Zajímavosti

Původ – etymologie slova blog

Etymologie slova blog na českém internetu chybí a i anglickým se musíte docela prohrabat.

Nejprve pro úplnost – co je to „blog“. Význam slova blog je poměrně jasný – v zásadě webové zprávy, názory, recenze či jiná publicistika určité osoby či společnosti snad vyjma oficiálního zpravodajství (zpravodajský portál). S oficiálním zpravodajství i s prezentací produktů se často prolíná či stojí vedle sebe. Např. to co bychom nazvali firemní web či portál Microsoft, sám Microsoft skromně označuje jako blog. Mnoho zpravodajských portálu obsahuje publicistiku – placené redaktory, jejichž články jsou součástí zpravodajství, ale i neplacenou amatérskou publicistiku k veřejnému dění – blogy.

Blog lze chápat v užším slova smyslu jako webový osobní deník i v širších slova smyslu jako jakákoli publikační činnost určité osoby či skupiny osob. Pokud není z kontextu jasné, obvykle se chápe v tom širším smyslu. V širším smyslu je tedy i Magazín spotřebitele blogem, byť přináší zejména zprávy o právu.

Log

Jednoduchý je „kořen“ slova blog – tedy původ slova log, jež má v angličtině více významů, ale ten nejvíce relevantní je záznam o pohybu lodi později záznam o událostech na lodi, tedy palubní deník.

Kde se vzalo to „B“?

Nejdůvěryhodněji na otázku o původu slova blog odpovídá příspěvek na známém serveru otázek a odpovědí Quora.com s názvem „Where did the term ‚blog‘ originate?“ (Kde vznikl termín blog?).

Autor původ slova situuje do první poloviny 90.let, kdy se komunikovalo přes program IRC (v ČR ti starší znás možná pamatují něco podobného – ICQ, jež nám bylo běžně dostupné v druhé polovině 90. let a na přelomu tisísíci letí s rozvojem jiných webových a mobilních telekomunikačních služeb pozbylo na vyznamu). Bylo -li připojeno více píšících uživatelů, dříve napsaný text byl odsunut texty pozdějšími dříve než jej bylo možné přečíst. A k textu jste se dostali pouze zpětným („back“) pročtením záznamu („log“). Slovo Blog následně vzniklo zkrácením slova Backlog.

Weblog

Slovo weblog se v podstatě nepoužívá. Bezpochyb vzniklo spojením web a blog, ale lze najít i opravdu úsměvné vysvětlení etymoložky v České televizi – we blog („my blogujeme“ :), jež údajně vymslel jí konkrétně jmenovaný Čech :)).

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktoru blogu 🙂 Magazín spotřebitele

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *