Testy

Zpravodajské weby dle aktuální kvality 2023

Hodnocení hlavních zpravodajských portálů za 2023 (seřazeno dle kvality a zajímavosti od nejlepšího dál) + pár zajímavých blogů

Celkový vítěz: iRozhlas.cz a iDnes.cz
 

Nejvyšší zpravodajská hodnota: iRozhlas.cz

V říjnu 2022 přeskočil iDnes.cz, což bych ještě před pár lety považoval ze nemožné. 2022 přidává více kvalitních reportáží a analýz. Silné zpravodajství i o válce na Ukrajině. Oproti tomu iDnes stále více věcí přehazuje do placeného Premium.

Mnohem méně obsahu než idnes.cz Na druhou stranu jsou vydávány pouze zpravodajsky kvalitní články. Pokud bych měl limitovaný čas a mohl si denně vybrat jen 1 médium, bude to iRozhlas. Jednak je to nejvyšší novinařina v ČR. Za druhé, o zahraničních událostech, např. o převzetí Afganistánu Talibanem, informoval o 14 dní dřív než ostatní zpravodajské portály.

Lze vypíchnout mezinárodní zpravodajství včetně analytických komentářů a historické příběhy z totality, jež člověk vždy čte s otevřenou pusou a často i slzami v očích.

Mají v podstatě nestranné politické zpravodajství. Neřeší politické hašteření – tu show kolem politiky, osobní politické preference, ale zprávy a informace.

 

Nejvíce obsahu iDnes.cz

Sestává se asi z 30 redakcí, obsahuje 2-3 kvalitní články denně a pár zajímavostí. Je to masivní zpravodajský portál, který nemá moc obdoby ani v zaharaničí. V posledních 2 letech šla kvalita personálu dolů. Občas se stává dříve nepředstavitelné, že novinář nechápe, o čem píše. Nadpisy zpravodajství dosti najely na kulturu click bait („lákání ke klinutí“ názvem překrucujícím obsah) a neodpovídají obsahu.

Čím dál více ze zajímavého obsahu – nyní asi polovinu – ukrajuje placené prémium. Tento trend měl prohlubující se tendenci i 2022. Stane se iDnes druhými Hospodáškými novinami, kde máte zdarma pouze titulky? Snad ne. V druhé polovině 2023 se zdá, že to zpět trochu vybalancovali. Na druhou stranu kvalitou zpravodajství, zejména v souvislosti s válkou na ukrajině a analytickým zpravodajstvím, iDnes posiluje. Asi to kvalitou tvrdého zpravodajství nikdy nebude iRozhlas, ale občas se mu vyrovnaj.

Stálicí kvality a radost číst byl dlouhé roky technet.cz. 2023 ale hodně poklesla četnost zajímavých článků. A to jak vlastních, tak promo článků autorů různých odborných knih. Tam evidentně redakce oslabila. Může to mít i souvislost s tím, že 2022 najelo několik nových kvalitních pop science blogů s relativně pravidelně nově vydávanými zajímavými články viz dále.

Velmi četné a čtenářsky velmi oblíbené zprávy, jak se lidé ničí nejrůznějšími estetickými operativními zákroky. Lehce bulvární nádech a pořád dokola – už to nečtu. Ale působí to velmi preventivně na mladší generaci. A to je pozitivní. Vymizely články o kouření a problémech s tím spojených. Je to škoda, byť je kouření v populaci na ústupu.

Dříve mnou zatracovaný bulvární expres.cz si místo opakovaného kopání do Pirátů za bagatelní přešlapy typu „Spálil jsem jako poslanec 3000 za elektřinu a pak to zaplatil ze svého“ konečně 2022 našel hodnotnější aktivitu. Poukazuje mj. na instagramové podvody a přebujelé reklamy. Vytáhl se tedy z kategorie žumpa žurnalistiky.

2023 přibylo hodně článků o sexu. Dle novinářů má jít o nejčtetenější téma zpráv vůbec. Bohužel na iDnes s tak mizernou kvalitou – vycucané z prstu lidí s minimem zkušeností, že nemá smysl to číst. Otravné jsou i články rozložené do 5 mini stran, často právě o sexu. Ty ale naštěstí mívají mizernou kvalitu, což lze většinou poznat již z první stránky (kde obvykle není nic). Takže to vlastně vadí jen troubům, co se nechaj nachytat.

Podredakce antiyoutuber.cz občas přinese zajímavost ze světa influencerů. A to i pokud jde ten svět jinak zcela mimo Vás.

Zajímavé jsou i diskuze pod články. Diskutujícími jsou prakticky pouze muži, kteří si většinou myslí, že pozřeli mozek světa. Někteří jsou i velmi vtipní. iDnes má mj. liberální redaktory, ale vysoce konzervativní (a též stárnoucí) diskutující čtenáře. Tento trend bude posilovat, protože starší mají čas na diskuze a jsou více konzervativní. Diskutující jsou též neúprosní strážci českého pravopisu :). Chválím, že redakce názorům diskutujících nepodléhá a snaží o objektivní umírněnou linii třeba i pro ty, jež každou svou zdánlivě plodnou myšlenku nepotřebují vykčiřet do světa. Diskutující čtenáři tedy zcela jistě nejsou reprezentativním vzorkem čtenářů Idnes. Ostatně to by to museli číst jen chlapi…

Politické zpravodajství liberální, neřekl bych že konzervativní. Objektivita má úskalí a preference (viz dále), ale stále mi přijde decentní. Jasně, že Babiše tam šetří nebo o něm mlčí. Na zprávy o Babišovi byly dobré Hospodářské noviny, ale ty už teď nestojí za čtení (viz dále). Výjimkou z objektivity jsou také Piráti. Na ty mají redaktoři iDnes stále spadeno. Redakce naopak fandí konkurentovi majitele Babiše – Fialovi z ODS, což u Babišových novin dost překvapuje.

Naštěstí se nechytly video reportáže jako se to smutně „povedlo“ na BBC (kde někdy máte jen namluvenou zajímavou reportáž bez článku). Češi na to naštěstí zjevně nemaj trpělivost jako Britové. Idnes to nahrazuje videi k článku a to mi plně vyhovuje.

Agresivní reklama na free time a pop science blogech

2023 se reklama na pop science a free time blogech (viz weby dále) stala ještě agresivnější a opravdu nepříjemná, zejména na mobilních verzích. Svědčí to o tom, že čtenáři konzumují jen obsah a na reklamu nekliknou. Tyto weby dále tak mohou mít i existenční problémy.

 

Nejlepší vědecké zajímavosti: nedd.cz

Každý den jeden či více zajímavých článků ze světa vědy. Více kvalitních pop science blogů zdarma přibylo či vstoupily do povědomí veřejnosti 2022. Solidní jsou též Fonetech, Techsvět (tam občas napíšou i hloupost, v redakci by měli trochu zbystřit), Kosmonautix, Osel.cz. Je otázka, zda se zde blýská na lepší časy. Všechny jmenované pop science časopisy mají hodně agresivní reklamy. Ta navíc není optimalizována pro mobily, takže je to rušivé čtení.

2023 se vyrojilo hodně pop science blogů, kde autoři inklinují k mysticismu či tajemnu. Tyto blogy podávají zkreslené pop science informace či mají hodně click baitové názvy neodpovídající obsahu. Nejznámějším z těchto mysteriozních lehce dezinformačních pop science je asi dotyk.cz, který z těchto důvodů vypadl z nejlépe hodnocených pop scienců blogů.

 

Army

Armadnizpravodaj.cz : Kvalitní armádní a částečně i válečné zpravodajství zdarma na denní bázi. Koncem 2022 možná i v souvislosti s válkou na Ukrajině se probojoval do první ligy. Ta reklama tam ale začíná být na hraně snesitelnost. Každých 10 pop up okno plus stabilní reklamy překrývající obsah. Vypadá to takto jako zavirované. Vím, že jíst musí, ale takto to možná odradí nejen mě. Naopak z první vypadly Armádní noviny s nižší četností článků a většinou placeného obsahu.

Security Magazín Mírně horší než Armádní zpravodaj, ale stále celkem dobré.

 

Zahraniční zpravodajství

BBC.com Nejlepší reportáže (anglicky)

Toho zpravodajského obsahu je např. v porovnání s idnes.cz relativně málo. Hned druhá sekce je sportovní zpravodajství. Tedy i pro BBC paradoxně důležitejší než např. konflikty ve světě. Vůbec BBC se poměrně dost bulvarizuje v porovnání s např. rokem 2000 nebo 2010. Jednou týdně máte velmi zajímavou a podrobnou reportáž např. ze života v rozvojové zemi, příběhu člověka, nebo o tom, jak funguje mozek či určité lidské chování apod. Sem tam zajímavá  zpráva, co není na českých portálech. Mrknu 1-2x týdně. Škoda, že tam začali hodně tlačit namluvené video reportáže na úkor zajímavých psaných reportáží.

CNN (anglicky) Sem tam zajímavá  zpráva, co není na českých portálech. Mrknu 1-2x týdně.

Auta

Kupodivu, ve velké automobilové velmoci České republice, chybí solidné Auto magazín.

Autoforum.cz mělo více zajímavostí ze světa aut než mnohé podobné weby i určitý analytický vhled do chování automobilek. Také redaktora Petra Prokopce, který už po několik let jednovětnou informaci tunami zbytečných keců natahuje na článek. V 2022 se borci vydali na křížové tažení proti eletromobilitě. Nemají ale dost informací, aby situaci dokázali hodnotit (bohužel 10 vygooglených elemetů Vám nedá celek 100 elementů, ale na tom ujíždějí i velmi chytří a disciplinovaní lidé, kteří pod sebou mají třeba i desítky lidí) a z článků na Autoforu se z větší části staly jen fórové žvásty. Velká škoda. Přestal jsem je číst. Částečně je zastoupily Auto.cz a Autoroad, eventuálně garaz.cz. Byť jsme automobilová velmoc, v první lize automobilového zpravodajství ČR zástupce ani vzdáleně nemá a možná to tak je dobře s dobou. Mám třeba vztah k netobooku, ale auto již pro mě není statusová věc či koníček. Jen techika, co mě dopraví. Auto bych půjčil, notebook ne.

Doprovodné zpravodajství

Lidovky.cz Hodně menší a slabší bráška idnes.cz. Ale kvalita tam je. Jak zpravodajská, tak zejména příběhy legionářů a disidentů.

DeníkN.cz : Dávám jej na pomezí první a druhé ligy. Je to čistě placený deník (200 měsíčně) a vidíte jen titulky. Dle titulků mi přijde méně zajímavý než třeba idnes, irozhlas či hn.cz, ale má dobrou pověst mezi novináři pro občasné investigativní solokapry. Též jsem slyšel o nějakém VIP zpravodajství asi za 40 000 nebo 100 000 Kč ročně, ale už si to nepamatuji.

Druhá liga:

novinky.cz – Komplexní zpravodajství v porovnání s konkurencí v nižší kvalitě. Obsahově jasně druhá liga, ale tady se udržuje velká historická čtenářská základna Rudého práva, později Práva. Zpravodajskou hodnotu to ve srovnání s konkurencí moc nemá. Přetiskují zprávy ČTK.  Hodně se klade důraz na černou kroniku. Vždy na to jednou za rok kouknu za účelem této recenze a je to vždy tragédie. Změny asi ani nechystají. 2023 Web už se roky nehýbe. To znamená setrvalý pokles čtenářů, což je s souladu s naším hodnocením. Stále to ale může být zlaté vejce. Za málo redaktorské práce hodně zděděných čtenářů a reklamní muziky. Novinky.cz v žurnalistice jsou jako sociální demokracie v politice. Usnuly v době své největší slávy někde ve 20. století a tam zůstávají. Za 10 let, až třeba i důchodci půjdou po kvalitních zprávách, to pro ně může znamenat pořádný sešup.

E15.cz – píše o tom, o čem nepíší ostatní. Kvalitní doplňkové zpravodajství, zejména z byznysu. Stačí to projet jednou týdně.

hn.cz (Hospodářské noviny) – Ty šly strašně s kavlitou dolů. Dlouho se držely aspoň jako placené až někdy do 2022 a přinášlei 1-2 zajímavý článek denně, ač to spíš už přecházelo ze zajímavostí z bysnysu do běžného zpravodajství dostupného jinde jako neplacené. 2023 ale už zmizely i zajímavé články na denní bázi a z novin se stal v podstatě týdeník bez přidané hodnoty jako ze sesterského aktualne.cz (to jsem přest číst někdy kolem 2014). HN nyní nabízí v zásadě horší běžné placené zpravodajství, než ostatní nabízí zdarma. Patrně tam probíhá útlumový režim, jež má za cíl vytěžit historická firemní předplatná.

seznam.cz – To není plnohodnotné zpravodajství, ale doplněk vyhledavače. Takže se tam tak nějak nesystémové bouchá, co je právě po ruce.

Dotyk.cz – Ti se 2022 velmi propadli v kvalitě. Asi to tam převzala parta nějakých spirituálek. Nadpis je samý otravný click bait, aniž by tomu odpovídal obsah článku „Vědci zjistili … Vědci říkají … Vědci poznali … Diví se vědci …  Tajemní … Záhadná … Mysteriozní …Pro vědce je záhadnou“ „…Je to zárak?“ :)). Tak mě to otrávilo, že jsem je přestal číst. Historické zajímavosti v poslední době rozšířeny i o astronomické. Menší četnost než nedd.cz. a 2 různí autoři občas píší o tom stejném ve dvou nezávislých článcích (v redakci je anarchie).

VTM Science má malou frekvenci snad jednu zprávu ua měsíc a všichni o tom většinou napíšou dřív. Podobně 21. století. Dlouho byly tyto weby skoro jediné pop science v ČR, ale cca 2020 je začaly dalece překonávat nově vzniklé a častěji publikující pop science blogy.

 

Občansko právní aktivistické weby – když mám opravdu čas – půlročně

kverulant.org – o něm je z této kategorie v poslední době nejvíce slyšet

hlidacipes.org (málo obsahu vysoká objektivita)

demagog.cz (unikátní analytický obsah)

 

Mobily a notebooky

Notebookcheck.de (německy, na doméně com trochu se zpožděním vychází články i anglicky) – pokud vybíráte mobil či notebook, zde dostanete opravdu velmi, velmi podrobné recenze se spoustou naměřených dat.

DxoMark.com (anglicky) – klasika a etalon pro podrobné hodnocení fotoaparátů včetně fotoaparátů mobilů

Přes mobily je v ČR několik kvalitních českých blogů s pravidelnými články. Ale to jde již několik let zcela mimo mě, tak nebudu hodnotit.

Třetí liga – nečtu

Názorové deníky – blogy: Blog dnes píše každý druhý. Je dostupných více zpravodajských informací. Publicistika bude upadat na úkor tvrdého zpravodajství a analytického zpravodajství (např. rozbory vojenských analytiků, politologů sociologů na úkor publicistů). reflex.cz, forum24.cz,  euro.cz proto přeřazeny do 3. ligy.

Žumpa politické publicistiky:

parlamentnilisty.cz

dezinformační weby jako sputnik.cz a extremistické zpravodaje – patrně Tomio Okamura má asi nějaký zpravodaj ani nevím, ale když od něj je něco v parlamentních listech, tak to jsou asi největší publicistické perly takto vysoko postaveného politika vůbec. Tyto nemám zmapované, jen zmiňuji, že na ně můžete narazit.

mix24.cz – se tlačí do feedů prohlížečů – nizká kvalita a velký click bait

Hromadné emaily : to je samotné dno publicistické žumpy …

JUDr. Ing. Vladimír Koranda, Ph.D., redaktor

2 komentáře: „Zpravodajské weby dle aktuální kvality 2023“

Čtenář: Pane redaktore,zdravim velice zajimavy clanek a dekuji vam za nej.Uvital bych neco podobneho o soc.sitich.jsem s pozdravem,ales novotny

Odpověď: Sociální sítě víc berou než dávají. Možná bych i řekl, že pouze berou. Utekl jsem z toho po 6 letech v roce 2005. Ještě před Facebookem, takže ty současné neznám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *