Zajímavosti

Multi měnové účty v ČR – srovnání

Rozdíl mezi účtem v cizí měně a multiměnovým účtem

Mnoho bank dlouhodobě nabízí vedení účtu v cizí měně např. EUR, USD, PLN, HUF. Zpravidla se ale jedná o samostatné účty vedené pod českým IBAN. Lze je tedy označit za pseudo účty. Platební styk v zahraniční měně je na nich poměrně nepraktický, protože za transfery v cizí měně platíte poměrně velké poplatky (zpravidla paušál 300 a cca 0,5 – 1% z převáděné částky) za transfery v rámci lokálních bank. Určité zvyhodnění mohoumít EURové účty některých bank, působících ve více zemích. Např. ve Fio Bance lze posílat Eura na Slovensko bezplatně.

Stačí mi pouze posílat platby do zahraničí

Nezřizujte účet. Užijte online převod přes Western Union (umí celý svět včetně zemí jako Pakistán) či Transfer Wise (levnější, ale neumí některé exotické země). Je to méně výhodné než multiměnový účet neb máte směnný kurz platební karty (viz dále), ale pro drobné platby – typicky podpora rodiny expata v cizí zemi – je to mnohem jednodušší.

Výhody multi měnového účtu

Jeden IBAN pro všechny měny. Výborné, pokud na web nebo do faktury chcete zadat jen jeden účet pro zákazníky z celého světa.

Automatické připsání na podúčet zahraniční měny. Multi měnový účet automaticky rozpozná měny příchozích plateb a připíše je na podúčet příslušné měny.

Devizy lze měnit za mnohem výhodnější kurz než v bance. Tyto účty se hodí pro mezinárodní platební transakce i pro mezinárodní eshopy. Zákazník uhradí platbu kartou ve své měně a platba se Vám v této měně připíše na podúčet měny. Nekonvertuje se za drahý bankovní kurz na vaši domácí měnu. Konverzi měny můžete provést následně i instituce nabízející výhodnější kurs než banky.

Devizový směnný kurs banky, platební karty a multi měnového účtu

Devizový kurz je kurz elektronické směny měn a je určet trhem měn, kde finanční instituce směňuje měny s ostatním finančními istitucemi, podniky či devizovými spekulanty.

U banky je devizový kurz obvykle 80 haléřů od devizového středu. U platební karty kolem 60 haléřů. U finančních institucí se specializací na devizovou směnu se dostanete až na 35 haléřů od devizového středu.

Nabídka Multiměnových účtů v ČR

Citfin – dalece nejvýhodnější poplatky, kurzy a nejlepší péče – Vítěz všech kategorií

27 měn pod jedním IBAN. Vedení účtu 0,-. CZK a EUR platba 2 Kč (domácí platby CZK nemá smysl počítat, na to máte zpravidla českou banku za 0,-). Ostatní svět 190 Kč a bez procentního poplatku (Věrní zákazníci se mnohou dostat mnohem níž). U banky zaplatíte min. 400,- Kč. Příchozí platby z celého světa 0,-. U banky platíte poměrně dost i za příchozí platbu.

Výhodný směnný kurz cca 0,35 haléřů od devizového středu pro 1 Euro nebo 1 USD.

Vše lze ovládat online. Mají ale velmi příjemnou a stabilní podporu na telefonu. Nejlepší v CŘ. Zaměstnanci tam zůstávají dlouhé roky, takže se známe i operátory zákaznické linky. Je to malá finanční instituce, ale z hlediska zaměstnanecké kultury a zákaznické péče to bude jedna z top firem v ČR. Tímto operátorům vyjadřuji úctu a díky.

Sami v Citfin mi po velké chvále prozradili, že konkurenci mají. NEznáme ji. Naše firma Extasica.com nemá důvod takovou konkurenci hledat. Ale pokud ji najdete a dáte tip, bude přidána sem do srovnání.

Reiffeisen Bank

18 měn. Vedení účtu 49,- Kč měsíčně. Domácí platby 0,- . Platba do zahraničí 1% min. 300,-, max. 1500,-, příchozí 1% min. 300,-, max. 1200,-. To opravdu drahé a finanční pravěk. Navíc směnný kurs je klasický bankovní (relativně nevýhodný).

Komerční banka

13 měn. 39,- měsíčně. Domácí platby 0,- . Zahraniční platby tam i zpět 1% min. 200,- max 1200,-.

Autor: JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D.

redaktor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *