Dotazy

Alkohol na kole a řidičák

Za alkohol na kole nelze odebrat řidičský průkaz.  Trochu matoucí je, že dříve to možné bylo. Cyklista je účastník silničního provozu dle zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu pp. Ale několik let zpět se judikatura vyprofilovala v tom smyslu, že řidičský průkaz je povolením k řízení motorového vozidla a pochybením při jízdě na kole není naplněna podmínka spáchání deliktu v souvislosti s činností, jež má být zakázána (tj. řízení motorového vozidla). Není možné ani uložit zákaz jízd na kole, neboť není možné obecně zakázat jinak právně bezvadnou činnost, na níž není nutné povolení (s výjimkou § 48 TZ zdržet se některých činností po podmínečném propuštění – automaty, drogy, alkohol, spol. sport. akce), jež není výkonem zaměstnání, povolání či funkce (to ale pokrývá trochu něco jiného a na kolo by se určitě nevztahovalo).

Pokuta

 Dle § 125c/1 písm. b) (řízení pod vlivem) a písm. c) (řízení pod vlivem ve stavu vylučujícím způsobilost k řízení) hrozí dle § 125c/4 pokuta ve správním řízení 2500-20 000,-, v posledním případě pak 25 000 -50 000. Byť by se to v případě kola mělo pohybovat při dolní hranici a pokud ne, využijte opravných prostředků, i tak to může vyjít pěkně draho.

aktualizováno 7.5.2013

citace: §125c/7 „Přestupek, za který se podle tohoto zákona ukládá zákaz činnosti, nelze projednat v blokovém řízení.“ Tento § se vzhledem k nemožnosti uložit sankci neaplikuje. Ale projednání v blokovém řízení není možné, neboť zákon (§ 125c/6) blokové řízení vyhrazuje pouze pro určitou skupinu přestupků.

Pro úplnost zákaz činnosti opilého řidiče auta je pak dle 125c/5 v případě řízení pod vlivem 6-12měsíců a v případě řízení pod vlivem ve stavu vylučujícím způsobilost řídit 2-5 let.

12 komentářů: „Alkohol na kole a řidičák“

Dotaz: Dobrý den, Při jízdě na kole jsem při kontrole nadýchal 0,8promile.Bylo mi oznámeno ve správním řízení mi bude odebráno ŘO(řidičské oprávnění) a uložena pokuta ve výši 3500,-Kč. Jak je to tedy s odebráním ŘO,s pokutou sohlasím,ale ŘO? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: ŘO Vám nikdo neodebere, patrně Vás policisté jen strašili. Pokud by Vás k tomu případně úředníci neznalí judikatury přece jen nakonec vyzvali, upozorněte je na protiprávnost jejich výzvy a podejte opravný prostředek proti rozhodnutí o přestupku.
K Vašemu dopl. dotazu v čem spočívá ta protiprávnost – takový postup zákon o sil. provozu (jeho ustálený výklad) neumožňuje. čl. 2/3 Ústavy „Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.“

Dotaz: Dobrý den , čistě hypoteticky , kdyby mi bylo naměřeno 2.8 promile na kole na cyklistické stezce , co by mi mohlo hrozit ?

Odpověď: Jízdu na kole upravuje § 57-8 zákona 361/2000, jehož nezkrácený název zní o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů. Ač cyklostezka výslovně za pozemní komunikaci označena není, systematických a jazykovým výkladem ji lze do této množiny řadit. Rovněž z. 13/1997 definuje účelovou komunikaci v § 7 jako „Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků.“ Těžko tedy najdete cyklostezku, jež nesplňuje ani tento atribut, ať už to bude chodník či lesní pěšina vymezená orgánem státní správy lesů jako pozemní komunikace. Hrozil by formálně stejný postih jako na silnici, s tím, že by patrně bylo přihlédnuto k nižší společenské nebezpečnosti a pokuta udělena nižší, než za stejných okolností na silnici.

Dotaz: Dobrý den.Chtel jsem se zeptat co mi hrozi.Jel jsem na kole po silnici srazilo me auto,ale ujelo odvezla me zachranka a policie me vyslichala.byl jsem 3dny v nemocnici zadna tezka zraneni jsem nemel.problem je ze jsem mel alkohol 1.76promile.co mi hrozi?spis se bojim o RP.dekuji za odpoved

Odpověď: ŘP se věc netýká, jinak hrozí, to co ostatním viz článek

Dotaz: Dobrý den mám strašně velký problém který mně moc trápí. O víkendu jsem jela ze zábavy pod vlivem alkoholu. Musela jsem s přítelem jet domů a měly jsme kola. Při cestě bylo špatně vidět ale alkohol mně neovlivňoval při jízdě. Při projíždění vedlejší dětiny se mi zamotala tkanička do řetázku a já spadla bohužel pro mně zrovna v tu chvíli jelo za námi auto a já se rychle i s kolem odsunula u kraje silnice na trávu. Zeptaly se mne jestli mi nic není a kolik mám let. Když jsem se podívala zjistila jsem že je to policie. Daly mi dýchnou nadýchala jsem 1,50 a po nějaké chvíli 1,42 vše si pamatuji komunikovala jsem s nimi ale asi jsem udělala hloupost podepisovala jsem nějaké papíry a bohužel v tom šoku jsem si ani nevšimla co vlastně podepisuji. A i to prč jsem spadla se neptaly a já jsem byla zmatená a nedošlo mi že jsem tuto informaci měla sdělit. Nadiktovala jsem jim číslo mobilu a dala k prohlédnutí a zapsání info. občanský průkaz. Je mi 19. Žádný papír s pokutou ani nic jiného jsem nedostala a nevím co mám očekávat.

Odpověď: Pokuta by asi měla být v dolní hranici sazby (vzhledem k tomu, že to bylo kolo, ne auto), vzhledem k popisu by jste měla spadnout do sazby 2500-25000 (ne 25-50 000). Pokud by pokuta měla být vyšší než 5000 (nebo 2500,- je-li to Váš jediný vážnější přestupek za posledních pár let), zvažte odvolání. Připomínám § 82 přestupkového zákona
„V odvolacím řízení nemůže správní orgán změnit uloženou sankci v neprospěch obviněného z přestupku.“

Dotaz: dohaduji se s kamarádem o odebrání ŘP za jízdu na kole pod vlivem alkoholu.On mi zarytě tvrdí,že od 1.1.2015 je již možné odebrat za tento přestupek i řidičský průkaz!!!Já tomu nevěřím a tak se ptám Vás.
Díky za odpověď.

Odpověď: K 30.7.2015 nedošlo k žádné změně v tomto ohledu a ani není pravděpodobné, že by se to v budoucnu mělo měnit.

Dotaz: Dobrý den, při jízdě na kole jsem byl zastaven hlídkou policie a následně nadýchal 0,56 promile. Policie mi oznámila, že věc postupuje ke správnímu řízení. Je nějaká lhůta do kdy mně od spáchání přestupku musí správní orgán pozvat k projednání?

Odpověď: 1 rok viz § 20 z. o přestupcích http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1990-200#p20

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *