Dobré Netflix seriály 2023

Některé jsou kvalitou jako byste je natáčeli s kamarádi na chatě. Hlavně nebrat Korejce např. Zacpou Vám pusu, ale nenajíte se a jsou strašně zdlouhavé (např. Hra na Oliheň). Mnoho seriálů trpí multikulturní a LGBT křečí, až máte pocit, že v USA jsou všichni indické lesby a afričtí gayové. Asi za multikulti berou tvůrci od netflixu prémmie nebo spíš mají kvóty. Pár seriálů je ale velmi slušných. Indikací těch lepších občas bývá i CZ dabing místo titulků. Od nejlepšího dál:

Mr. Robot (97%, hodnoceno 2022)

Velice působivý a v rámci možností realistický hackerský a psychotický schizofrenický cyberpunk, na který zíráte s otevřenou pusou. Extrémní zvraty. Ani v poslední 6. sérii neztrácí dech. Naopak graduje. Žádný obvyklý netflixovský seriálový kolovrátek. Stále nový děj. Škoda jen těch nudných scén s travesty Číňany a čínskými gayi :), které se tam vůbec nehodí, ale Netflix kvoty bohužel poručily jinak. Jinak by to bylo čistých 100%. Zajímavost: Hlavní hrdina prohraje všechny fyzické bitky. Nejlepší scéna: Schizofrenický boj sám se sebou v koridoru. Je tam znát, že scénář psal víc než jeden člověk.

Ginny a Georga (95 %, hodnoceno 2023)

Studenstská a rodinná komedie s lehkou temnou zápletkou. Svěží děj. Postavy jednají relativně normálně. Občas to přepalují ale jinak by to nešlo. Rozhovory jsou vtipné pro kluky i holky. Je to vyvážené a je pozitivně vidět, že scénář psala ženská. Nebojí se ani realističtejšího a neohrabaného sexu (plného pochybností) mladých. První seriál, kde povinná mulitikulti není jako pěst na oko, ale sedí. S homosexualitou se to nepřehání. Jedinná výtka, že autorka si neustálými tranascendentními podobenstvími, jimž rozumí leda učitéle angličtiny asi léčí nějaký vzdělanostní mindrák. V tomto se určitě mluva hrdinů odlišuje od americké mládeže. Učitel angličtiny je bílý rasista, o.k. asi prvděpodobnější situace než že to bude černý rasista. Zajímavé, co vše lze ještě pokládat za rasismus. Hlavní hrdinka mulatka Ginny si stěžuje na vyčloňování rasistickým učitelem, přitom na první hodině se sama vyčlení způsobem, jaký by si nedokázal představit žádný student na světě. Za rasimus pak považuje i to, když se učitel snaží o nápravu.

Scénáristka jako uvědomnělá žena, dělá americkým ženám medvědí službu. Přepaluje chování amerických maminek pořádajících společneské a komunitní akce a dělá z nich snobky, co otravujou a nemaj co na práci. Tahle té gendrové rovnosti, paní scénaristko rovnostářského Netflixu, nedosáhnate. Stejně tak mohla napalovat pánské kluby a bratrstva v americe… I tak scénaristce velký potelsk. Pohlazení na duši. Těšíte se na další díly.

Půjčovna masa (90%, hodnoceno 2022)

Velmi neotřelý román z budoucnosti stavící na myšlence snadného přenosu vědomí do jiných těl. Pěkné techické vychytávky z budoucnosti a dobré souboje. Občas ztrácí na tempu. Jeden z mála Netflix seriálů, kde Vás dlouhodobě baví děj.

Zaklínač 1. a 3. série (90 %, hodnoceno 2022)

Byť mám rád fantasy žánr, Hra o trůny u mě skončila po proklikání prvních dvou dílů první řady. Jen se tam kecá.

První řada zaklínače měla neskutečnou atmosféru a slušný příběh i akci. Druhá řada byla zklamáním. Politikařením a kecy bojovala s nudou a zachraňovala to částečně jen skvělá temná atmosféra. Třetí volně navazující mini série Pokrevní pouto (chybně přeloženo do ČJ, správně Pokrevní původ) opět laťku zvedá zpět.

Chyba je v nezáživném vyprávění. Seriál Vás nedokáže vtáhnout do děje a děj je jen kulisou pro akci a atmosféru. Je Vám v podstatě jedno, co se tam děje.

Fejky 1. (90 %, hodnoceno 2023)

Teenagerky padělají doklady ve velkém. Snad první seriál, co ořezal nudnou omáčku a s polovičné délkou dílů 23 minut má velmi svižné tempo. Realistické. Hlídaj si v tomto ohledu záda. Linka s mafiánem je trochu naivní, ale prakticky neruší. Trochu nepřirozeně působí i velké rozdíly ve vnímání událostí hlavními hrdiny při opakovaném vyprávění. Teším se na pokračování.

Wednesday (85%, hodnoceno 2022)

Děj. Originální prostředí, zápletky i charismatická originální hrdinka i vyprávění. Atmosféra. Viděl jsem jen část, možná hodnocení ještě zvednu.

Válečná jeptiška (82%, hodnoceno 2022)

Církevní prostředí jinak. Slušná akce. Jeden z mála Netflix seriálů, kde Vás dlouhodobě baví děj. Hodnotím s odstupem času a přemýšlím, kde jsou vady. Asi to bylo takové více béčkové než by se slušelo. Jinak zásadní výtka tam asi nebyla.

80% hranice a víc odděluje velmi dobré od dobrých

Lucifer (80%, hodnoceno 2022)

Úchvatná mysteriozní atmosféra kolem existnece boha, ale neskutečně pořád do kola. Bohužel tvůrci byli příliš hladoví a nebo neodhadli dávkování. Od třetí serie už sledujete jen hlavní linii o kriminální záplatky přetáčíte. Kdyby to místo 6 serií byly 2 nebo tři, byla by to pecka. Takto je to hodně i velkovýkrm prasátek.

Arcane (80%, hodnoceno 2022)

Svěží dystopický 3d seriál. Místy celkem ztrácí na tempu.

Cobra Kai (78%, hodnoceno 2022)

Vyvážený poměr ze života dospělých a teenagerů. Scény a humor jsou častým pohlazením na duši a je znát, že scénář psalo a ladilo více lidí, jež se perfektně doplňují. Jednání osob je občas mnohem víc scénáristicky přepálené (z hodných nerdů dělají nesmyslně grázly apod.) než je zdrávo i pro seriál (kde to proti realitě prostě přepalovat musíte, aby to nenudilo) úse hodí i na seriál.

Zastoupení postav je přiměřené populaci a zálibě v karate. Žádná typická rasová a LGBT Netflix křeč. Vtipy jsou neotřelé, dobře vypointované. Takže se často smějete. Takový malý nebo  dnešní době asi spíš velký zázrak. Zvlášť 30letý „teenager“ prodavač z hobymarketu opravdu „rocks“. Kolovrátků a přepálenosti by mohlo být o něco méně. Taky flashbacky na Karate Kid jsou zbytečné. Jinak první a druhá série je pecka. Velká poklona. 90%

Ve třetí a dalších sériéch scénáristy ovládla panika nebo potřeba udělat to rychle. Přidali na nesmyslné brutalitě, ubrali na logice děje a humoru – tedy na tom co seriál činilo tak svěží. Třetí řada a další už jsou pouze slušné a dosti kolovrátkové a hodně sráží celkový dojem. Už si z toho ublinkáváte. Typický problém neflixových seriálů – neví, kdy přestat. Velkou výtkou je, že vesmír se točí jen kolem karate a to je prostě blbost i pro seriál o karate.

Alice in Borderland (72%, hodnoceno 2023)

lice in Borderland je japonský seriál taky z rodiny Battle Royale (na západě spíše známé jako Hunger Games). Je tam neustálá akce a štíhlé Japonky v bikinách. Jinak je při sledování třeba úplně vypnout mozek a to je škoda. Scénarista byla aso tak 22 letý milovník manga komiksů :). Že tam štíhlá karate Japonka neustále chudák odřená v postapokalyptickém světě bojuje v podprsence a nevezme si něco na ochranu proti odření naprosto chápu (kvůli té její podprdě, prsíčkám a plochému bříšku na to koukám). Hry jsou většinou modifikace her na babu, což zasmrádá, ale díky slušné akci a těm podprsenkám se dá přežít. Ale zejména bojové scény seriálu hodně trpí a z úrovně A se propadají rovnou do úrovně C (amatérská). Hrdinové jdou opakovaně, navíc jak blbci vždy s holýma rukama, proti pistoli tak, že utíkají 10 metrů skrčení přímo ke střelci a stělu pdoběhnou. OMG palec dolů. Je to jak kdybych si na gymplu o přestavce řekli, ýe neatočíme na mobil nějakej ten jakoby boj …. To vyvede z rovnováhy i velmi tolerantního diváka. Kdyby tam dali třeba pravidlo Hráči, nesmíš mít nikdy zbraň a strážce nesmí střílet od pasů dolů, tak budiž. Ale tahle opravdu žasnete v tom negativním slova smyslu. Pak už Vás ani nevzruší, že po ráně pěsté či nohou hrdina odlétne třeba 6 metrů :), jdou dobrovolně s holýma rukama proti noži a meči, plazí se po 10 bodných ranách do břicha či chodí s probodanýma nohama. Nechápu, jak mohou 95% času držet relitvně vysokou úroveň a pak takto padnout relativně lehkých bojových scénách, kterým by se dalo i vyhnout, natočit jinak. Není to kvalitní filmové jídlo, ale na zplnění hladového filmového žaludku (když není nic jiného) to stačí. Je tam i dost filosofických keců a naivity, ale o něco méně než v typickém korejském díle, takže v tomto ohledu je to relativně stravitelné.

Sexuální výchova (70 %, hodnoceno 2022)

To už je tak na hraně dobrého a půměrného seriálu. Kdyby ty tři řady smrskli do jedné, bylo by to fajn.

Vikingové (70%, hodnoceno 2022) – první řady

První řada. Syrová brutalita vyhnaná proti realitě do extrému funguje. První řada o.k. Druhá řada už je to ale hodně kolovrátek a hodnocení to sráží. Další řady nebudu koukat. Celkově na hraně kvality a průměru.

Jak prodávat drogy přes internet (70% – hodnoceno 2023) 3 řady

Dobré vyprávění. Na první pohled velmi realistické a přirozené. Hrdinové jsou v extrémní situaci a není třeba hrotit nic dalšího. Scénáristicky tedy velmi efektivní. Bohužel ve skutečném světě by je chytli do 4 týdnů od startu eshopu na běžném webu. Prostě by sledovali poštovní schránky a pokud by jezdili s poštou do jiných krajů, tak kamery. Celý seriál postavený na realističnosti tak vlastně má nulový základ. Čili koukáte na krásný ale v reálu totální nesmysl. A to je pro mě plýtvání i časem, který chci jen tak odpočinkově zabít. Mnohem líp by to fungovalo z nějaké rozvojové země, kde by poldy uplatili. Jenže to už by nebylo tak cool realistické, že je to třeba kluk od vedle z baráku, že. Inovativní – jeden z hlavních hrdinů je na vozíků. Výborná scána první rande vozíčkáře. Poslední díly 3.řady už buď neměli prachy nebo to scénarista těřce nedával.

Nekvalitní

Na netflixu hlavně nekoukejte na korejské seriály. To platí i pro ty lepší korejské jako Modrá až na kost nebo Hra na oliheň což je jen hrozně protažený recyklovaný Battle Royale. Je to nuda. jsou jich spousty, tak ani nemá cenu je jmenovat.

Jen tak pro referenci, abyste měli srovnání seriál Přátelé (30 %). Tam se neději prostě nic nad rámec bežného života, nechápu proč jsou ty stupiní zápletky s jednoduchým humorem tak ceněné. Pro loboty dobrý, ale dívat se na to nemusím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *