána.

Přízeň Krále (2023, 72%)

Princ se prohodí s dívkou dvojčetem. Prince zabijí a dívka násleně v utajení přibírá jeho roli. Další slušný romantický Korejec. S tou realističností ale dost pokulhává a není to nic převratného. Na odreagování o.k. a ikdyž zkouknete víc dílů najednou, tak nemáte nutkání ublinkávat.

Alice in Borderland (72%, hodnoceno 2023)

Alice in Borderland je japonský seriál taky z rodiny Battle Royale (na západě spíše známé jako Hunger Games). Je tam neustálá akce a štíhlé Japonky v bikinách. Jinak je při sledování třeba úplně vypnout mozek a to je škoda. Scénarista byla aso tak 22 letý milovník manga komiksů :). Že tam štíhlá karate Japonka neustále chudák odřená v postapokalyptickém světě bojuje v podprsence a nevezme si něco na ochranu proti odření naprosto chápu (kvůli té její podprdě, prsíčkám a plochému bříšku na to koukám). Hry jsou většinou modifikace her na babu, což zasmrádá, ale díky slušné akci a těm podprsenkám se dá přežít. Ale zejména bojové scény seriálu hodně trpí a z úrovně A se propadají rovnou do úrovně C (amatérská). Hrdinové jdou opakovaně, navíc jak blbci vždy s holýma rukama, proti pistoli tak, že utíkají 10 metrů skrčení přímo ke střelci a střelu podběhnou. OMG palec dolů. Je to jak kdybych si na gymplu o přestavíce řekli, že natočíme na mobil nějakej ten jakoby boj …. To vyvede z rovnováhy i velmi tolerantního diváka. Kdyby tam dali třeba pravidlo Hráči, nesmíš mít nikdy zbraň a strážce nesmí střílet od pasů dolů, tak budiž. Ale tahle opravdu žasnete v tom negativním slova smyslu. Pak už Vás ani nevzruší, že po ráně pěstí či nohou hrdina odlétne třeba 6 metrů :), jdou dobrovolně s holýma rukama proti noži a meči, plazí se po 10 bodných ranách do břicha či chodí s probodanýma nohama. Nechápu, jak mohou 95% času držet relativně vysokou úroveň a pak takto padnout relativně lehkých bojových scénách, kterým by se dalo i vyhnout, natočit jinak. Není to kvalitní filmové jídlo, ale na zaplnění hladového filmového žaludku (když není nic jiného) to stačí. Je tam i dost filosofických keců a naivity, ale o něco méně než v typickém korejském díle, takže v tomto ohledu je to relativně stravitelné.

Sexuální výchova (70 %, hodnoceno 2022)

To už je tak na hraně dobrého a průměrného seriálu. Kdyby ty tři řady smrskli do jedné, bylo by to fajn.

Vikingové (70%, hodnoceno 2022) – první řady

První řada. Syrová brutalita vyhnaná proti realitě do extrému funguje. První řada o.k. Druhá řada už je to ale hodně kolovrátek a hodnocení to sráží. Další řady nebudu koukat. Celkově na hraně kvality a průměru.

Jak prodávat drogy přes internet (70% – hodnoceno 2023) 3 řady

Dobré vyprávění. Na první pohled velmi realistické a přirozené. Hrdinové jsou v extrémní situaci a není třeba hrotit nic dalšího. Scénáristicky tedy velmi efektivní. Bohužel ve skutečném světě by je chytli do 4 týdnů od startu eshopu na běžném webu. Prostě by sledovali poštovní schránky a pokud by jezdili s poštou do jiných krajů, tak kamery. Celý seriál postavený na realističnosti tak vlastně má nulový základ. Čili koukáte na krásný ale v reálu totální nesmysl. A to je pro mě plýtvání i časem, který chci jen tak odpočinkově zabít. Mnohem líp by to fungovalo z nějaké rozvojové země, kde by poldy uplatili. Jenže to už by nebylo tak cool realistické, že je to třeba kluk od vedle z baráku, že? Inovativní – jeden z hlavních hrdinů je německý Turek na vozíků a výborně integrovaný – politicky ale i filmově. Nenaplňuje rasové a další diskriminační kvóty Netflixu, ale je plnohodnotnou postavou, kterou máte rádi ne z lítosti, ale že je fajn. Nejlepší scéna – první rande vozíčkáře na slepo, kdy za sebe poslal hezouna. Poslední díly 3.řady už buď neměli prachy nebo to scénárista těžce nedával.

Láska z nenávisti (70%, 2023)

Lehce netradiční slušně kořeněná jednohubka s trochou přehánění a přetáčení.

From me to you (70%, 2023)

Nebude to pro každého. Hodně ujetá a sladká japonská romantická konverzačka. První díl vtipný, pak už to byla jen romantika. Jakmile spolu začnou chodit, tak už seriál nemá co nabídnout. Tam to měli ukončit. Pěkné, ale nedokoukáno.

Holky z červeného gauče 70 %

Začíná to velmi z ostra. Promyšlené detaily (dodatečný stolek u veterináře), jež to dělají reálné. Ale pak ta naivita začně nepříjemně prosakovat (štětky celý seriál utíkají a bojují ve štěkovských šatech a to je to nejmenší, co nedává smysl). Neutáhli to. Mohlo být víc nahotinek a sexu, když už chtějí být naturalističtí. Prní série o.k. vzhledem k originálnosti tématu s odřenýma ušima o.k. i jako mexická kurva novela. Ale když dokola zvýkáte ten celkem ztvrdlý rohlík (seriál se začne recyklovat ve stále méně logických smyčkách), začne so to zajídat. Jinak takto drsně bordely v Evropě rozhodně již 20 let rozhodně nefungují a myslím, že ani v rozvojových zemích ne. Tak to může být v zemích, kde zkolaboval stát – Somálsko, Venezuela, Kolumbie apod. nebo v možná v diktaturách. Člověk přemýšlí, jestli to chce dál jen proklikat a i tak s tím pálit čas nebo rovnou zabalit. Druhá série proklikána. Třetí slušná až na ten konec.

Atypický 70%

U autistů scénarista dostane spousta zábavy zadarmo. Nevýhoda, je že už to 50x natočili před Vámi, takže to nikdy nebude pecka. Ale pokud to odpracujete slušně, zavděčíte se. To je tento případ asi zejména díky nadprůměrnému jemnému humoru. Asi první seriál, kde mě nezajímala hlavní, ale vedlejší linka. Výtky. Nechápu, proč jsou an netflixu americké maminy často zobrazovány jako citlivé maloměstské blbky a taťkové jako moderní hodní správňáci. Netflix je pro kdejakou korektnost a rovnost, ale gendrovou nerovonst servíreje plnými doušky, aniž by si to uvědomoval. Nekonečných storek o tučňácích nás mohli i ušetřit. Má být zajímavá kulisa. 100x opakované není vtipem, ale otravným klišé. 3. a 4. – nekoukáno. Měli ta zabalit v polovině 2. serie. Chtěli z toho vydojit víc, než tam bylo. To nikdy nedopadne dobře.

Nekvalitní

Na Netflixu je i hodně špatných seriálů, které vypadají jako byste je s kamarády natáčeli za dome :). To platí i pro ty lepší korejské jako Modrá až na kost nebo Hra na oliheň, což je jen hrozně protažený recyklovaný Battle Royale. Je to nuda. jsou jich spousty, tak ani nemá cenu je jmenovat.

Jen tak pro referenci, abyste měli srovnání seriál Přátelé (30 %). Tam se neději prostě nic nad rámec běžného života, nechápu proč jsou ty stupidní zápletky s jednoduchým humorem tak ceněné.

Nekvalitní, které se tváří jako kvalitní

Láska padá z nebe (60%, hodnocené 2023)

Aneb jak bruslit po totálně rozbitém ledě. Ze zápletky zde naivita nikoli teče, jak je tomu obvyklé v každém jihokorejském seriálu, ale přímo stříká do očí. Pro mě to bylo o to těžší, že Vietnamský venkov je můj druhý domov a byl jsem i v Číně. Z toho a ze zpráv si dokáži udělat obrázek o severokorejském venkovu. A ne lidi se tam opravu nechovají stejně jako na jihokorejském venkově! Chovají se tam diametrálně odlišně. Přesto, když překousnete, že je to z hlediska reality totálně, ale totálně mimo, tak Vás to dokáže bavit. Měli ten děj hodit do Číny a hned by to dávalo smysl. Občas se z bruslení po rozbitém ledě propadnete do bahna – srdíčko na uniformě severokorejského důstojníka OMG a brodíte se jím. Prostě si musíte odmyslet zemi děje a zaměnit ji za nějakou zcela fantazijní a pár dalších blbostí a pokud to berete jako takové nechtěné sci fi, tak to s velmi odřenýma ušima i zadkem funguje. Samozřejmě s každou další blbosti se Vám to znechucuje víc a víc a říkáte si kdy ten šálek trpělivosti asi přeteče. A že těch blbostí tam je čím dál více. JV Asiati jsou více dětští než Evropani a možná tam i prostě funguje větší tolerance naivity filmu. Jihokorejská schémata se přenášejí do severní Korei … no, bolí to … Zapíchl jsem to v 7. dílu. Ale upřímně, mělo to na kahánku od začátku. Pak k té brutální naivitě přidávají takové dorážečky jako blikající štěnice, aby ji každý našel.

Gentlemani 60%

První 2 díly solidní. Pak už to sláblo. Bavilo mě to. Akorát, že naivní gangsterka je oxymoron. A zde bylo realistické jen to, že herci měli oblečení a nechodili nazí. Ke konci už se z té polízanice stávala spíše hnědá zapáchající hmota. Bez další řady by se svět obešel.

Ostatní

Hodně nepříjemná kategorie seriálů, které prvních pár dílů vypadají, že mají potenciál, ale plácají se od ničeho k ničemu, bohužel člověk to pozná nejdřív polovině seriálu, kdy s tím ztratí i s přetáčením třeba 5 hodin. Super Drbna 60% 2024 – Novější, ale stále hodně staré Beverly Hills 90210. Pár dílů pobaví, ale dál už nemá co nabídnout. Okouzlující démon 50% (asi 3 / 4 děje je zbytečná vata). Onimusha 50%. Že legendární samuraj Mushashi bojuje jen jedním mečem, odpustíte. Stejně tak, že Miamoto jen cvičí, další samuraj se jen učí, další jen jí atd. V pátém dílu to začne být ale neuda a to je pro animák průser – nedokoukáno. Boo Bitch (nápad dobrej, ale jinak dost hloupé, škoda, 50 %), Tenkrát poprvé (maga multi kulti trapárna), Mozaika lží 45% Zajímavý začátek, vyprávění, hudba. Netradiční styl. 2 ze 3 linek – máma a historie – velmi nudné. Love Alarm (40%), Bulgasal – Nesmrtelní (40%), Sysifos Mýtus (40%) – v logiku časových paradoxů jsme nedoufal ta nemůže být z povahu věci nikde, ale zde je úplně rozbitá logika i jednoduchých akčních scén a chování postav a to hodně nad rámec typické korejské naivity. Vrchol dveře ledničky jako kryt proti kulkám. Modrá až na kost (40%). 45 kilová bije mafiány skoro sama. Dark (20%) – opravdu hrůzo…nudné :). Nenasytná 10% -celý seriál čekáte, kdy se to rozjede a přestane to být sračka. Ale ono to vydrží být sračkou až do konce, kde se to totálně rozmázne a vy tu sračku vidíte v plné kráse.

Který ze seriálů bych si pustil ještě jednou? Asi žádný. Pokud bych si musel vybrat, tak Nicméně – Algoissjiman.

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor

Jeden myslel na “Dobré Netflix seriály 2024

  • ty jo Vlado….takovejhle clanek o Netflixu…klibouk dolu…to ma svoji cenu.ja videl jenom pern.tatu jsem v pulce treti serie…jedu spis Voyo(pro mentaly)ordinace…no hruza,vid…bud zdrav bratrance(cousin)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *