Zpravodajské weby dle aktuální kvality 2023

Hodnocení hlavních zpravodajských portálů za 2023

Celkový vítěz: iRozhlas.cz
 

1. Nejvyšší zpravodajská hodnota: iRozhlas.cz

V říjnu 2022 přeskočil iDnes.cz, což bych ještě před pár lety považoval ze nemožné. 2022 přidává více kvalitních reportáží a analýz. Silné zpravodajství i o válce na Ukrajině. Oproti tomu iDnes stále více věcí přehazuje do placeného Premium.

Mnohem méně obsahu než idnes.cz Na druhou stranu jsou vydávány pouze zpravodajsky kvalitní články. Pokud bych měl limitovaný čas a mohl si denně vybrat jen 1 médium, bude to iRozhlas. Jednak je to nejvyšší novinařina v ČR. Za druhé, o zahraničních událostech, např. o převzetí Afganistánu Talibanem, informoval o 14 dní dřív než ostatní zpravodajské portály.

 

2. Nejvíce obsahu iDnes.cz

Sestává se asi z 30 redakcí, obsahuje 2-3 kvalitní články denně a pár zajímavostí. V posledních 2 letech šla kvalita personálu dolů. Občas se stává dříve nepředstavitelné, že novinář nechápe, o čem píše. Nadpisy zpravodajství dosti najely na kulturu click bait („lákání ke klinutí“ názvem překrucujícím obsah) a neodpovídají obsahu. Naopak, dříve mnou zatracovaný bulvární expres.cz si místo opakovaného kopání do Pirátů za bagatelní přešlapy typu „Spálil jsem jako poslanec 3000 za elektřinu a pak to zaplatil ze svého“ konečně našel hodnotnější aktivitu a to poukazování na instagramové podvody a přebujelé reklamy. Vytáhl jsem jej tedy z kategorie žumpa žurnalistiky.

Pozitivně též hodnotím divácky nejoblíbenější zprávy. Jsou o tom, jak se lidé ničí nejrůznějšími estetickými operativními zákroky. Lehce bulvární nádech, ale věřím, že to působí velmi preventivně. Vymizely články o kouření a problémech s tím spojených. Je to škoda, byť je kouření v populaci na ústupu.

Čím dál více ze zajímavého obsahu – nyní asi polovinu – ukrajuje placené prémium. Tento trend má prohlubující se tendenci i 2022. Stane se iDnes druhými Hospodáškými novinami, kde máte zdarma pouze titulky? Na druhou stranu nutno říct, že kvaitou zpravodajství, zejména v souvislosti s válkou na ukrajině a analytickým zpravodajstvím iDnes posiluje (pokud tedy máte placené premium).

 

3. Nejlepší vědecké zajímavosti: nedd.cz

Každý den jeden či více zajímavých článků ze světa vědy. Více kvalitních pop science blogů zdarma přibylo či vstoupily do povědomí veřejnosti 2022. Solidní jsou též Fonetech, Techsvět (tam občas napíšou i hloupost, v redakci by měli trochu zbystřit), Kosmonautix, Osel.cz. Je otázka, zda se zde blýská na lepší časy. Všechny jsmenované pop science časopisy mají hodně reklamy a ta není optimalizována pro mobily, takže je to rušivé čtení.

 

4. Armadnizpravodaj.cz :

Kvalitní armádní a částečně i válečné zpravodajství zdrama na denní bázi. Koncem 2022 možná i v souvislosti s válkou na Ukrajině se probojoval do první ligy. Naopak z ní vypadly Armádní noviny s nižší četností článků a většinou placeného obsahu.

 

5. Nejlepší reportáže (anglicky): BBC.com

Toho zpravodajského obsahu je např. v porovnání s idnes.cz relativně málo a hned druhá sekce je sportovní zpravodajství, tedy i pro BBC paradoxně důležitejší než např. konflikty ve světě. Vůbec BBC se poměrně dost bulvarizuje v porovnání s např. rokem 2000 nebo 2010. Jednou týdně máte velmi zajímavou a podrobnou reportáž např. ze života v rozvojové zemi, příběhu člověka, nebo o tom, jak funguje mozek či určité lidské chování apod. Sem tam zajímavá  zpráva, co není na českých portálech. Mrknu 1-2x týdně.

 

6. CNN (anglicky)

Sem tam zajímavá  zpráva, co není na českých portálech. Mrknu 1-2x týdně.

7. Lidovky.cz

Hodně menší a slabší bráška idnes.cz. Ale kvalita tam je. Jak zpravodajská, tak zejména příběhy legionářů a disidentů.

DeníkN.cz : Dávám jej na pomezí první a druhé ligy. Je to čistě placený deník (200 měsíčně) a vidíte jen titulky. Dle titulků mi přijde méně zajímavý než třeba idnes, irozhlas či hn.cz, ale má dobrou pověst mezi novináři pro občasné investigativní solokapry. Též jsem slyšel o nějakém VIP zpravodajství asi za 40 000 nebo 100 000 Kč ročně, ale už si to nepamatuji.

Druhá liga:

novinky.cz – Komplexní zpravodajství v porovnání s konkurencí v nižší kvalitě. Obsahově jasně druhá liga, ale tady se udržuje velká historická čtenářská základna Rudého práva, později Práva. Zpravodajskou hodnotu to ve srovnání s konkurencí moc nemá. Přetiskují zprávy ČTK.  Hodně se klade důraz na černou kroniku. Vždy na to jednou za rok kouknu za účelem této recenze a je to vždy tragédie. Změny asi ani nechystají. 2023 Web už se roky nehýbe. To znamená setrvalý pokles čtenářů, což je s souladu s naším hodnocením. Stále to ale může být zlaté vejce (za málo reaktorské práce hodně zděděných čtenářů a reklamní muziky).

E15.cz – píše o tom, o čem nepíší ostatní. Kvalitní doplňkové zpravodajství, zejména z byznysu. Stačí to projet jednou týdně.

Už ne nejlepší zprávy z průmyslu a podnikání: hn.cz (Hospodářské noviny) – Je to placené. Ve výsledku pro neplatiče tedy jen přehled titulků. 1-2 zajímavé články denně. To je méně než neplacené idnes.cz či irozhlas.cz. Množství i kvalita článků a tedy i čtenost setrvale klesá. Byznysové články, jež HN v zásadě definovaly, jako by se vypařily, a HN nabízí v zásadě běžné placené zpravodajství, jež ostatní nabízí zdarma. Patrně tam probíhá útlumový režim, jež má za cíl vytěžit historická firemní předplatná.

seznam.cz – To není plnohodnotné zpravodajství, ale doplněk vyhledavače. Takže se tam tak nějak nesystémové bouchá, co je právě po ruce

Dotyk.cz – Ti se 2022 velmi propadli v kvalitě. Asi to tam převzala parta nějakých spirituálek. Nadpis je samý otravný click bait, aniž by tomu odpovídal obsah článku „Vědci zjistili … Vědci říkají … Vědci poznali … Diví se vědci …  Tajemní … Záhadná … Mysteriozní …Pro vědce je záhadnou“ „…Je to zárak?“ :)). Tak mě to otrávilo, že jsem je přestal číst. Historické zajímavosti v poslední době rozšířeny i o astronomické. Menší četnost než nedd.cz. a 2 různí autoři občas píší o tom stejném ve dvou nezávislých článcích (v redakci je anarchie).

Autoforum.cz mělo více zajímavostí ze světa aut než mnohé podobné weby i určitý analytický vhled do chování automobilek. Také redaktora Petra Prokopce, který už po několik let jednovětnou informaci tunami zbytečných keců natahuje na článek. V 2022 se borci vydali na křížové tažení proti eletromobilitě. Nemají ale dost informací, aby situaci dokázali hodnotit (bohužel 10 vygooglených elemetů Vám nedá celek 100 elementů, ale na tom ujíždějí i velmi chytří a disciplinovaní lidé, kteří pod sebou mají třeba i desítky lidí) a z článků na Autoforu se z větší části staly jen fórové žvásty. Velká škoda. Přestal jsem je číst. Částečně je zastoupily Auto.cz a Autoroad, ale byť jsme automobilová velmoc, v první lize automobilového zpravodajství ČR zástupce ani vzdáleně nemá a možná je to dobře. Mím třeba vztah k netobooku, ale auto již pro mě není statusová věc či koníček, ale jen techika, co mě dopraví. Auto bych půjčil, notebook ne.

 

Občansko právní aktivistické weby – když mám opravdu čas párkrát do roka

kverulant.org – o něm je z této kategorie v poslední době nejvíce slyšet

hlidacipes.org (málo obsahu vysoká objektivita)

demagog.cz (unikátní analytický obsah)

 

Mobily a notebooky

Notebookcheck.de – pokud vybíráte mobil či notebook, zde dostanete opravdu velmi velmi podrobné recenze se spoustou naměřených dat.

Třetí liga – nečtu

Názorové deníky – blogy: Blog dnes píše každý druhý. Je dostupné více zpravodajských informací. Publicistika bude upadat na úkor tvrdého zpravodajství a analytického zpravodajství (např. rozbory vojenských analytiků, politologů sociologů na úkor publicistů). reflex.cz, forum24.cz,  euro.cz Proto přeřazeny do 3. ligy.

 

 

Žumpa politické publicistiky:

parlamentnilisty.cz

dezinformační weby jako sputnik.cz a extremistické zpravodaje – patrně Tomio Okamura má asi nějaký zpravodaj ani nevím, ale když od něj je něco v parlamentních listech, tak to jsou asi největší publicistické perly takto vysoko postaveného politika vůbec. Tyto nemám zmapované, jen zmiňuji, že na ně můžete narazit.

mix24.cz – se talčí do feedů prohlíežečů – nizká kvalita a velký click bait

Hromadné emaily : to je samotné dno publicistické žumpy …

2 komentáře: „Zpravodajské weby dle aktuální kvality 2023

 • 28.7.2022 (9.46)
  Trvalý odkaz

  Pane redaktore,zdravim velice zajimavy clanek a dekuji vam za nej.Uvital bych neco podobneho o soc.sitich.jsem s pozdravem,ales novotny

  Reagovat
  • 28.7.2022 (20.04)
   Trvalý odkaz

   Sociální sítě víc berou než dávají. Možná bych i řekl, že pouze berou. Utekl jsem z toho po 6 letech v roce 2005. Ještě před Facebookem, takže ty současné neznám.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *