Právní články

Smlouva o bezplatném užívání či požívání bytu

Může nastat situace, kdy například necháte své děti bydlet ve své bytě, proti úhradě služeb (voda, energie, úklid a osvětlení spol. prostor., výtahy, odpad) a poplatků (příspěvek na správu domu, daně, pojištění bytu) spojených s užíváním.

Pokud vyžadujete něco nad rámec těchto plateb, jednalo by se o klasický nájem s omezeními vyplývající z nájemní smlouvy např. zákaz výpovědi pronajímatele bez důvodu.

Sjednáte tedy smlouvu o užívacím právu k nemovitosti. Pokud jim chcete umožnit nemovitost užívat a pronajímat, pak smlouvu o požívacím právu k nemovitosti (viz vzor).

Oba druhy práv je možné vložit do katastru nemovitostí (vyžaduje ověření podpisu na smlouvě, návrh na vklad a poplatek za řízení u KN), ale nejde-li o trvalou (doživotní) služebnost, nevidím v tom zásadní přidanou hodnotu a nedoporučuji to, ledaže objevíte pádný důvod, proč tak učinit. V takovém případě je smlouvě nemovitost (nad rámec vzoru) řádně identifikovat – číslo domu či jednotky, parcel, katastrální území.

Související články

Nájemní smlouva bytu, domu

Darování nemovitosti

10 komentářů: „Smlouva o bezplatném užívání či požívání bytu 8.9.2014“

Dotaz: Dobrý den mam dotaz ohledně nájmu,jelikož s majitelem nemáme nájemní smlouvu platíme nájem na ruku ,od majitele požadujeme vždy podepsaní převzetí peněz do notýsku,majitel tet po mě požaduje zaplaceni vyúčtování vody od roku 2010 do tet t .j. rok 2016, bydlíme v byte 3 osoby ,v nájmu platíme služby+nájem k rukám majitele, vše v bytě jsme si opravili na vlastní náklady ,v v byte máme vlastní sporák, a provizorní kuchyňskou linku,vytvořila se plíseň řekli jsem mu o tom,majitele jen pokrčil rameny vyúčtováni vody provádí na základě společného měřiče vody vypočítavá na osoby vymlouvá se ,že měřice jsou nepřesné ,stoupačky mají nájemníci a vodoměry jen na jedné straně ,když jsou nedoplatky vždy oznámí opožděně zhruba rok nebo i více jak se mu to hodí ,dále požaduje vyučtovani za svoz odpadu ,nechápu když platíme nájem +služby, prosím o radu majitelovi patři celý dům je to Mudr děkuji za odpověd

Odpověď: Promlčecí doba je tříletá. Z Vaší ústní smlouvy není zjevné, jak jste se vlastně dohodli, na základě čeho vyúčtování vlastně požaduje. Každopádně tento MUDr. se s vámi soudit nebude, neb zjevně neplatí daně z pronájmu. Chcete-li si ušetřit podobné fackování do budoucna, předložte mu nájemní smlouvu viz vzory.

Dotaz: Kdyz ma tchyne vymenek a napsane bezplatne uzivani..co to znamena..ze nemusi prispivat na sluzby? ( voda,plyn,elekttrika)?? Jak to jinak mam brat?

Odpověď: viz článek darování nemovitosti zde na Magazínu

Dotaz: sestra se rozvádí, muž si našel jinou ženu a odstěhoval se.
Dohodli se ústně že v bytě, který mají ve společném vlastnictví na hypotéku, můžeš s dětmi zůstat.
Chtěla by ale tuto dohodu písemně, postačí ji sepsat ve dvou kopiích a a podepsat před svědkem? Jde mi to zdá tento dokument bude stačit v případě,že ji bude chtít vystěhovat.

Odpověď: Toto řešení je vhodné pro smlouvy mezi spřátelenými osobami pro určení nějakých pravidel. Pokud si chce zajistit, že ji tam nechá bydlet a nebude požadovat její vystěhování, nájemné, či se podílet na užívání věci – tedy bydlení, je třeba zesmluvnit a zapsat do katastru služebnosti bezúplatného užívání na smluvně určenou dobu (např. dospělost dětí, dožití ženy apod), s tím, že náklady na údržbu ponese žena.

Dotaz: Dobrý den, mám dotaz. Přítel má chatu, ve kterém trávíme hodně společného času. Nemovitost i pozemek zdědil po své matce. Chtěla bych nějak smluvně zajistit, abych mohla objekt užívat i po jeho smrti. Za pár měsíců odchází do důchodu takže určitě bude potřeba, abych mu začala potom přispívat na energie a případně i na další věci do domácnosti a i jinak se spolupodílela na pobytu na chatě. Má dceru a pochopitelně pokud nebude žádná taková smlouva existovat, tak po jeho smrti bych se musela z chaty vystěhovat a je velký předpoklad, že chata bude prodána. Nechci na něj tlačit, aby chatu na mě přepsal, to ani nemám v úmyslu spíše bych chtěla bych existovala nějaká smlouva o mém dožití na chatě nebo o užívání chaty do mé smrti. Mělo by ve smlouvě být uvedeno, že bude výhradně k mému užívání, aby mi potom „mladí“ nechtěli komplikovat život tím, že tam budou jezdit a v tak malém objektu by to znamenalo dosti velký psychický tlak na mou osobu. Případně by tam mohlo i zaznít, že budu finančně zajišťovat po dobu svého života náklady spojené s užíváním chaty, např energie atp – ale tady bych potřebovala opět poradit formulaci, abych se nezavázala k něčemu co by mě mohlo potom do budoucna nějak poškodit.

Odpověď: To je na sepsání smlouvy o zřízení služebnosti výlučného doživotního užívání a její vložení do katastru, počítejte tak 4000 bez DPH + 2000 poplatek za katastr. Případně se na mě obraťte. Kontakt viz stránka O nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *