Zpravodajské weby dle aktuální kvality 2022

Hodnocení hlavních zpravodajských portálů za 2022

1.Celkový vítěz: iDnes.cz

Sestává se asi z 30 redakcí, obsahuje 2-3 kvalitní články denně a pár zajímavostí. V posledních 2 letech šla kvalita personálu dolů. Výjimečně se stává dříve nepředstavitelné, že novinář nechápe, o čem píše. Nadpisy zpravodajství dosti najely na kulturu click bait a neodpovídají obsahu. Naopak, dříve mnou zatracovaný bulvární expres.cz si místo opakovaného kopání do Pirátů za bagatelní přešlapy typu „Spálil jsem jako poslanec 3000 za elektřinu a pak to zaplatil ze svého“ konečně našlo hodnotnější aktivitu a to poukazování na instagramové podvody a přebujelé reklamy.

Pozitivně též hodnotím divácky nejoblíbenější zprávy o tom, jak se lidé ničí nejrůznějšími estetickými operativními zákroky. Lehce bulvární nádech, ale věřím, že to působí velmi preventivně. Vymizely články o kouření a problémech s tím spojených. Je to škoda, byť je koučení v populaci na ústupu.

Čím dál více ze zajímavého obsahu – nyní asi polovinu – ukrajuje placené prémium. Snad se idnes nestrane druhými Hospodáškými novinami, kde máte pouze titulky.

2.Nejvyšší zpravodajská hodnota: irozhlas.cz

Mnohem méně obsahu než idnes.cz Na druhou stranu jsou vydávány pouze zpravodajsky kvalitní články. Pokud bych měl limitovaný čas a mohl si denně vybrat jen 1 médium, bude to iRozhlas. Jednak je to nejvyšší novinařina v ČR. Za druhé, o zahraničních událostech, např. o nedávném převzetí Afganistánu Talibanem, informoval o 14 dní dřív než ostatní zpravodajské portály. V zásadě iRozhlasem začínám, když chci číst zprávy.

3. Nejlepší vědecké zajímavosti: nedd.cz

Každý den několik zajímavých článků ze světa vědy.

4. Dotyk.cz

Historické zajímavosti v poslední době rozšířeny i o astronomické. Menší četnost než nedd.cz. 2 různí autoři občas píší o tom stejném ve dvou nezávislých článcích. Ale stále mnohem kvalitnější a četnější články než ostatní pop-science.

5. Autoforum.cz

Více zajímavostí ze světa aut než mnohé podobné weby. Poskytují i určitý analytický vhled do chování automobilek. Proto se skřípěním zubů toleruji jednoho šéfredaktora Petra Prokopce, který vždy jednovětnou informaci tunami zbytečných keců natáhne na článek a dělá to ostudně již několik let. U něj méně by bylo vždy více.

6. Nejlepší reportáže: BBC.com

Toho zpravodajského obsahu je např. v porovnání s idnes.cz relativně málo a hned druhá sekce je sportovní zpravodajství, tedy i pro BBC paradoxně důležitejší než např. konflikty ve světě. Vůbec BBC se poměrně dost bulvarizuje v porovnání s např. rokem 2000 nwbo 2010. Jednou týdně máte velmi zajímavou a podrobnou reportáž např. ze života v rozvojové zemi, příběhu člověka, nebo o tom, jak funguje mozek či určité lidské chování apod. Sem tam zajímavá  zpráva, co není na českých portálech. Mrknu 1-2x týdně.

7. CNN

Sem tam zajímavá  zpráva, co není na českých portálech. Mrknu 1-2x týdně.

novinky.cz – Komplexní zpravodajství v porovnání s konkurencí v nižší kvalitě. Tady se udržuje velká historická čtenářská základna Rudého práva, později Práva, ale zpravodajskou hodnotu to ve srovnání s konkurencí moc nemá. Přetiskují zprávy ČTK.  Hodně se klade důraz na černou kroniku. Už jsem roky nečetl. Změny asi ani nechystají.

DeníkN.cz : Dávám jej na pomezí první a druhé ligy. Je to čistě placený deník (200 měsíčně) a vidíte jen titulky. Dle titulků mi přijde méně zajímavý než třeba idnes, irozhlas či hn.cz, ale má dobrou pověst mezi novináři pro občasné investigativní solokapry. Též jsem slyšel o nějakém VIP zpravodajství asi za 40 000 nebo 100 000 Kč ročně, ale už si to nepamatuji.

Druhá liga:

8. armadninoviny.cz : kvalitní armádní a částečně i válečné zpravodajství

Nejlepší zprávy z průmyslu a podnikání: hn.cz – Je to placené. Takže jen přehled titulků. 1-2 zajímavé články denně. To je méně než nepalcené idnes.cz či irozhlas.cz. Množství článků a tedy i čtenost strvale klesá. Troufám si říct, že i kvalita. Vzhledem k dostupnosti kvalitnějších zdrojů zdarma se nelze divit. Titulky projedu 1 týdně.

lidovky.cz – hodně menší a slabší bráška idnes.cz, už nečtu, ale kvalita tam je.

seznam.cz – To není plnohodnoté zpravodajství, ale doplněk vyhledavače. Takže se tak tak nějak nesystémové bouchá, co je právě po ruce.

Třetí liga – nečtu

Názorové deníky – blogy: Blog dnes píše každý druhý. Je dostupné více zpravodajských informací. Publicistika bude upadat na úkor tvrdého zpravodajství a analytického zpravodajství (např. rozbory vojenských analytiků, politologů sociologů na úkor publicistů). reflex.cz, forum24.cz,  euro.cz Proto jsem tato média přeřadil do 3. ligy.

Občansko právní aktivistické weby – když mám opravdu čas párkrát do roka

kverulant. org – o něm je z této kategorie v poslední době nejvíce slyšet

hlidacipes.org (málo obsahu vysoká objektivita)

demagog.cz (unikátní analytický obsah)

Historie rok 2020 První liga seřazeno dle kvality a četnosti

idnes.cz (lehká neobjektivita ve prospěch Babiše),

lidovky.cz

reflex.cz,

forum24.cz (velká pifka na premiéra Babiše, jen výjimečně nezasloužená – např. opakovaná kritika jeho podpory Hackathonu)

euro.cz,

bbc.com, (málo obsahu vysoká objektivita)

hlidacipes.org (málo obsahu vysoká objektivita)

demagog.cz (unikátní analytický obsah)

dotyk.cz z populárně naučných

Druhá liga, jež již v podstatě nečtu (prostý výčet, pořadí neurčuje kvality) .

seznamzpravy.cz,

ihned.cz (pokud zahrneme i placený obsah, tak první liga)

Eurozpravy.cz s určitou výhradou politické neobjektivity ve prospěch pirátů a STAN

Dále už je to slabší

Novinky.cz, (v podstatš pouze přetisk ČTK)

respekt.cz

Známé, ale nedoporučené

Info.cz s určitou výhradou neobjektivity k pirátům (jeden z redaktorů na ně má větší pifku, než by profesinál měl mít či dávat najevo),

aktualne.cz (v podstatě spíše týdeník, hodně opakovaných článků)

 

Žumpa politické publicistiky:

expres.cz (to souhlas). Myslím že to ani dělat nechtějí, ale ty prémie od Babiše – no neprodejte za ně svou novinářskou duši, že ANO …

parlamentnilisty.cz

dezinformační weby jako sputnik.cz a extremistické zpravodaje – patrně Tomio Okamura má asi nějaký zpravodaj ani nevím, ale když od něj je něco v parlamentních listech, tak to jsou asi největší publicistické perly takto vysoko postaveného politika vůbec. Tyto nemám nějak zmapované, spíše je zmiňuji, že na ně můžete narazit.

Hromadné emaily : to je samotné dno publicistické žumpy …

2 komentáře: „Zpravodajské weby dle aktuální kvality 2022

 • 28.7.2022 (9.46)
  Trvalý odkaz

  Pane redaktore,zdravim velice zajimavy clanek a dekuji vam za nej.Uvital bych neco podobneho o soc.sitich.jsem s pozdravem,ales novotny

  Reagovat
  • 28.7.2022 (20.04)
   Trvalý odkaz

   Sociální sítě víc berou než dávají. Možná bych i řekl, že pouze berou. Utekl jsem z toho po 6 letech v roce 2005. Ještě před Facebookem, takže ty současné neznám.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *