Zajímavosti

Selký rozum vs. znalosti na příkladu elektromobility a nedostatku dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu

Úvod

Selský rozum často funguje. Pro některé lidi je ale nebezpečnou mantrou, zejména v politice. Od stolu v obývacím pokoji máme odpovědi na otázky, jež neúspěšně řeší spousta expertů na plný úvazek. U těchto lidí pak bodují menší či větší populisté typu Tomio Okamura, Babiš, Trump, Putin, Hitler, Stalin, Orbán, Kaczynski a další. Zpravidla mají resp, jsou ochotni čerpat jen z málo zdrojů informací (televize a jedny noviny) a jak si ukážeme dále, jsou náchylní k teoriím spiknutí. Mají vysoké a nezasloužené mínění o své inteligenci a analytických schopnostech, ale to má skoro každý. Mimochodem populisté nabízí snadná řešení, jež fungují jen na papíře, nebo při drastickém navýšení dluhů či drastickém potlačení práv a svobod lidí.

Elektromobilita

Názory laiků a fandů aut, co si myslí že do toho vidí, proti:

Výroba elektřiny a baterií zatěžuje životní prostředí více než spalovací motory. Elektřiny nebude dost. Infrastruktura nebude dostatečná.

Možné názory laiků pro elektromobilitu.

Nevím, kde je pravda. Spíš ji budou znát lidi, jež se problematikou na plný úvazek zabývají a mají přístup k informacím. Když následující otázky s přiznáním vlastní nevědomosti položím odpůrcům elektromobility, je obvykle po diskuzi.

Laik neví, jak moc je planeta v důsledku oteplování poškozena. Pozná to třeba za 300 let, kdy už může být pozdě.

Kolik zla napáchají prachové mikročástice – část z pneumatik, ale část i ze spalin. Elektrárna má vyšší účinnost a efektivitu než tisíce malých spalovacích motorů? Jaké ekologické škody páchá těžba ropy a uhlí?

Vývoj nepřijde ze dne na den. Na účinnosti a ekologii baterií a výroby elektřiny je třeba pracovat. Do jaderné fúze zbývá 30 let. Jestli ji neoddálí dostatečná výroba elektřiny z alternativních zdrojů či jaderného štěpení. Infrastruktura se posiluje průběžně.

Proč západ nedává Ukrajině dost dělostřeleckých nábojů

Obecně známá fakta: Západ či Evropy slíbily Ukrajině 1 milion dělostřeleckých granátů pro rok 2023 či 2024. Dodá jich však jen 300 000, zatímco Rusové vyrobí 2 miliony.

Názory laika na otázku Proč západ nedává Ukrajině dost dělostřeleckých nábojů.

Západ či NATO má mnohonásobně vyšší HDP než Rusko. Kdyby chtěli, dodají Ukrajině mnohem víc munice, než vyrobí Rusko a jeho spojenci. Západu vyhovuje, že Ukrajina nevyhraje a že Rusko postupně vyčerpává.

Proti argument laika:

Bude to složitější. 1. Rusko má suroviny. 2 V diktatuře lze lidem sebrat majetek či omezit blaho a dát to na válku. A hlavně – řekněme, že sousedovi už 2 roky hoří dům a vy mu pomáháte hasit. Budete do toho dívat stejné úsilí, jako kdyby 2 roky hořel Váš dům (jaky kdyby Rusové napadli Českou republiku)? Shodou okolností mi pár dnů na naši diskuzi přišly do rány násl. 2 články, na kterých lze krásně ilustrovat rozdíl mezi selským rozumem a expertním názorem.

Názory expertů na otázku Proč západ nedává Ukrajině dost dělostřeleckých nábojů

iDnes 18.12.2023 Nový problém pro celou frontu: Ukrajincům dochází i sovětské náboje

„Máme problém s municí, zejména s postsovětskými granáty, tedy s (ráží) 122 milimetrů a 152 milimetrů. Dnes se tento problém vyskytuje podél celé frontové linie,“ uvedl podle agentury Reuters Tarnavskyj.

Na nedostatek upozorňují ukrajinští představitelé dlouhodobě, média ale obvykle zmiňují granáty ráže 155 milimetrů, kterou používají dělostřelecké systémy Severoatlantické aliance.

Z citace výše vidíme, že už samotnou otázku si laik položil do značné míry špatně. Západ nebude stavět nové výrobní linky na sovětskou munici, již nepoužívá, ale pouze dělostřelecké granáty do západních systému, jenž dodal Ukrajině.

Echo 24 prosinec 2024 Šéf zbrojařů Hynek: Jestli budeme soutěžit s Ruskem, kdo vyrobí více nábojů, prohrajeme

Citace níže zcela důvěryhodně vyvrací laickou teorii spiknutí či v mírnějším případě teorii nezájmu západu výše. Doporučuji zajímavý odkazovaný článek přečíst celý. Pro úplnost níže cituji důležitá konstatování s Jiřím Hynkem (Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a vedoucí delegace České republiky při poradní skupině NATO pro průmysl):

Dělostřelecká munice … spotřebovává také nejvíce střelného prachu. Nemáme šanci jít s Ruskem do tohoto typu konfliktu. Důvod je ten, že v diktatuře vždycky lépe mobilizujete hospodářství než v demokracii. (Rusko) …má surovinové zdroje. Evropská unie jich naopak musí více než 90 procent dovážet, mám na mysli suroviny potřebné pro fungování průmyslu včetně toho zbrojního.

Výrobní linky na lovecké a  sportovní náboje, které má u nás například Sellier & Bellot, na vojenské náboje přestavět nejdou. (Ukrajina) … stále používá standardní sovětskou techniku a my linky na výrobu munice sovětské ráže nemáme. Přece nebudou firmy budovat nové kapacity na něco, co s válkou na Ukrajině skončí. Když nastane mír, tak už neprodáte jediný náboj ráže 152 mm.

… nejvíce limitujícím faktorem je výroba nitroceluózy. V Evropě ji vyrábějí zhruba čtyři větší výrobci. A naše Synthesia tvoří asi 40 procent evropské produkce. Ale jenom 10 procent se pak zpracuje ve vedlejší Explosii, zbytek se vyváží. … největší výrobce střelného prachu ve Spojených státech (General Dynamics) spotřebovává ročně více než polovičku toho, co vyrobí Synthesia. Když dají víc nám, vyrobíme víc dělostřeleckých nábojů, ale o to méně jich vyrobí USA. Pokud chceme navýšit výrobu munice, tak musíme začít sázet stromy, z nichž se nitroceluóza vyrábí. Jmenují se borovice jižní a musí být staré alespoň 20 až 25 let. A zároveň potřebujeme bavlnu a tu nekoupíte nikde jinde než v Číně, protože v Evropě se bavlnářský průmysl úplně zrušil.

Takže nemůžeme hned teď nastartovat výrobu nitroceluózy?

Chtěli (Synthesie) navýšit výrobu z aktuálních 6 tisíc tun nitroceluózy ročně na 9 tisíc tun a přestavěli kvůli tomu některé pece na plyn. Slyšel jsem, že je nepoužívají kvůli vysoké ceně plynu. Další věc je třeba odpadové hospodářství. Povolí vám úřady více odpadů? Muselo by se říct, že teď pro Synthesii neplatí žádná pravidla a že najedeme na válečnou výrobu. Novou fabriku už nepostavíte vůbec, to by vám nepovolili. To je právě to, co v Rusku udělá Vladimir Putin jedním výnosem.

Nesmíme sázet na masovou střelbu jako Rusko, ale musíme to dát na první dobrou. Musíme pracovat na takových technologiích, které zařídí, že dopad granátu bude naprosto přesný, což dnes není.

Když řeknete, že otevřete nový důl na zinek, protože vám chybí, tak ho prostě otevřete a neptáte se na to životního prostředí. Když potřebujete zaměstnance, tak je zaplatíte. 

… proti tomu stojí svět, který chce podpořit Ukrajinu, ale zároveň si nechce snížit životní standard. Žádná vláda to neudělá, protože by okamžitě přišla o voliče. Zkrátka mobilizovat průmysl v demokracii je strašně obtížné.

Musíme ale opravdu masivním způsobem investovat do technologií. Jestliže budeme pořád soutěžit v tom, kdo vyrobí více nábojů, prohrajeme.

Bankovní sektor vypovídá zbrojovkám třeba smlouvy o vedení běžných účtů. Takže nám nabídnou hromadu peněz, ale nebudou je paradoxně mít kam poslat, protože firmy z obranného průmyslu nebudou mít bankovní účty. …  Nejsou to navíc jen banky. Nedávno za mnou přišla firma, která vyrábí malé civilní drony a chtěla se rozšířit o zahraniční obchod s vojenským materiálem, ale pojišťovna jí kvůli tomu vypověděla smlouvu, že nebude pojišťovat firmy, které vyrábějí zbraně, protože její etický kodex to zakazuje.

Závěr

Zejména v politických a společenských otázkách nás selský rozum svádí k tomu, že věci rozumíme a že jsou snadná řešení. Jaký je na to lék? Často jen skromnost, zdrženlivost. Výjimečně můžeme proniknout hlouběji kladením si složitějších otázek. K těm a lepší orientaci může pomoci více zdrojů informací.

Možná chci moc. Většina advokátů, lidí s právnickým vzděláním a několika letou právní praxí, např. nechápe smysl zákona o veřejných zakázkách. Argumentují – kde je vůle, lidi se vždy dohodnou bokem. Pomíjí skutečnost, že díky protikorupční legislativě tu korupci 95 % či více lidí na vysokých postech vůbec neriskuje. Tzn že i bez práce orgánů činných v trestním řízení díky protikorpní legislativě občané ČR ušetří ročně stovky miliard korun. Plus to má další pozitivní efekty na stabilizaci státu i demokracie. Kde se lidé mají lépe – v zamích s vysokou či nizkou mírou korupce? Není to ve vzdělání, ale společenském uvědomění a též určité pokoře před experty a politiky. Člověk nemá být ovce, ale vzhledem k omezením znalostem jí fakticky až na výjimky je a to často i tam, kde si myslí, že mu selský rozum pro porozumění dostačuje. Jsem ovce v otázkách elektromobility nebo, když jdu k lékaři. A spíš u toho lékaře se člověk občas trefí selským rozumem proti názoru lékaře (v tom smyslu, že něco není třeba), než v politice. Selský rozum může experta přebít, ale je to opravdu vyjímka a tak je tomu třeba přistupovat. Proto také mosty a rakety staví inženýři a nikoli např. kadeřníci, a proto také zákony a politická rozhodnutí dělají převážně experti či informované osoby a nikoli davy či oborníci, jež rozumí jen jednomu segmentu z mnoha např. advokáti či chemici.

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *